Hat embert vettek őrizetbe a rendőrök vasárnap este a Fidesz Lendvay utcai székházánál az internetadó elleni, mintegy tízezer fős tömegtüntetés után, amely a Nemzetgazdasági Minisztérium épülete elől indult. A 19 és 35 év közötti férfiakat csoportos garázdasággal gyanúsítják. A demonstráció után néhányan arcukat eltakarva régi számítástechnikai eszközökkel betörték a Fidesz-székház két ablakát, kidöntötték a kerítést, és többen felmásztak az épület erkélyére is.
Furcsa azonban, hogy az események alatt nem tartózkodtak rendőrök az épület mellett, pedig a székház erkélyére két fiatal lány kitűzte az Európai Unió zászlaját. A készenléti rendőrök kiérkezése után többször felszólították a tiltakozókat a távozásra, ők azonban nem távoztak, de végül nem került sor oszlatásra. A tüntetők nem inzultálták a rendőröket, utóbbiak sorfala körülvette a Fidesz-székházat, a demonstrálók pedig lassan elhagyták a helyszínt. Érdekesség, hogy a hat fiatal ellen a Budapesti Rendőr-főkapitányság korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztálya folytatja az eljárást.
A két betört ablak és a kidöntött kerítés elég volt azonban a kormánypárti és az ellenzéki pártoknak egyaránt, hogy "erőszakról" és "vandalizmusról" beszéljenek, amelyet egységesen elítéltek. A Fidesz kommunikációs igazgatója tegnap már húsz megrongált ablakról és tízmilliós nagyságrendű károkról beszélt. Kocsis Máté kijelentette, "a Fidesz nyitott minden vitára, a vandalizmus és az erőszak azonban semmilyen vitának nem lehet elrendezési módja".
Az Együtt-PM - amelynek egyik volt aktivistája is a letartóztatottak között van - szintén elutasította "az erőszak minden formáját", sőt, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának összehívását is kezdeményezték, hogy tisztázódjon: hogyan fordulhatott elő az, hogy a rendőrség a jelentős karhatalmi jelenlét ellenére nem tudta megakadályozni a történteket? Ma reggel össze is ül a nemzetbiztonsági bizottság, ám Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke nem biztos abban, hogy a Fidesz engedi-e napirendre venni a vasárnapi tüntetés végén történtek vizsgálatát. Mint lapunknak elmondta, a testületet kötelező volt mára összehívni, mert a zárszámadással kell foglalkozniuk, de ő mindenképpen javasolni fogja, hogy a vasárnap este a Lendvay utcában történt vandalizmusról is tárgyaljanak.
A demonstráció kapcsán a lehető legszélesebb körű, "nemzeti ellenállásra" szólított fel Orbán rendszerével szemben Gyurcsány Ferenc. A DK elnöke szerint a tüntetés apropóját ugyan az internetadó szolgáltatta, ám a demonstráció résztvevői az egész jelenlegi rendszer ellen tiltakoztak. A politikus békés ellenállásra biztatott, mert az erőszakot elfogadhatatlannak tartja. Bejelentette, országos aláírásgyűjtésbe kezdenek az internetadó ellen.
Az MSZP az internetadó teljes elvetése érdekében nyújtott be törvénymódosító javaslatot a jövő évi adócsomaghoz, amelynek tárgyalását ma kezdi az Országgyűlés. Mint ismert, az internet-szolgáltatóknak 150 forintot kellene fizetniük egy gigabyte adatforgalom után, amelyet valószínűleg az előfizetőkre terhelnek majd. A módosítás beterjesztői - Burány Sándor, a költségvetési bizottság szocialista elnöke és Tóth Bertalan MSZP-s frakcióvezető-helyettes - úgy fogalmaztak, az információhoz való szabad hozzáférést 25 éve egyetlen kormány sem próbálta korlátozni Magyarországon. Úgy vélték, az internetadó bevezetése az Európai Unió iparági alapelveivel, szabályaival, valamint a magyar jogszabályokkal is ellentétes, hiszen nem előzte meg sem szakmapolitikai, sem társadalmi, sem pedig iparági egyeztetés, de még a kormányzaton belül sem egyeztettek róla.
