A képviselő azt kérdezte az Európai Bizottságtól, "mit tesz az Európai Unió azért, hogy az ügy ne hasson ki az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kapcsolatokra", milyen konkrét intézkedésekkel tud az Európai Bizottság beavatkozni olyan esetekben, amikor egy tagállam megfelelő hatóságai nem teszik meg a szükséges intézkedéseket a korrupció elleni harc során, valamint a bizottság tervezi-e megvizsgálni a konkrét esetet és lépéseket tenni.
Szanyi Tibor a közlemény szerint kérdéseit úgynevezett elsőbbséget élvező kérdésekként fogalmazta meg. Az EP eljárási szabályzata szerint az írásban feltett, elsőbbséget élvező kérdéseket három héten belül kell írásban megválaszolnia az Európai Bizottságnak.
Szanyi Tibor értékelése szerint az ügy szorosan kihat az Európai Unió hitelességére is, és megterheli az Egyesült Államok, valamint az EU közötti kapcsolatokat is, különösen az amerikai-európai szabadkereskedelmi egyezményről szóló tárgyalások jelenlegi, "igen kényes" fázisában.
Szanyi Tibor úgy vélekedett, hogy a magyar kormány tekintélyét súlyosan aláásó botrányról van szó, és egy ilyen botrány esetén "a miniszterelnöknek is illik megfontolnia a lemondása lehetőségét". A képviselő felszólította a kormányt, hogy "a konkrét vádakat azonnal, hatékonyan és átlátható módon" vizsgálja ki, a felelősöket és az esetlegesen intézkedéseket elmulasztókat vonja felelősségre.