Az Index hírportál augusztus 12-én írt arról: egyértelmű bizonyítékokat találtak arra, hogy a magyar titkosszolgálatok is használják a Gamma nevű cég FinSpy nevű kémprogramját. Ismeretlen hackerek ugyanis feltörték a cég honlapját, majd mindent közzétettek, és a letölthető tartalmak között ott volt a magyar Nemzetbiztonsági Szakszolgálat levelezése is.
A nemzetbiztonsági bizottság augusztus 21-én tartott zárt ülése után a testület tagjai elmondták: a szakszolgálat törvényesen szerezte be az általa használt kémszoftvert. Molnár Zsolt akkor kiemelte: "pánikkeltésre nincs ok", ha betartják a nemzetbiztonsági törvényben rögzített eljárási szabályokat, akkor ezzel az eszközzel nem lehet visszaélni. A program léte legális, több nyugati demokráciában is alkalmazzák. Németh Szilárd, a bizottság fideszes alelnöke elmondta: a szoftver beszerzését 2009 márciusában engedélyezte az akkori nemzetbiztonsági bizottság a szakszolgálatnak, tehát jogszerű volt a beszerzés. Ezen felül a szolgálattól kapott tájékoztatás alapján a szoftvert mindig a törvénynek megfelelően, vagyis igazságügyi miniszteri, vagy a bűncselekményeket érintő eljárásban bírói engedéllyel használták.
Szerdán a nemzetbiztonsági bizottság kihelyezett zárt ülést tartott a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatnál. Molnár Zsolt az MTI-nek az ülés után telefonon elmondta: az ülés keretében a szakszolgálat vezetői bemutatták nekik a programot. A bizottság elnöke szerint a program kiegészítő eszközként fontos és hatékony lehet a szolgálat munkájában, de csak szigorú jogi feltételek mellett szűk körben alkalmazható. A kémszoftvert kizárólag egyedi, specifikus ügyben, külső - bírói vagy igazságügyi miniszteri - engedéllyel használja a szolgálat.
A bizottság elnöke elmondta: a kémszoftver mellett ülésük másik fő témája az amerikai székhelyű, szélsőséges, fajvédő National Policy Institute október 3-5. között Budapestre tervezett konferenciája volt.
A bizottság szerdai ülésén a Belügyminisztérium és az Alkotmányvédelmi Hivatal képviselői elmondták: idegenrendészeti és titkosszolgálati tevékenység révén a konferencia érdemben nem valósult meg. Kiemelték továbbá, hogy a fajvédő konferenciának nem volt "magyar szála", a szervezők, meghívók között nem voltak magyar állampolgárok. Nem tudni, miért Magyarországot választották a rendezvény helyszínéül - jegyezte meg a nemzetbiztonsági bizottság elnöke.