akadálymentesítés;fogyatékossággal élők;Emberi Erőforrások Minisztériuma;RehabCritical Mass;társadalmi kirekesztés;

2014-10-20 07:10:00

RehabCritical Mass - Együtt a fogyatékosokért

Fogyatékossággal élőket és a velük szimpatizáló ép emberek gyűltek össze tegnap az Emberi Erőforrások Minisztériuma előtt. A résztvevők közös felvonulással  - RehabCritical Mass - hívták fel az emberek figyelmét a fogyatékossággal élők társadalmi kirekesztésére, azokra a súlyos problémákra és hiányosságokra, melyek haladéktalan megoldást igényelnek.

Akadálymentesítés, integráció, inkluzív oktatás, rehabilitáció, támogatószolgálat továbbfejlesztése és kiépítése 0-24 óráig, kitagolás, a tömegintézmények helyett lakóotthonok, munkalehetőségek biztosítása, védett munkahelyek, ápolási díj, a nevelők számára megfelelő juttatás.

Csak néhány téma, melyben a fogyatékossággal élők közössége egyenlő bánásmódot és az egyenlő esélyek megteremtését szeretné elérni. A rendezvényen - többek között - mozgáskorlátozottak, siketek és vakok segítettek a hétköznapi embereknek abban, hogy jobban megértsék, átérezzék a fogyatékossággal élők nehézségeit.

A szervezők tudják, hogy a magyar társadalom szolidáris a fogyatékossággal élő emberekkel, de még szorosabb összefogásra van szükség ahhoz, hogy érezhető változás induljon el.

- Segíteni szeretnék a társadalomnak, a hétköznapi embereknek megérteni, átérezni, hogy mi is, akik fogyatékkal élünk, szerves részei vagyunk a társadalomnak és bizonyos mértékig belső igény legyen, hogy olyan rendszerben éljünk, ahol az „erősebb” figyel a „gyengébbre”.

Ahol elsősorban az ember az érték, és nem az ember hasznossága. Úgy érzem, hogy olyan időket élünk, amikor erre szükséges felhívni a figyelmet - fogalmaz a rendezvényt beharangozó üzenetében, amit Kiss Csaba RehabCritical Mass kitalálója.

Ő maga is érintett, születésekor agyvérzést kapott, életét mozgássérültként éli, de sikerült elkerülnie azokat a helyzeteket, melyek a Magyarországon fogyatékkal élők többségét sújtják. A Pethő Intézetben járt általános iskolába, utána egy hagyományos gimnáziumba került, majd diplomát szerzett teológiából, most pedig az informatikusi diplomáért tanul.

A fogyatékkal élők többségének viszont nincsen esélye hasonló életpályára. Éppen emiatt is szervezik meg a vasárnapi vonulást. Azt szeretnék, hogy fogyatékkal élők is ugyanolyan jogokkal és ugyanakkora esélyekkel indulhassanak el az életben

A felvonulás az Erzsébet téren zárult, ahol a színes kulturális programokon kívül, a civil szervezetek olyan bemutatókkal is várták az érdeklődőket - például AbilityPark, Láthatatlan kiállítás, Terápiás kutyák, KRESZ-park -, melyek segítségével megismerhető a fogyatékossággal élők mindennapjai és könnyebben átérezhetjük nehézségeiket.

A rendezvény természetesen akadálymentes, ahol elkülönített, nyugalmas helyek segítették a fogyatékossággal élők részvételét.