tüntetés;Tóbiás József;Áder János;koszorúzás;'56;

2014-10-23 11:14:00

A szabadságharcunkra emlékezünk - Ki így, ki úgy

Megkoszorúzta az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozatainak emlékhelyét csütörtök reggel Áder János államfő a rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában. Az MSZP elnöke tegnap, a kaposvári Nagy Imre szobránál mondott beszédet. A Humán Platform délután 16 órára tüntetést hirdetett a Blaha Lujza térre. Az Eötvös Károly Intézet rendezésében az Új Gödörben egész napos közéleti és kulturális fesztivált zajlik. 

Az Országház előtti Kossuth Lajos téren az '56-os forradalom és szabadságharc emléknapján felvonták a nemzeti zászlót. Az ünnepi ceremónián jelen volt mások mellett Áder János köztársasági elnök, Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Pintér Sándor belügyminiszter, Bakondi György országos katasztrófavédelmi főigazgató, Papp Károly országos rendőrfőkapitány, Benkő Tibor, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke, valamint a diplomáciai testület képviselői. A köztársasági elnök Nagy Imre néhai miniszterelnök és a névtelen áldozatok sírjánál, valamint a 298-as percellában felállított emlékhelynél is elhelyezte az emlékezés virágait. 

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a magyarok 1956-os forradalma volt a legnagyobb hatású a kommunizmus elleni felkelések történetében. A fideszes politikus az 58 évvel ezelőtt történtek kapcsán azt tartotta fontosnak kiemelni, hogy:  "Bár a forradalom elbukott, máig ható eredményt ért el: az '56-os hősök mutattak rá arra, hogy a kommunista országokban fennálló rendszerek valójában emberellenes, korrupt és a társadalmi osztályok egymás elleni kijátszására épülő diktatúrák."

A miniszter - némi aktuális áthallással -  hozzátette: "A forradalmat lelkesedéssel támogató nyugati világ közvéleménye (...) olykor irreális próbálkozásként kezelte a magyaroknak a szovjet támadókkal szembeni fegyveres ellenállását. Varga Mihály szerint azok,akik így gondolták, nem tudták átérezni és megérezni a magyarok érzéseit sem akkor, sem ma.

Több mint ötszázan vettek részt tegnap az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére a Műegyetemtől a Bem József térig tartó, a Rákóczi Szövetség által szervezett hagyományos felvonuláson Budapesten. A menet elején egy korabeli teherautó haladt, a platóján ugyancsak korabeli ruhába öltözött emberek utaztak. Mögöttük népviseletbe öltözött fiatalok haladtak. Két fiatal a teherautó mögött egy koszorút vitt. A rendőri felvezetéssel haladó felvonuláshoz menet közben is csatlakoztak emberek. A felvonulók a szeles idő miatt - a hagyományoktól eltérően - nem gyújtottak fáklyákat.

Tóbiás József, az MSZP elnöke szintén tegnap, a kaposvári Nagy Imre szobránál mondott beszédet az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen. "....tudnunk kell: 58 évvel ezelőtt is ugyanolyan emberek voltak az utcákon, mint most itt. Azok az emberek is csak élni akartak. De az akkori hatalom ezt nem hagyta nekik. Így haltak meg 1956 polgárai, és így születtek a forradalom hősei. Ugyanazt akarták, mint most mi. Szabadságot, jólétet, biztonságot" - mondta egyebek mellett ünnepi beszédében az MSZP elnöke..

Az Együtt-PM ma a Bem József téren emlékezett. Pataki Márton, az Együtt országos politikai tanácsának alelnöke kiemelte: Magyarország csak akkor lehet sikeres ország, ha felismeri, hogy minden baj forrása a szabadság hiánya. A politikus arról beszélt, hogy amelyik ország nem szabad, az megállíthatatlanul halad a kudarc és az elszegényedés felé. Pataki Márton hozzátette: Magyarország még felemelheti önmagát, de csak akkor, ha kivívja saját szabadságát, ha nem engedi a mohó és igazságtalan hatalomnak, hogy milliók érvényesülését és életlehetőségét korlátozza.

Az Eötvös Károly Intézet ma az Új Gödörben egész napos közéleti és kulturális fesztivált rendez,  a Humán Platform pedig délután 16 órára tüntetést hirdetett a Blaha Lujza térre. A "Tedd magad szabaddá!" címmel megrendezésre kerülő tüntetésre harminckét civilszervezet jelezte részvételét.

Részletek a demonstrációról, különleges tárgy '56 kapcsán az Iparművészeti Múzeumban - a következő oldalon