motorozás;Fekete János;Nyílt Nemzetközi Gyorsasági Motoros Utánpótlás Bajnokság;MAMS Gyorsasági Szakág;

2014-10-16 07:53:00

Spanyol mintára

Tavaly - a magyar gyorsasági motorozás történetében először - középtávú utánpótlás-nevelési terv készült, s ennek köszönhetően az idén már népes mezőnyben, négy nemzet fiatal motorosai mérhették össze tudásukat egy komoly sorozatban - Magyarország Nyílt Nemzetközi Gyorsasági Motoros Utánpótlás Bajnokság - a különböző kategóriák bajnoki címeinek megszerzéséért. Az idén a spanyol bajnoksághoz hasonlóan Mini GP 4T junior class néven új géposztály is indult, ebben minimális költségvetés - ingyenes blokk és a versenyhétvégén ingyenes szerviz - mellett teljesen egyenlő esélyekkel állhatnak rajthoz a 8-14 éves versenyzők. Ezt a projektet a 2014-es szezonban teljes egészében egy külső szponzor finanszírozta.

A négy ország - Szlovákia, Csehország, Oroszország és Magyarország - ifjú versenyzőit felvonultató sorozatnak hat állomása volt az idén, a Pannoniaring után Dunaszerdahely, majd Vágterbete és Kecskemét, aztán ismét Dunaszerdahely következett az idényzáró kecskeméti viadalt megelőzően.

Végeredmény
A 2014-es Magyarország Nyílt Nemzetközi Gyorsasági Motoros Utánpótlás Bajnokság
PW 50
A bajnokság végeredménye: 1. Jakub Mazsár (szlovák) 234 pont, 2. Martin Cermák (szlovák) 182, 3. Farkas Kevin 168
Mini GP 4T junior class
A bajnokság végeredménye: 1. Babonics Márk 254 pont, 2. Győr Bálint 240, 3. Oláh Barnabás 161.

Fekete János, a MAMS Gyorsasági Szakágának vezetője kiemelte, hogy az egész évben, az összes helyszínen magas színvonalú versenyeket látott a közönség, s dicsérte a motorosok hozzáállását. Hangsúlyozta az idén bevezetett új kategória és lebonyolítási forma jelentőségét, amely egyre népszerűbbé teszi a sorozatot.

"Az egész bajnokságra igaz, hogy helyszíntől függetlenül nagy küzdelmet, nagyszerű csatákat és sok izgalmat hoztak

a hétvégék. Változatlanul bízunk abban, hogy jövőre a motorosok létszáma tovább növekedik majd. A szlovénok és a románok jelezték, hogy 2015-ben csatlakozni tudnak hozzánk, azaz egyre komolyabb nemzetközi mezőny gyűlik össze utánpótlás terén ebben a sorozatban.

Az a tervünk, hogy a felnőtteknél működő Alpok-Adria mintájára Közép-Kelet Európa legerősebb utánpótlás bajnokságává nője ki magát ez a pontvadászat.

Jó hír, hogy szóbeli megállapodást kötöttünk a sorozatot idén is támogató szponzorral, aki továbbra is szerepet vállal a jövő évi bajnokság zökkenőmentes megrendezésében, tehát a stabil anyagi háttér újfent biztosított" - mondta Fekete János, a MAMS Gyorsasági Szakágának vezetője.

A legkisebbeknél, a PW 50 kategóriában a magyarok későn hajráztak, így az utolsó három versenyhétvégén hiába taroltak - Surányi Balázs három, Farkas Kevin két futamot nyert -, már nem tudták összetettben befogni az év elején remekül teljesítő szlovák Jakub Mazsárt. Surányi jövőre már a nagyobb, Mini GP 4T kategóriában áll rajthoz, ám most első osztályos Kevin akár a bajnoki címet is megszerezheti majd.

A már említett MiniGp 4T junior classban a magyar gyerekek szinte verhetetlenek voltak: valamennyi futamot ők nyerték. A bajnoki cím végül a korábban a német IDM utánpótlás bajnokságban is szereplő Babonics Márk nyerte meg, végig hatalmas csatát vívott legnagyobb riválisával, Győr Bálinttal.

Ám amíg ők ketten már jelentős múlttal rendelkező 12-13 éves versenyzők, addig a 8 és féléves Oláh Barnabás, valamint a 9 éves Görbe Soma az év második felére odáig fejlődött, hogy az előbbi összetettben harmadik lett - megnyerve a korosztályos Rookies Cup-ot -, míg utóbbi pályacsúcsot motorozva első lett a kecskeméti záró futamon.