hulladék;USA;KKM;ügyvivő;

2014-10-17 15:39:00

Korrupció-gyanú: titok, hogy kiket tiltottak ki Amerikából

André Goodfriend, az Egyesült Államok magyarországi ideiglenes ügyvivője megerősítette, hogy korrupciós ügyek miatt vonták be a beutazási engedélyét kevesebb mint tíz magánszemélynek. Több egymástól független helyről megerősített hír, hogy a NAV és a Századvég vezetőit tiltották ki az Amerikai Egyesült Államokból a 444.hu szerint. 

Megerősítették
Megerősítette André Goodfriend, az Egyesült Államok magyarországi ideiglenes ügyvivője, hogy korrupciós ügyek miatt vonták be a beutazási engedélyét kevesebb mint tíz magánszemélynek. A sajtótájékoztatón azt nem árulta el, hogy pontosan kikről van szó. Annyit azonban elárult, hogy kormányzati tisztségviselőkről, minisztériumi tisztségviselőkről, kormányzati emberekről van szó.

Az atv.hu értesülése szerint összesen 10 magyar állampolgárt érint a döntés.

444.hu úgy tudja, hogy ezek között van:

Helyreigazítás - Századvég
Keresztesi Péter, a Századvég Politikai Iskola Alapítvány és a Századvég Gazdaságkutatót Zrt. kommunikációs igazgatója a következő sajtó-helyreigazítási kéréssel fordult lapunkhoz:
"Nem felel meg a valóságnak az az állítás, hogy: a Századvég vezetőit kitiltották az Amerikai Egyesült Államokból.
Ezzel szemben a valóság az, hogy sem a Századvég Politikai Iskola Alapítvány, sem pedig a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezetői nem tiltották ki az Amerikai Egyesült Államokból."

Heim Péter asszisztense lapunk megkeresésére közölte: a Századvég Gazdaságkutató elnöke tárgyalásai miatt nem ér rá nyilatkozni, a hétvégén pedig "pihenni szeretne", a jövő héten pedig külföldre utazik. Kérdésünkre, hogy Heim Péter kapott-e hivatalos értesítés arról, hogy korlátozták a beutazását az USA-ba, az asszisztens úgy reagált: nem nyilatkoznak az ügyben.

Helyreigazítás - Habony Árpád
Habony Árpád jogi képviselője az alábbi helyreigazítást kérte lapunktól:
"Nem felel meg a valóságnak az az állítás, hogy: Habony Árpádot kitiltották az Amerikai Egyesült Államokból.
Ezzel szemben a valóság az, hogy  Habony Árpádot nem tiltották ki az Amerikai Egyesült Államokból."

 

A Magyarországon működő amerikai vállalatokat is tömörítő Amerikai Kereskedelmi Kamara érdeklődésünkre azt közölte, hogy "foglalkoznak az üggyel", de egyelőre nincsenek konkrét információik, és az USA kormányától sem kaptak hivatalos megkeresést. A magyar állam egyébként 2012 és 2014 között hét amerikai céggel kötött stratégiai partnerségi megállapodást, amelyek egy rését a kormány nevében Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára kötött meg. Emellett olyan Magyarországon beruházó amerikai cégek is voltak, amelyek vissza nem térítendő támogatást kaptak a magyar államtól.

Szijjártó hiteles információkat vár
A külgazdasági és külügyminiszter azt várja az amerikai kormánytól, hogy bocsássa a magyar fél rendelkezésére azokat a hiteles információkat, amelyek alapján megfogalmazta korrupciógyanúját.    
Szijjártó Péter a Külgazdasági és Külügyminisztériumban (KKM) pénteken tartott sajtótájékoztatóján kiemelte: amennyiben az amerikai kormány ezt nem teszi meg, magára vonja annak a gyanúját, hogy csak befolyást akar gyakorolni bizonyos ügyekben.
A miniszter elmondta, az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége mostanáig nem közölte, hogy kik azok a magyar állampolgárok, akikkel szemben beutazási korlátozást vezettek be, és semmifajta hiteles információt nem közölt az állítólagos korrupciós ügyekről.
Hozzátette: rendszeres a konzultáció a nagykövetség és a minisztérium között, "ez így természetes". Hozzátette: egy ilyen konzultáción tájékoztatott az ideiglenes ügyvivő arról, hogy egyes magyar állampolgárokkal szemben beutazási korlátozást vezetnek be. Szijjártó Péter kérdésre válaszolva elmondta: őt a hét elején, az egyik államtitkárt a múlt hét második felében tájékoztatta az ügyvivő, nevek és hiteles információk közlése nélkül.
A miniszter közölte: hivatalosan, jegyzékben kérték, hogy bocsássák a rendelkezésükre "az állításuk szerint hiteles információkat". 

Az Együtt-PM vizsgálatot követel

Közleményükben felszólítják a magyar kormányt, hozza nyilvánosságra, mely magánszemélyekről, mely adóhivatali vezetőkről, mely cégvezetőkről, illetve milyen vállalatokról van szó. Egyúttal arra kérik a Külügyminisztériumot, adjon ki nyilvános állásfoglalást arról, hogy mi hangzott el az amerikai ügyvivő meghallgatásán.

