Iványi Gábor;egyházügyi törvény;Trócsányi László;

2014-10-29 06:08:00

Zárt ajtók mögött készül az új egyházügyi törvény

Nem egyeztet velünk a kormány az új, újabb egyházügyi törvényről, ez láthatóan nem is áll szándékukban - mondta lapunknak Iványi Gábor. A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség elnöke ebből arra következtet, hogy ezúttal sem olyan törvény készül, amely számukra elfogadható lesz, hiszen a kabinet - úgy tűnik - nem kívánja visszaadni szerzett jogaikat, s orvosolni az alkotmányos és nemzetközi jogsértést, amelyet több bírói fórum is megállapított. Ha így lenne - tette hozzá -, meghallgatnának minket.

Tavaszra ugyanis lecserélik a Washington rosszallását kiváltó, az Alkotmánybíróságon és Strasbourgban is elvérzett egyházügyi törvényt - írta a minap a VS.hu. Gulyás Gergely, a törvényalkotási bizottság fideszes elnöke, az Országgyűlés alelnöke az ATV-ben vasárnap este beszélt arról, hogy szükség van olyan magyar lépésekre, amelyek enyhítik a feszültséget az Egyesült Államokkal, mellesleg megemlítette, hogy teljesen új egyházügyi törvény készül. Mint mondta, amerikai részről vannak alaptalan félelmek Magyarországgal szemben, de az egyházügyi törvény például biztosan nem segítette az amerikai-magyar kapcsolatokat. Trócsányi László igazságügyi miniszter ezután erősítette meg a portálnak, hogy dolgoznak az új egyházi törvény koncepcióján, mert a jelenlegi jogszabály további módosítása nem lenne megoldás a problémákra.

Az Alkotmánybíróságon (Ab), majd egy módosítás után az Emberi Jogok Európai Bíróságán is elmeszelt törvényről a tárcavezető azt mondta, vannak jó elemei, de egy alapjában új modell kidolgozására törekszik, amelyhez a strasbourgi bírálatokat is kiindulópontnak tekinti. Strasbourghoz több kisegyház fordult panasszal azért, mert az egyházügyi törvény elvette korábbi - a mai fogalmak szerint "bevett" - egyházi státusukat, és ezzel sérült a gyülekezési és egyesülési szabadságuk.

Strasbourg kimondta azt is, hogy a panaszosoknak kártérítés jár, de ennek mértékéről az érintett egyházaknak és a kormánynak kell megegyezniük hat hónapos határidővel. Az igazságügyi miniszter másfél hónapja kapott megbízást az új koncepció kidolgozására, a feladaton ötödmagával dolgozik, a koncepció nagyjából már összeállt a fejében - nyilatkozta a VS.hu-nak, hozzátéve: két munkatársát Németországba küldte, hogy tanulmányozzák az ottani egyháztörvényt, abban ugyanis sok hasznosítható elemet lát.

Trócsányi biztos abban, hogy az egyházaknak az előző törvénnyel juttatott jogosítványokat felülvizsgálják, és változnak az egyházzá nyilvánítás feltételei is. Szeretné például, ha későbbiekben nem a parlament döntene arról, mely közösség minősülhet egyháznak (a mostani törvény szerint egyház minden vallási közösség lehet, a parlament a bevett egyházakról dönt, ezek azok, amely minden állami támogatásra jogosultak és az egy százalékos szja-felajánlásokat is gyűjthetik). A koncepciót állítása szerint év végére benyújtja a kormánynak, és tavaszra törvény lehet belőle.

Iványi szerint azonban a tárcavezető szavaiból az is kiderült, hogy a kabinet fenntartaná az egyházak és egyházi közösségek közötti diszkriminatív jogi megkülönböztetést, holott ezzel gúnyt űznek a nemzetközi jogi fórumokból és az Ab-ból is. A lelkész szerint a MET számára semmiféle vigasztalást nem nyújt, ha a több különböző bírói fórum által is kimondott jogsértésre válaszul majd jövőre elkészül egy olyan törvény, amely vélhetően továbbra sem rendezi majd a helyzetüket, hiszen az új jogszabály várhatóan a maihoz hasonló jogtiprást eredményez, amely ellen kénytelenek lesznek ismét a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordulni. Ezzel nemcsak működésük nincs megoldva, a szerzett jogaikat kell visszaadni. "Vissza kellene állítani a régi törvény hatályát, új, korszerű bírósági ellenőrzési rendszert kellene bevezetni, s hagyni minket békében dolgozni."