Franciaország;Manuel Valls;

2014-10-22 22:37:00

Walls: "Le kell számolni a maradi baloldallal"

Manuel Valls francia szocialista miniszterelnök leszámolna a "maradi baloldallal", és a Szocialista Párt nevének megváltoztatásával egy új formációban egyesítene "valamennyi progresszív erőt".

"Le kell számolni a maradi baloldallal, azzal, amelyik még mindig ragaszkodik a meghaladott és nosztalgikus múlthoz, amelyet a marxista felettes én kísért" - fogalmazott a kormányfő a Le Nouvel Observateur című baloldali hetilap csütörtöki számában megjelenő interjúban, amelyből a lap szerdán részleteket közölt a honlapján.

Valls szerint "pragmatikus, reformer és republikánus" baloldalra van szükség. A miniszterelnök ezt egy nappal azután mondta, hogy a kormánypárt baloldalához tartozó képviselők nem szavazták meg a nemzetgyűlésben a jövő évi költségvetési tervezetet.

Valls felvetette az interjúban, hogy létre kellene hozni egy "közös házat, valamennyi progresszív erő részvételével", s támogatná a Szocialista Párt nevének megváltoztatását is.

A büdzséről tartott keddi nemzetgyűlési szavazás különösen feldühítette a végrehajtó hatalmat, miután a kormány gazdaságpolitikájával elégedetlen 39 szocialista képviselő, köztük a kormányból augusztus végén kilépett miniszterek, tartózkodtak a szavazáskor. 

"Ha valaki tagja a kormánytöbbségnek, vannak kötelezettségei. A költségvetési kérdés ilyen. Azaz nem teljesítették a kötelességüket" - vélte szerdán Stéphane Le Foll kormányszóvivő. 

Jean-Christophe Cambadélis, a kormánypárt főtitkára pedig siralmasnak és "nem lojálisnak" nevezte, hogy Aurélie Filippetti volt kulturális és Benoit Hamon volt oktatási miniszter is a tartózkodók között volt, pedig júliusban, kormánytagként még támogatták a kormányülésen a büdzsé tervezetét. 

Ők mindketten augusztus 25-én léptek ki a kabinetből, szolidaritásból Arnaud Montebourg gazdasági miniszterrel, aki azért kényszerült távozásra, mert nyíltan bírálta a kormány liberális gazdaságpolitikai irányváltását. 

Filippetti az I-télé hírtelevízióban azt mondta, hogy júliusban a tervezet kiadási oldalát támogatta, amelyről még nem szavazott a parlament, a bevételi oldallal, amely kedden a ház elé került, akkor sem volt elégedett. 

Ez utóbbit 266 igen szavazattal 245 nem ellenében, 56 tartózkodás mellett fogadta el a nemzetgyűlés. A teljes 2015-ös büdzséről a végszavazás novemberben várható. 

A vitatott költségvetési tervezetben a továbbra is népszerűtlen Francois Hollande elnök kormánya az Európai Bizottság nyomására 21 milliárd eurós megtakarítást tervez. A javaslat kereken 1 százalékos gazdasági növekedéssel számol jövőre, amit a jobboldali ellenzék túlzónak tart. A kormány az államháztartási hiányt pedig csak a GDP-arányos 4,3 százalékra csökkentené, és elhalasztaná 2017-re a 3 százalék elérését. Ez a harmadik alkalom, hogy Párizs halasztást kér Brüsszeltől a deficitcsökkentéshez.

A kormánypárt baloldala szerint a "véletlenszerű" megtakarítások a legszerényebbeket fogják súlyosan érinteni. Benoit Hamon szerint "a köztársaság került veszélybe", mert a megszorítások miatt a közhatalom nem tudja ellátni a feladatát. A volt miniszter úgy véli, hogy 2017-ben, a következő elnökválasztáson "hatalmas demokratikus katasztrófa" várható a szélsőjobboldal előretörésével.