Törökország;kurdok;Iszlám Állam;Bassár el-Aszad;fegyverutánpótlás;

2014-10-21 07:36:00

Fegyverek a kurdoknak

Törökország bejelentette, megkönnyíti a kurd harcosok számára a Szíriába való áthaladást. Tevékenyen azonban továbbra sem akar részt venni az Iszlám Állam (IS) elleni fellépésben. Közben az Egyesült Államok azt közölte, fegyverutánpótlást dobott le a kurdoknak Kobani közelében.

Törökország még igen távol áll attól, hogy tevékenyen vegyen részt az Iszlám Állam (IS) elleni fellépésben. A Hürriyet napilap szerint Ankara jelezte, ragaszkodik Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjének megdöntéséhez, s csak akkor segítene Washingtonnak, ha teljesíti ezt a feltételt.

Ankara azonban némi engedményt is tett az IS elleni koalíciónak, hiszen bejelentette, megkönnyíti a török-szíriai határon való átjutást azok számára, akik segíteni akarnak a pesmerga harcosoknak a Kobaniért folytatott harcban.

Ez akár komoly változást idézhet elő a hadszíntéren, hiszen eddig csak a Kurd Munkáspárttal szoros kapcsolatban álló, úgynevezett kurd népvédelmi egységek (YPG) harcosai állták az iszlamisták rohamát.

Az iraki-kurd híroldal, a Rudav arról számolt be, hogy Törökország Maszud Barzaninak, az észak-iraki kurd autonóm tartomány elnöke kérésének tett eleget. Az YPG egységei öt hete próbálják védeni a török határhoz közel eső Kobanit. Váltakozó sikereket értek el. A szíriai megfigyelő központ szerint vasárnap a város keleti részén tovább sikerült előrenyomulniuk.

Elképzelhető, hogy a törökök által tett gesztus Barack Obama amerikai és Recep Tayyip Erdogan török elnök előző nap folytatott telefonbeszélgetésének egyik eredménye volt. A Fehér Ház közlése szerint arról cseréltek eszmét, hogyan állíthatnák meg az IS előrenyomulását.

Ígéretet tettek arra, szorosan együttműködnek egymással. Erdogan ugyanakkor azt is megjegyezte, senki sem várhatja el országától, hogy támogassa a fegyverszállítást a kurdoknak. Erdogan úgy vélte, a Kobaniban harcoló szíriai kurd párt, a PYD "ugyanolyan terrorszervezet", mint a Törökország-szerte betiltott Kurd Munkáspárt (PKK).

Egy amerikai kormányzati illetékes erre azzal válaszolt, az Iszlám Állam "Törökország és az Egyesült Államok közös ellensége". Az amerikai erőket irányító középső parancsnokság (CENTCOM) arról számolt be, hogy több hullámban is dobtak le fegyvereket egy C-130 Hercules szállítógépről kurd fegyvereseknek, s az akció sikeres volt.

A szállítmány elsősorban könnyűfegyvereket tartalmazott. A közlésből az nem derült ki, amerikai gyártású fegyverekről van-e szó. Egy magas rangú amerikai tisztségviselő azt közölte, a művelet során nem ütköztek ellenállásba. Az utánpótlással segíteni próbálnak a Kobaniban harcoló kurdoknak - közölte a CENTCOM.

Bulat Jan, a kurd "népvédelmi egységek" szóvivője megerősítette, jelentős mennyiségű fegyverhez jutottak. Hozzátette, további segítséget várnak az amerikaiaktól. Abdel Rahman a szíriai megfigyelő központ részéről annak a véleményének adott hangot, hogy a fegyverszállítás hatással lesz a harci cselekményekre.

John Kerry amerikai külügyminiszter azt közölte, szükségszerű a kurdoknak való fegyverszállítás. Mint mondta, felelőtlen és erkölcsileg igen nehéz helyzetet idézne elő, ha nem nyújtanának megfelelő támogatást a kurdok számára.

Utalt arra, megérti ugyan Ankara fenntartásait, de az IS elleni koalíció azzal a céllal alakult meg, hogy megsemmisítsék a dzsihadistákat, ezért is elengedhetetlen a kurdok fegyverekkel való ellátása. A kérdés továbbra is napirenden marad. A kurdok ugyanis nehézfegyvereket remélnének az Egyesült Államoktól.

Az Európai Unió külügyminiszterei hétfőn arról döntöttek, szigorítják a Bassár el-Aszad elnök rezsimjével szembeni szankciókat.