Ezért az MSZP az elsősorban az alacsonyabb jövedelmű internethasználókat sújtó teher bevezetését elfogadhatatlannak tartja. A szocialisták szerint ráadásul a javaslat előkészítetlenségét jelzi az is, hogy nem tudni, mennyibe kerülne az adó bevezetése az érintetteknek. Emlékeztettek, műszakilag ma nem is lehet kiszámolni az adatforgalom után fizetendő adót, mert a szolgáltatóknak ehhez nincsenek eszközeik, és ezért olyan infrastruktúrát kellene kiépíteniük, amely többe kerülhet, mint amennyit az adóból beszednének. Az internetadó bevezetése szerintük azzal a hatással is járna, hogy - mivel Európában hamarosan ingyenes lesz a roaming, vagyis nem lesz extra költsége az országhatárokat elhagyva a mobilinternet-használatnak sem - megjelenhetnek a szlovák vagy az osztrák SIM-kártyák, mert az ottani szolgáltatások olcsóbbak lesznek.
A Fidesz ennek ellenére váltig állítja - akárcsak korábban a bankadó vagy a tranzakciós illeték esetében -, hogy a különadóval sújtott szolgáltatócégek nem fogják áthárítani az ügyfeleikre az új sarcot. "Azt gondoljuk, hogy ezeket az adótételeket a távközlési szolgáltatók saját profitjuk terhére ki tudják fizetni" - jelentette be Rogán Antal, azt azonban nem fejtette ki, hogyan akadályoznák meg az adó áthárítását a fogyasztókra, ha ez már a bankok esetében sem sikerült. A módszer nem derül ki a Fidesz frakcióvezetője által tegnap beterjesztett módosítóból sem, amely magánszemélyeknél havi 700 forintban, üzleti előfizetéseknél pedig havi 5000 forintban maximálná az internetadót.
Rogán "kacsának" minősítette a hvg.hu korábbi értesülését, hogy Orbán Viktor kormányfő - a netadó állítólagos szellemi szülőatyja - a rendvédelmi dolgozók béremelését fedezné az új közteherből. Hozzátette: azt is javasolják a kabinetnek, hogy a bevételeket a jelentős részben európai uniós forrásból megvalósuló, szélessávú internet kiterjesztésére irányuló program önrészeként használják fel. Kérdés, hogy elég bevétele lesz a kormánynak erre a célra az új adóból (lásd keretes írásunkat).
A vasárnapi tüntetés szervezői ma 18 órára újabb demonstrációt hirdettek a József nádor térre a gazdasági minisztérium (volt pénzügyminisztérium) épületéhez, ha addigra a kormánypártok nem vonják vissza az internetadót tartalmazó javaslatot. Az egyik szervező, Nemes Balázs az Origónak azt mondta: az embereknek elegük van az elmúlt 25 év bénultságából, abból, hogy az egyik kormány olyan, mint a másik, csak pepitában. Hiszen 2008-ban éppen az MSZP adóztatta volna meg az internetet, ami ellen a fideszes Nyitrai Zsolt tiltakozott a leghangosabban. Hozzátette: történelmi pillanat volt, amikor a Fidesz székházára egy tüntető kitűzte az uniós zászlót - az akciót üdvrivalgás fogadta. "Az ott lévők határozottan, de békésen jelezték: a Nyugatot választják" - mondta Nemes Balázs.
A tüntetés híre bejárta a világsajtót: a Wall Street Journal szerkesztőségi blogjának az egyik 55 éves tüntető azt mondta, az internetadóval a felhasználók információhoz való jogát akarják csökkenteni és a közmédia felé terelni őket.