Tudomány;MTA;kitüntetések;

2014-11-03 13:50:00

A tudomány ünnepe - Kitüntetésekkel

Kimagasló kutatói teljesítményeket díjaztak a Magyar Tudomány Ünnepének hétfői nyitórendezvényén Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia székházában, ahol heten vehették át a kiemelkedő tudományos életmű elismerésére szolgáló Eötvös József-koszorút.

Az MTA tájékoztatása szerint az Akadémia elnöksége kiemelkedő tudományos életműve elismeréseként Eötvös József-koszorúval tüntette ki Gallé Lászlót, a biológiai tudomány doktorát, a Szegedi Tudományegyetem Ökológiai Tanszékének professor emeritusát; Kuszmann Jánost, a kémiai tudomány doktorát, a Gyógyszerkutató Intézet/IVAX nyugalmazott tudományos tanácsadóját, osztályvezetőjét; Móricz Ferencet, a matematikai tudomány doktorát, a Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézet Alkalmazott és Numerikus Matematika Tanszékének professor emeritusát; Szabó Katalint, a közgazdaságtudomány doktorát, a Budapesti Corvinus Egyetem Összehasonlító Gazdaságtan Tanszék professzorát; Szederkényi Tibort, a földtudomány doktorát, a Pécsi Egyetem Földtani Tanszékének nyugalmazott tanszékvezető egyetemi tanárát; Szűcs Istvánt, a közgazdaságtudomány doktorát, a Szent István Egyetem professor emeritusát; valamint Voigt Vilmost, a néprajztudomány doktorát, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar, Néprajzi Intézet, Folklór Tanszék professor emeritusát.

Az igazgatási és kutatásszervezési feladatok során kiváló munkát végző személyek elismerésére, példamutató teljesítményük jutalmazására a Magyar Tudományos Akadémia elnöke által az alapított Szily Kálmán-díjat Balogh Margit, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának titkárságvezetője kapta.

A Nobel-díjas magyar fizikusról, Wigner Jenőről elnevezett, a Paksi Atomerőmű Zrt. és a Wigner Jenő-díj kuratóriuma által odaítélt elismerést Zoletnik Sándor, az MTA Wigner Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, a fizikai tudomány kandidátusa vehette át.

Hajós György, a kémiai tudomány doktora, az MTA Természettudományi Kutatóközpont professor emeritusa kapta a Richter Gedeon Nyrt. és a Magyar Tudományos Akadémia által alapított Bruckner Győző-díjat.
A 40 éven aluli kutatóknak adományozott Bruckner Győző-díjat megosztva ítélték Kónya Krisztinának, a Debreceni Egyetem Szerves Kémiai Tanszék adjunktusának és Mándi Attilának, a Debreceni Egyetem Szerves Kémiai Tanszék tudományos munkatársának.

A hazai és nemzetközi tudományos élet kiemelkedő alakja, Pungor Ernő emlékének méltó megőrzését szolgáló Pungor Ernő-díjat Demeter Ádám, a Richter Gedeon Nyrt. főosztályvezető-helyettese kapta.

Mezei István okleveles gépészmérnöknek, a Magyar Államvasutak nyugalmazott igazgatójának ítélték életműve elismeréseként a Mikó Imre-díjat, valamint a Magyar Közlekedési Közművelődésért Alapítvány Mikó Imre-emlékplakettjét. Az aktív szakember kategóriában megosztva ítélték oda az elismerést Jászberényi Attila okleveles villamosmérnöknek, a MÁV-START műszaki főmunkatársának és Virág István hidászmérnöknek, a MÁV ZRt. osztályvezetőjének.

Az iparjogvédelmi tudatossággal gondozott és a nemzetközi megmérettetés próbáját is kiálló kutatási eredményeket létrehozó alkotók munkáját elismerő Akadémiai Szabadalmi Nívódíjat Fried Miklós, az MTA doktora, az MTA Természettudományi Kutatóközpont Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézete Fotonikai Kutatócsoportjának osztályvezetője; Vukics Krisztina gyógyszerkutató vegyészmérnök, a Richter Gedeon Nyrt. gyógyszerkémiai szerves szintetikus kutatólaboratóriumának osztályvezetője; valamint Zámboriné Németh Éva, az MTA doktora, a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Kar Gyógy- és Aromanövények Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára kapta.