Népszava Anno;Benito Mussolini;

2014-10-29 10:00:00

Fascista lázadás Olaszországban

Mussolini mozgósította híveit — Át akarták venni a kormányhatalmat. — Mindenütt győztek ahol nem volt ellentállás. — A kormány erélyes intézkedéseket tett. — Kihirdették az ostromállapotot, de estére már visszavonták

Az olasz hatóságok eddig inkább jó szívvel látták a fascistáknak nevezett bandák garázdálkodását, mert hiszen a szocialista munkásság ellen folytattak vérengző hadjáratot. A buzdító elnézés azonban egyre vakmerőbbé tette őket és most már nem kevesebbet akartak, mint hogy az államhatalmat magukhoz ragadják. Szervezett csapataikat mozgósították, trombitaszó, dobpergés közben bevonultak a városokba és elfoglalták a hivatalokat és középületeket, ahol csak ellentállásra nem találtak. A kormány azonban, úgy látszik hirtelen föleszmélt, amikor azt látta, hogy most már nemcsak a szakszervezetek és szocialista pártházak fölégetéséről van szó és erélyesnek ígérkező rendszabályokat léptetett életbe, katonaságot küldött ki a városok megszállására és kihirdette a statáriumot.

Amint várható volt, a fascista hősök sietve enyhítették lázadásukat, mihelyt komoly, fegyveres ellenállással találták szemben magukat és nem tudtak tízszeres túlerővel diadalmaskodni fegyvertelen és védtelen embereken. És ez csak természetes, hiszen eddigi pályafutásuk is azt, bizonyítja, hogy a személyes bátorság nemigen tartozik a fegyvertárukhoz, amire különben nem is volt szükségük, amíg a hatóságok passzív, sőt néha aktív támogatását élvezték. De most, hogy a kormány szigorúan lépett föl velük szemben, úgy látszik, hirtelen elcsöndesedtek. Elég volt, az ostromállapot kihirdetése és megszűnt a fascista dicsőség. Legalább arra kell következtetnünk a római táviratokból, amelyek szerint a helyzet lényegesen javult és a kormány visszavonta a statárium kihirdetéséről szóló rendeletét. 

A fascisták megszállták a középületeket.

(Róma, október 28.) Tegnap éjszaka Olaszország nagyobb városaiban a fascista szervezetek, nyilván előzetes közös, utasítás alapján és előre, megállapított terv szerint, kísérletet tettek elsősorban a prefektúrák, majd a posta-, és távirdaépületek és a pályaudvarok megszállására. A kísérlet több helyütt sikerült, egyes helyeken azonban a kormány utasítását követő katonaság ismét kiszorította a fascistákat az elfoglalt épületekből. A fascisták azokon a helyeken, ahol a hatalmat átvették, közölték a lapokkal, hogy szigorú cenzúrát léptetnek életbe. A középületek megszállása után a legtöbb helyről tehergépkocsikon és különvonatokon a fascista szervezethez tartozó csapatok egy részét, Rómába indították. Eddig nem érkezett, jelentés súlyosabb incidensekről, csupán Cremonából jelentik, hogy a fascista csapat és a katonacsapat között a prefektura épületeiért véres harc fejlődött ki, amely a fascisták kiszorításával végződött és négy halottat követelt. Piacenzában a fascista-csoport vezére közölte a rendőrfőnökkel, hogy egész Olaszországban megkezdődik a fascista-uralom és hogy a fascisták el fognak menni Rómába, is. A kormány az egész országban elrendelte, hogy a katonaság akadályozza meg a rend megzavarását és a középületek elfoglalását. Ma déltől kezdve egész Olaszországra kihirdették az ostromállapotot.

Népszava 1922. október 29.