terrortámadás;Kanada;

Harci járművek vonultak fel szerdán Ottawa központjában FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MIKE CARROCCETTO

- Terrortámadás Kanada ellen

Kanada nem hagyja megfélemlíteni magát - hangoztatta Stephen Harper kanadai kormányfő televíziós beszédében azt követően, hogy egy nemrégiben az iszlám vallásra áttért férfi több ottawai helyszínen is, köztük a parlament épületében, lövöldözött. A 32 éves merénylőt agyonlőtték, feltehetően segítők nélkül követte el tettét.

A kanadai kormányfő hangsúlyozta, kemény választ adnak minden merényletkísérletre. "Ez a hét azt mutatta, Kanadát is fenyegethetik ugyanolyan terrorakciók, amelyeket a világ más részein is láthattunk" - emelte ki a kormányfő. Közölte, támadás történt "az országunk, értékeink, társadalmunk ellen, mindazon vívmányokkal szemben, amelyek számunkra oly fontosak".

A merénylő 1982-ben született. Az algériai gyökerekkel rendelkező Michael Zehaf-Bibeau helyi idő szerint szerda reggel, 9 óra 52 perckor kezdte meg ámokfutását. Ottawa központjában, annál a műemléknél kezdett lövöldözni, amelyet néhány éve emeltek az első világháború kanadai áldozataira emlékezve. A "National War Memorial" közvetlenül a parlament épületével szemben helyezkedik el.

A terrorista, aki hírek szerint nemrégiben tért át az iszlám hitre, lelőtt egy tartalékos katonát, Nathan Cirillót. Bár idejében érkezett az orvosi segítség, a férfi a kórházban belehalt sérüléseibe.

A lövöldözés idején sok képviselő a parlamentben tartózkodott, s Harper miniszterelnök is az épületben volt. Az egyelőre nem világos, hogy a merénylő miként juthatott be a főbejáraton keresztül a törvényhozás épületébe, hiszen a parlamentet őrök védik. Az épületben mindenesetre hajsza kezdődött a férfi után. Hatalmas tragédia fenyegetett. A konzervatív képviselők és az ellenzék honatyái éppen arról tárgyaltak, hogyan lehetne hatékonyabban fellépni a terrorizmus ellen. A merénylő alighanem képviselők tucatjaival akart végezni. A vérontást a parlament biztonsági főnöke, Kevin Vickers akadályozta meg, aki végzett a támadóval. Vickerst, a Royal Canadian Mounted Police rendőrség volt munkatársát hősként ünneplik hazájában. Képviselők később arról számoltak be, hogy legalább 30 lövést hallottak. Azt közölték, biztonságban voltak, de féltek.

Zehaf-Bibeau eredeti neve Michael Joseph Hall, a merénylő kanadai állampolgár. Viszonylag hosszú a rendőrségi aktája. 2004-ben bűnösnek találták kábítószerrel való visszaélés kapcsán. A Globe and Mail című lap arról számolt be, hogy a hatóságok nemrégiben különösen veszélyes elemnek nevezték a férfit. Úgy vélték, merényleteket hajthat végre külföldön, ezért bevonták az útlevelét. Egy barátja pszichésen sérültnek írta le őt. Állítólag az utóbbi időben arról beszélt környezetének, hogy az "ördög üldözi" őt. Körülbelül hat héttel ezelőtt azt mondta, hosszú időre Líbiába utazik. Az Iszlám Állam (IS) olyan felvételt tett közzé, amelyen Zehaf-Biebau látható. Apja vagy mostohaapja 2011-ben a líbiai lázadók oldalán harcolt.

Stephen Harper azt közölte, még számos kérdőjel merült fel a lövöldözés kapcsán, a titkosszolgálatok mindent elkövetnek azért, hogy megakadályozzák a hasonló eseteket. A Toronto Star azonban úgy tudja, a hírszerzésnek nincs elegendő erőforrása ahhoz, hogy nyomon kövesse annak a körülbelül nyolcvan-kilencven férfinek a mozgását, akik a közel-keleti hadszíntérről tértek vissza Kanadába. Az ország azért kerülhetett a dzsihadisták célkeresztjébe, mert a kanadai parlament a hónap elején megszavazta, hogy az ország is csatlakozzon az Egyesült Államok Iszlám Állammal szembeni légicsapásaihoz. Rob Nicholson védelmi miniszter közölte, nem módosítanak stratégiájukon.

Előzőleg Kanada emelte a terrorkészültségi szintjét, miután hétfőn Montreal közelében egy iszlamista, a 25 éves Martin Couture-Rouleau merényletet hajtott végre két katonával szemben. A szintet alacsonyról közepesre emelték. Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a hétfői és a szerdai eset között közvetlen összefüggés lett volna.

A terrorakció után elrendelt rendkívüli biztonsági intézkedéseket tegnap feloldották, csütörtökön Ottawa ismét békés város benyomását keltette. Többen mécseseket helyeztek el az emlékműnél, ahol lelőtték a fiatal katonát.

A kanadai rendőrség arra próbál választ találni, voltak-e segítői a férfinek, vagy egyedül tervelte ki és hajtotta végre tettét.

Razzia az iszlamisták ellen
Stephen Harper kanadai kormányfő szavait hamar tettek is követték. A rendőrség razziát indított az Iszlám Állam feltételezett kanadai tagjaival szemben. John Ivison újságíró a Twitteren közölte, a rendőrség célja az, hogy az összes iszlamistát felkutassa, akik részt vettek a dzsihadisták oldalán a szíriai, illetve iraki konfliktusban. A kormány tagjai is igazolni kívánják, hogy az ország ezután a kemény kéz politikáját kívánja folytatni. A kabinet egyik tagja, Tony Clement "#terroristsbedamned", azaz "legyetek átkozottak terroristák" nevű fiókot hozott létre a Twitteren.
Harper kormánya a lakosságot is mobilizálja, hogy az emberek fogjanak össze a terrorizmus ellen. Tegnap jelzésértékűen nem katonák őrizték azt az első világháborús emlékművet, ahol a merénylő lelőtte az őrt álló katonát. Ehelyett sokan élő láncot alkotva "védték" az emlékművet, ezzel jelezve, nem félnek a terroristáktól. Ugyanakkor olyan hangokat is hallani lehetett, amelyek szerint komoly hiba lenne, ha a kormányzat átesne a ló túlsó oldalára, s iszlámellenes légkört teremtene. Ez ugyanis előbb-utóbb nagyon is visszaüthet.

Franciaország csütörtökön bejelentette, hogy újabb két légicsapást hajtott végre a dzsihadisták állásai ellen Irakban, s ezzel hatra emelkedett az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet elleni francia beavatkozások száma.