Pintér Sándor;belügyminiszter;osztrák-magyar;illegális migráció;

2014-10-17 16:05:00

Évente több tízezer bevándorló "kopogtat" hazánkban

Pintér Sándor szerint további és közös erőfeszítésekre van szükség az illegális migráció és az embercsempészet elleni küzdelemben.  A belügyminiszter Budapesten e témáról folytatott megbeszélést osztrák és szerb kollégájával.

A megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón Pintér Sándor azt mondta, mindhárom országban nagy problémát jelentenek az illegális bevándorlók. 2013-ban 24 és 26 ezer között volt azok száma, akik illegálisan lépték át Magyarország határát. A belügyminiszter elmondta azt is, hogy több mint hatezer olyan, menekültstátust kérő ember van, aki a magyar és az uniós megítélés szerint biztonságos országból származik, őket visszaszállítják. A Szíriából érkezőket azonban menekültként kezelik,  és a státusuknak megfelelő ellátásban részesítik. 

Pintér Sándor toleráns, megértő magatartást kért, különösen azoktól a lakosoktól, akiknek településén menekülttábort létesítettek.  Mint a belügyminiszter hangsúlyozta, az érintettek nem jószántukból jöttek Magyarországra, többségük fegyveres harcok, atrocitások elől menekültek. 

Forrás: MTI

Forrás: MTI

 

Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter szerint jól mutatja, mennyire jelentős probléma az illegális bevándorlás, hogy júliusban és augusztusban csaknem hatezer határsértőt fogtak el Ausztriában. Kitért arra, hogy akik a terrorizmus, nemi erőszak elől menekülnek, azoknak védelmet kell nyújtani, de akik nem jogosultak a védett státusra, azoknak el kell hagyniuk az országot.  Az osztrák és szerb belügyminiszterrel zajlott találkozón megállapodás született arról, hogy az illegális migráció és embercsempészet elleni fellépésben még intenzívebbé kívánják tenni az országok közötti együttműködést, ennek egyik módja az információáramlás gyorsítása. 

Németországban jól keresnek a bevándorlók
Németországban a bevándorlók jellemzően hasonló mértékben elégedettek élethelyzetükkel, mint a többségi társadalom tagjai, jövedelmük pedig több mint a kétszerese a hazájukban korábban szerzett jövedelemnek - mutatta ki egy pénteken Berlinben ismertetett felmérés. A  80 milliós németországi lakosság mintegy 20 százaléka bevándorló vagy bevándorló családból származik, aminél nagyobb arányt csak az Egyesült Államokban képviselnek a migránsok. A bevándorlók túlnyomó többsége családegyesítés révén telepedett le Németországban, vagy menekültként érkezett, a kifejezetten munkavállalási céllal, illetve már megszerzett állás betöltésének céljával érkezők aránya pedig csupán 13 százalék. Ugyanakkor a bevándorlók az eredeti motivációtól függetlenül előbb-utóbb belépnek a munkaerőpiacra. A bevándorlók havi nettó átlagjövedelme 1273 euró (380 ezer forint), ami több mint a duplája a hazájukban szerzett 506 eurós havi átlagjövedelemnek.