Mint ismeretes, a magyar kormány januártól a Norvég Alap programjainak lebonyolítását és monitorozását az állami tulajdonban lévő, de attól szervezetileg független mondott Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft.-hez helyezte át. Lázár János (még Miniszterelnökséget vezető államtitkárként) áprilisban levélben fordult a norvég kormány fejlesztésekért felelős tagjához, sérelmezve, hogy a Norvég Civil Támogatási Alap támogatásait egy, az LMP-hez szorosan kötődő szervezet, az Ökotárs Alapítvány vezetésével osztják szét Magyarországon. A kormány ennek megváltoztatását kezdeményezte, erről a norvégokkal azóta sem sikerült megegyezni. A Miniszterelnökség májusban kérte fel a Kehit a Norvég Alap felhasználásának teljes körű vizsgálatára. Az átfogó vizsgálat célja az, hogy tisztázzák, megáll-e az a magyar kormányzati gyanú, miszerint a Norvég Alap hazai felhasználásakor áttételesen politikai szervezeteket, vagy hozzájuk szorosan kötődő civil szervezeteket támogattak - írja emlékeztetőól a Magyar Nemzet.
Mint ismert az Európai Gazdasági Térség (EGT) és a Norvég Alap 2014. május 8-án felfüggesztette a magyarországi kifizetéseket, a Norvég Civil Alap kivételével - ezt a Népszava írta augusztus16-án. A magyar kormány azt megelőzően azért kardoskodott, hogy az utóbbit is állítsák le a norvégok. Norvégia szerint a magyar kormány megszegte a támogatások lebonyolítására és monitorozására vonatkozó, egyezményekben vállalt kötelezettségeit, ami azt jelzi, hogy a magyar kormány elszakadt az alapvető európai értékektől. A norvégok úgy fogalmaztak, hogy a magyar kormány miután áthelyezte az alapok forrásainak kifizetését és programjainak kivitelezését, valamint ellenőrzését a központi kormányzati adminisztráció rendszeréből - a Miniszterelnökségtől - egy állami tulajdonú társasághoz (Széchenyi Programiroda), megszegte a szerződésekben foglaltakat.
Szakértők szerint ugyanaz történt a Norvég Alapokkal, ami az európai uniós pénzekkel: az Orbán-kormány január 1-jén gyökeresen átalakította a támogatások fogadására szolgáló szervezeteket. A magyar kormányzathoz közel álló szakértők azt mondták: a Norvég Alapok kifizetéseinek felfüggesztése nem azt jelenti, hogy ezek a pénzek elvesznének, hanem hogy - az EU intézményrendszerhez hasonlóan - a Norvég Alapok is időt kértek az átalakuló magyar fejlesztési intézményrendszer tanulmányozására. A norvégok azonban kategorikusak voltak és a korábbi szerződés szerinti állapot visszaállítását kérték, amely a rendelet megjelenésével teljesült.
Korántsem értek azonban véget a Norvég Civil Alap körüli viták, amelyeket éppen a miniszterelnökség indított, válaszul a norvég Alap kifizetéseinek felfüggesztésére. A norvég kormány a 36 milliárd forintnyi forrás újbóli megnyitását az irányító hatóság "átcímkézésén" kívül ahhoz is kötötte, hogy a kormány szüntesse meg a civil alaphoz kötődő szervezetek vegzálását - írta lapunk augusztusban.
Szeptember második felében pedig felfüggesztették az Autonómia Alapítvány adószámát, így a Norvég Civil Támogatási Alap pályázatait kezelő négyes konzorcium egyetlen tagjának sincsen már érvényes adószáma.