Orbán-kormány;netadó;

MTI Fotó: Kovács Attila

- Orbán meghátrált, nem lesz netadó.... vagy mégis?

A miniszterelnök ma reggel jelentette be, hogy nem lesz netadó. Ám hagyott egy "kiskaput", miután megfogalmazása szerint "ebben a formában" nem lehet bevezetni az adót. Orbán Viktor elmondta azt is, hogy "nemzeti konzultáció" indul majd az internettel kapcsolatban. Ennek felelőse - Kocsis Máté kommunikációs igazgató bejelentése szerint - Deutsch Tamás lesz. Közben a Százezren az internetadó ellen csoport közölte, hogy győzelemként értékelik a kormányfő bejelentését, de ma ismét demonstrálnak, jelezve: nem hátrálnak, az internet semmilyen megadóztatását nem tartják elfogadhatónak. 

A svájci szabadságáról tegnap hazaérkezett kormányfő a  Kossuth rádió reggeli műsorában bejelentette: a távközlési adó kiterjesztése ebben a formában nem vezethető be.  Orbán Viktor indoklásul azt mondta, azért nem vezethető be az új adótípus ebben a formában, mert "a vita félrecsúszott", "nincs meg a közös alap", az emberek internetadót látnak, miközben a kormány egy technikai módosítással a távközlési adót akarta kiterjeszteni - mert "a távközlés áthúzódik az internetre" -, ráadásul ezt is a szolgáltatóknak kellett volna fizetniük.

Az emberek azonban megkérdőjelezik az egész ésszerűségét, "ilyen körülmények között nem lehet bevezetni semmit sem" - nyugtatta a kedélyeket Orbán Viktor. A kormánynak el kell fogadnia, hogy az ésszerűség mércéjével meg kell mérni minden intézkedést, és ha az embereknek nemcsak hogy nem tetszik egy lépés, hanem ésszerűtlennek is tartják azt, akkor nem szabad megtenni - mondta .

"Nem vagyunk kommunisták, nem az emberek ellen kormányzunk, hanem az emberekkel közösen kormányzunk" - húzta elő a "kommunista-kártyát" a miniszterelnök. Közölte egyúttal, hogy január közepén nemzeti konzultációt kell indítani az internetről, benne az internet szabályozásáról és a pénzügyi kérdésekről, mert "választ kell kapnunk arra a kérdésre, hogy az interneten keletkező hatalmas extra profit hova lesz, és nem lehetne-e annak egy részét itt tartani Magyarországon, és bevonni a költségvetésbe". A konzultáció vége 2015 első negyedévének, félévének végére várható.

Deutsch Tamás lesz a netadó konzultáció-felelőse
Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője lesz felelős az internettel kapcsolatos jövő évi nemzeti konzultáció tartalmi kérdéseiért és az egyeztetések lebonyolításáért - közölte a Fidesz kommunikációs igazgatója. Kocsis Máté a Facebook-oldalán közzétett tájékoztatásában megismételte Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli bejelentését, amely szerint "látva azt, hogy a távközlési adó tervezett technikai kiterjesztéséről teljes félreértés alakult ki, és az emberek megkérdőjelezik a javaslat ésszerűségét, ez az adó ebben a formában nem vezethető be".

Orbán Viktor szavai szerint "Magyarország Európa élmezőnyébe fog kerülni", mert továbbra is cél, hogy legkésőbb 2020-ra minden magyar lakásban elérhető legyen a szélessávú internet, az erről szóló megállapodásokat a szolgáltatókkal már megkötötték. 

Más témáról szólva a  miniszterelnök a következő év legfontosabb eseményének a bankok elszámoltatását nevezte. Hozzátette egyúttal, hogy szerinte mostanság éppen azért "sűrűbbek" a  Magyarország elleni bírálatok, mert jön a bankok elszámoltatása.

Német külügyminiszter: figyelünk Magyarországra
A német külügyminiszter közlése szerint Berlin kiemelt figyelemmel kíséri az utóbbi években a magyar kormány alatt "kibontakozott fejleményeket, az aktuális tiltakozásokat". Frank-Walter Steinmeier a Stuttgarter Nachrichten című lapnak elmondta: "természetesen aggódunk, és ezt nyíltan szóvá teszem, amikor kapcsolatba kerülök a magyar kormány képviselőivel". Az Európai Unió nemcsak belső piac, hanem "értékközösség is", és "az aktív civil társadalom, a sajtószabadság, a kisebbségi jogok tisztelete alkotja a mércét", amelynek meg kell felelni a közösségen "kívül és belül" - hangsúlyozta a német külügyminiszter.

A jövőt vázolva Orbán Viktor azt mondta: gazdasági növekedés lesz, a munkanélküliség csökken, egyre többen dolgoznak majd, javul a családok pénzügyi helyzete, a nyugdíjakat pedig megvédi a kormány. Némi problémát azonban jelent, hogy "többet költünk, mint amennyit keresünk", vagyis az összeg, amivel az ország tartozik, minden évben nő, hiszen nem nullás a költségvetés mérlege. Ezért a kabinet célul tűzte, hogy "ne költsünk többet, mint amennyit keresünk".

A rádióinterjúban téma volt az amerikai beutazási tilalom ügye is, amelynek kapcsán Orbán Viktor azt mondta: rágalmazás ellen nem lehet védekezni, ezért világossá kell tenni, "minden egyes konkrét ügyben várjuk az információkat". Magyarországon zéró tolerancia van a korrupcióval szemben, a magyar jogrend szerint mindenkinek kötelessége korrupcióról szerzett információkat átadni az állami hatóságoknak. "Ez még az amerikaiakra nézve is kötelező lenne, de ők ezt láthatóan nem tartják be" - hárította át a felelősség egy jelentős részét a magyar miniszterelnök.

(Ami a korrupció elleni "zéró toleranciát", valamint a  magyar jogrend szerinti kötelező információátadást, és az azt követő vizsgálatot illeti, lapunk megírta, hogy új fordulatot vehet a kitiltási üggyel összefüggő, Horváth András volt adóellenőr által tavaly kirobbantott NAV-botrány is. Mint ismeretes, két amerikai céget próbálhattak korrupcióra bírni magyar kormányzati tisztviselők; az egyik a Vénusz étolajat gyártó Bunge Zrt., amely egy magyar gabonakereskedelmi cégnek volt a vásárlója. Utóbbi vállalkozás Horváth szerint milliárdos áfacsalásokban működött közre.

Valószínűleg ez az eset is kiváltója lehetett az USA által elrendelt beutazási tilalomnak. Az ezermilliárdos nagyságrendű áfacsalásról a volt adóellenőr tavaly részletesen beszámolt, majd a NAV vizsgálatot indított, amelyet egyetlen hétvége alatt le is zárt.

Csütörtöki hír, hogy az LMP  másodfokon megnyerte a hatóság ellen indított adatigénylési pert, így a NAV-nak 15 napon belül nyilvánosságra kell hoznia a vizsgálat eredményeit. Szél Bernadett és Schiffer András, a párt társelnökei emlékeztettek, a Horváth András által tett feljelentésben máig nem zárult le a nyomozás.)