Barack Obama;Törökország;Szabad Szíriai Hadsereg;Kobani;pesmerga harcosok;Meryem Kobane;szárazföldi konvoj;

2014-10-31 06:32:00

Iraki kurd erősítés - Érkeznek a pesmergák Kobaniba

Bejutott az iraki kurd pesmerga harcosok első csoportja a török-szíriai határon fekvő, ostrom alatt álló Kobaniba. A stratégiai fontosságú várost több mint 40 napja gyűrűbe fogták az Iszlám Állam egységei, s az amerikaiak vezette koalíció légicsapásai sem hoztak fordulatot.

Mintegy tíz pesmerga harcos jutott át török területről Kobaniba az első csoportban, a londoni székhelyű szíriai emberi jogi megfigyelő csoport információi szerint.  Ennek az előörsnek a feladata a stratégiai tervezés, közölte Meryem Kobane, a város szíriai kurd védőinek szóvivője.

Mintegy száz pesmerga szállt le szerdán repülővel a határ török oldalán, csütörtökre virradó éjszaka pedig egy nehézfegyverekkel megerősített szárazföldi konvoj érkezett, ágyúkkal és teherautókra szerelt géppuskákkal Szurukba, egy török katonai bázisra.

A pesmerga offenzíva kezdete elé időzítve az amerikai légierő jelentős légicsapásokat hajtott végre, mintegy tíz bevetésben támadták az Iszlám Állam állásait Kobani környékén. Öt épületet, két kisebb lázadó egységet és hét IS-állást sikerült megsemmisíteni a levegőből.

A Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) mintegy kétszáz harcosa is átlépett a török oldalról a stratégiai fontosságú városba. A szíriai külügyminisztérium elítélte Törökországot amiatt, hogy engedélyezi külföldi katonák határátlépését. Ankara visszautasította a bírálatot.

"A szíriai rezsimnek nincs legitimitása, ezért részükről meglepőek az ilyen kijelentések" - nyilatkozta név nélkül egy török kormánytisztviselő a Reutersnek.

Az Egyesült Államok és az európai hatalmak is kizárták, hogy szárazföldi erőket vetnének be az Iszlám Állam ellen, az IS visszaszorításában a terhek oroszlánrészét a kurd harcosoknak kell vállalni. A kobani csata kezdete óta már legalább 800 ember életét veszítette, s több mint 200 ezer ember keresett menedéket a határ török oldalán.

Törökország és az Egyesült Államok között ugyanakkor egyre inkább elmérgesedik a vita annak következtében, hogy Ankara korábbi ígéretei ellenére továbbra sem engedélyezte bázisainak használatát az Iszlám Állam elleni légicsapásokhoz.

Törökország múlt héten felháborodottan tiltakozott az ellen, hogy Barack Obama engedélyezte fegyverek ledobását a PKK harcosainak, a csoportot ugyanis Ankara terrorista szervezetnek tekinti.

"Ha Törökország már nem szövetségesünk, akkor bajban vagyunk mi is és a törökök is" - idézte a Washington Post Francis Ricciardonét, az Egyesült Államok volt ankarai nagykövetét.

Két tömegsírt találtak csütörtökön Irak területén, Bagdadtól nyugatra, ahol az Iszlám Állammal szembenálló szunnita törzsek megpróbálták útját állni az IS előrenyomulásának.

Az Albu Nimr törzs több mint kétszáz tagját mészárolták le az IS emberei. A tömegsírokban talált férfiak életkora 18 és 55 év között mozoghatott, valamennyiüket közvetlen közelről lőtték le.

Mintegy 70 tetemet találtak Hit város közelében, Irak Anbar tartományában, a meggyilkoltak a rendőrség vagy az IS-ellenes Sahva milicia tagjai voltak. Egy másik tömegsírban, Ramadi közelében ugyanennek a törzsnek mintegy 150 tagját találták meg.