Kérdésként fogalmazzák meg, hogyan lehetséges, hogy magyarországi korrupciós ügyben nem a magyar hatóságoktól értesül a magyarországi nyilvánosság. Egyúttal arra is rákérdeznek, valóban igaz-e, hogy az egyik kitiltott személy Habony Árpád, "aki Orbán Viktor bizalmasaként, és a Fidesz első számú kommunikációs tanácsadójaként ismert".

A DK tájékoztatást vár a kormánytól

Kerék-Bárczy Szabolcs, az ellenzéki párt elnökségi tagja pénteki sajtótájékoztatóján közölte: tájékoztatást várnak a miniszterelnöktől, a Miniszterelnökséget vezető minisztertől, a belügyminisztertől, a külügyminisztertől és a nemzetgazdasági minisztertől arra vonatkozóan, hogy igazak-e a sajtóhírek, s ha igen, mi az ügy előzménye, folytatnak-e vizsgálatot, milyen lépéseket tettek, illetve terveznek.

Sajtóinformációkra hivatkozva azt mondta: az Egyesült Államokba való beutazást magas rangú állami tisztségviselőknek és a kormányfő közvetlen környezetében dolgozóknak tiltották meg. Ez nem egy párt ügye, hanem a haza presztízse - fogalmazott a DK-s politikus.

Az LMP teljes nyilvánosságot szeretne

Szél Bernadett, az LMP társelnöke kezdeményezte az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának összehívását hétfőre, hogy a testület nyílt ülésen vegye napirendre az Egyesült Államokból "korrupció miatt kitiltottak" ügyét.

Erről a párt parlamenti frakciója közleményben tájékoztatta pénteken az MTI-t. 

Azt írták: a bizottság összehívását azért kezdeményezik, hogy nyílt ülésen kerüljön napirendre kerüljön "a korrupció miatt kitiltottak, köztük különösen az adóhatóság elnökének és munkatársainak" ügye.

Álláspontjuk szerint miután a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) bekérette az amerikai nagykövetség ügyvivőjét, hogy a korrupcióra vonatkozó információkat átadja, az Országgyűlés és a magyar állampolgárok számára is megismerhetővé kell tenni az ügy konkrétumait.

Az MSZP azonnali tájékoztatást kér

A Magyar Szocialista Párt kezdeményezi, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azonnal hívja össze a parlamenti pártok képviselőit és tájékoztassa őket az Egyesült Államok egyes magyar állampolgárok beutazási tilalmával kapcsolatban hozott intézkedéséről és annak következményeiről.

Ahogy a magyar sajtó is tudósított róla, Szijjártó Péter miniszter úr egy beszélgetésre hívta múlt héten a pártok képviselőit, a magyar külpolitika mögötti esetleges konszenzus hosszú távú megteremtése érdekében. Ami ma történt, olyan külpolitikai esemény, amely Magyarország nemzetközi tekintélyét súlyosan befolyásolja. Most itt az alkalom, hogy Szijjártó Péter bebizonyítsa: nem csak egy PR-akciónak gondolta a parlamenti pártokkal való kapcsolatfelvételt, hanem érdemi párbeszédre törekszik - írja közleményében Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezető-helyettese.

Bekérették a külügybe az amerikai ügyvivőt

Fülöp Judit kiemelte: Magyarországnak és az Egyesült Államoknak is az az érdeke, hogy minden korrupciógyanús esetre fény derüljön, és minden ilyen esetet megfelelő alapossággal, átláthatóan és a törvényeknek megfelelően vizsgáljanak ki. Ezért a KKM azt várja az Egyesült Államok kormányától, hogy bocsássa rendelkezésre azokat a hiteles információkat, amelyek korrupciógyanús esetekre utalnak; emiatt kérették be az amerikai ügyvivőt a minisztériumba.

A Napi Gazdaság internetes oldalának értesülései szerint több amerikai érdekeltségbe tartozó intézménnyel és céggel szemben is adóhatósági vizsgálat folyik Magyarországon. A lap információja szerint az amerikai fél erre adott reakcióként arra készül, hogy megnehezítse a vizsgálatokban érintett hatóságok vezetőinek beutazását az Egyesült Államokba.

Erre reagálva a Külgazdasági és Külügyminisztérium csütörtökön azt közölte az MTI-vel, mindkét országnak az az érdeke, hogy a hatósági vizsgálatokat alaposan, átláthatóan és a törvényeknek megfelelően folytassák le. A magyar tisztségviselők mindenfajta nyomásgyakorlástól függetlenül végzik munkájukat - szögezte le a tárca.

Ezt követően az M1 Híradójának megkeresésére a budapesti amerikai nagykövetség úgy tájékoztatott: nincs tudomásuk arról, hogy a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) Magyarországon működő amerikai cég vagy intézmény ellen vizsgálatot folytatna, és semmilyen amerikai lépésre nem került sor ilyen vizsgálat következményeként.

A külképviselet tájékoztatása szerint "bizonyos magyar magánszemélyekről" úgy találták, hogy nem jogosultak a belépésre az Egyesült Államokba, ugyanis "hiteles információ áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy ezek a személyek korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy azokból hasznot húznak".

A magánélet védelmét célzó amerikai törvények miatt a neveket azonban nem adhatják ki - tették hozzá.