Az EBESZ álláspontja szerint bár a választásokat nehéz körülmények között rendezték és helyenként akadályozva voltak Ukrajnában, „a demokratikus előírásoknak megfelelően zajlottak le”.
Hasonló álláspontra helyezkedett minden külföldi megfigyelő, Moszkva is jelezte, elismeri a vasárnapi előrehozott voksolás eredményét. A választáson a háború sújtotta kelet-ukrajnai megyék mintegy 3 millió szavazásra jogosult lakosa nem vett részt és az Oroszországhoz csatolt Krím-félsziget lakói sem szavaztak.
Éppen ezért a korábban 450-es kijevi törvényhozásban a 250 listás helyet mindenképpen kiosztják, az egyéni választókerületekből viszont egyelőre úgy tűnik, hogy 193 lelhet gazdára.
A voksok feldolgozása óriási meglepetést hozott, nemcsak az előzetes közvélemény kutatásoknak, hanem egységesen minden exit-polnak is ellentmondott. A részleges eredmények szerint nem hét, hanem hat párt jutott be a parlamentbe.
Vasárnap este még mindenki biztosra vette Petro Porosenko államfő Blokkjának győzelmét, de hétfőn 65 százalékos feldolgozottság mellett még Arszenyij Jacenyuk kormányfő Népi Frontja vezetett, igaz, csupán egy hajszállal.
A Front ugyanis 21,67 százalékkal vezetett a 21,4 százalékon álló Porosenko Blokk előtt. A lembergi (Lvov) polgármester civilekből összeálló újonc pártja, a Szamopomics 11,13 százalékon állt.
Vélhetően e három erő alakít kormányt, csakhogy nem Porosenko kéri fel koalícióra Jacenyukot, mint jelezte azt korábban, hanem a jelenleg is kormányzó Jacenyuk hívhatja meg az államfő pártját.
Viktor Janukovics formációja, a két évvel ezelőtt még könnyedén nyerő Régiók Pártja politikusaiból felálló Ellenzéki Blokk eredménye is jobb a vártnál, 9,88 százalékos, Oleh Ljasko Radikális Pártja viszont alul teljesítette az előrejelzéseket, 7,37 százalékkal.
Bejut még a radába Julija Timosenko Batykivscsinája 5,66 százalékkal, és az exit-poloknak ellentmondva, 65 százalékos feldolgozottságnál még csak 4,6 százalékon, azaz bejutási küszöb alatt van a szélsőséges Szvoboda.
Egyértelmű, hogy nyugati orientációjú kormány alakul Kijevben, akár az államfő, akár a kormányfő formációja győz végül. Vélhetően az egyéni kerületekben dől majd el a verseny a Porosenko Blokk és a Népi Front között, mert a listák nagyjából ugyanazt a támogatottságot mutatják következetesen.
Az egyéni kerületek feldolgozása még folyamatban van, ám ott is lehetnek még meglepetések. Az például már bizonyos, hogy bár a szélsőséges erők meggyengültek, listán nem érték el a bejutáshoz szükséges öt százalékot, egyéniben a Jobb Szektor vezetője, Dmitrij Jaros mandátumot szerzett.
A soknemzetiségű Kárpátalján az államfő mögött álló erők vezetnek. Kárpátalján a választási részvétel elmaradt az országos 52,83 százaléktól, csupán 44,67 százalékot ért el, a magyarok lakta településeken és körzetekben sok esetben az átlagosnál is alacsonyabb volt a szavazókedv.
A megyeszékhely Ungváron a legmagasabb, 60,97, Técsőn a legalacsonyabb, 32,7 százalékos volt a részvételi arány, közölte a Karpatskij Objektív.
Nem végleges eredmények szerint Kárpátalján Petro Porosenko Blokkja (BPP) vezet 30-32 százalék körüli eredménnyel, második itt is a miniszterelnök Népi Frontja 24 százalékkal, a Szamopomics 8,3 százalékkal harmadik.
A kárpátaljai eredmények alapján még bejutnának Oleh Ljasko radikálisai 6-7 százalék körüli támogatással, de sem a korábban népszerű szélsőséges Szvoboda, sem Timosenko pártja, sem a Régiók Pártjának utóda, sem a kommunisták nem tudták itt átlépni a bejutási küszöböt.