Az Európai Tanácsnak egyhangúlag kell döntenie, és nem elég részletkérdésekben egyetértésre jutnia, hanem a klíma- és energiastratégia egészéről kell megállapodni. A testület csomagot fogad el - vagy nem fogad el a 2020-2030 közötti időszakra szóló célokkal kapcsolatban.
Németország kész támogatni a gazdaságilag gyengébb tagállamokat az energiarendszerek modernizálásában, és akár a kötelező mértéket meghaladó előrelépést is vállal az éghajlatvédelmi célkitűzéseket illetően, de minden tagállamtól "méltányos hozzájárulást" vár el a közös erőfeszítésekhez - mondta a tisztségviselő.
Németország egyebek között a közösség emissziókereskedelmi rendszerének (ETS) keretében adhat támogatást más tagállamoknak, ugyanakkor a kibocsátási kvóták árát jelentősen emelni kell ahhoz, hogy az ETS kellő hatékonysággal működjön - tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy minden tagállam helyzetét és lehetőségeit figyelembe kell venni a közös stratégia kidolgozásában, és utalt arra, hogy az utóbbi időszakban mindenekelőtt Lengyelország álláspontja tűnt nehezen összeegyeztethetőnek az Európai Bizottság tervezetével. Ugyanakkor a lengyel vezetés is komolyan törekszik a megállapodásra.
A brüsszeli bizottság javaslata szerint az EU-nak a jövő évtized végére - 1990-hez képest - 40 százalékkal kellene csökkentenie az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, és minden tagállam számára kötelező érvényű, kikényszeríthető célokat kellene meghatározni. A testület javaslata értelmében 2030-ra 27 százalékra kellene növelni a megújuló forrásból származó energia arányát az unió energiafelhasználásában.
Ambiciózus és bátor klíma-megállapodást szeretnének az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozóján a baloldali uniós állam- és kormányfők, akik Francois Hollande francia elnök meghívására délelőtt Párizsban egyeztettek. "Az Európai Tanács csütörtöki és pénteki ülésének nem újabb állomásnak, hanem mindenekelőtt Európa számára sikeres végpontnak kell lennie" - mondta a 12 baloldali vezető informális találkozója után a francia elnök a hivatalában tartott sajtótájékoztatón. Hollande a 2015 végén Párizsban tervezett klímakonferencia előtt "bátor kompromisszumra" kérte az uniós állam- és kormányfőket.