A várakozásoknak megfelelően az úgynevezett Donyecki Népköztársaságban megrendezett voksolást a lázadók vezetője, Alekszander Sarcsenko nyerte meg nagy fölénnyel, Luhanszkban pedig a helyi oroszbarát fegyvereseket irányító Igor Plotnyickij végzett az élen. (Mindketten elnöknek kiáltották ki magukat.)
Az orosz külügyminisztérium röviddel az urnák lezárása után nyilatkozatot tett közzé, amelyben azt írta, „elfogadjuk a délkelet-ukrajnai lakosság döntését”. Hozzátették, a voksolás „békésen” zajlott, s „igen sokan járultak az urnákhoz”.
Az Európai Unió ezzel szemben élesen bírálta a választást. A voksolás a béke „új akadályát képezi” – emelte ki Federica Mogherini, az EU új külügyi és biztonságpolitikai főképviselője. Kifejtette, a voksolás megrendezése nem felel meg a szeptemberi, Minszkben megkötött békemegállapodás szellemiségének.
A helyi választási bizottság közlése szerint az eddigi miniszterelnök Sarcsenkót a voksok 81 százalékával erősítették meg hivatalában. Az ezzel párhuzamosan megtartott „parlamenti” választáson pártja, a Donyecki Köztársaság a voksok 65 százalékát kapta meg. Luhanszkban Plotnyickij 63 százalékos eredményt ért el, jelentették orosz médiumok.
Egy héttel korábban Ukrajnában rendeztek parlamenti voksolást, ám a lázadók nem voltak hajlandóak részt venni rajta. Petro Porosenko ukrán elnök elítélte a voksolást, amelyet – mit fogalmazott – „páncélosok és fegyverek” árnyékában rendeztek meg.
A vasárnapi donyecki és luhanszki választáson az oroszbarát fegyveresek megerősített védelemben részesítették a helyi „választási irodákat”.
Április óta a kelet-ukrajnai konfliktusban becslések szerint 4000 ember vesztette életét. Az ukrán biztonsági erők a voksolás napján azzal vádolták Oroszországot, hogy katonai segítséget nyújtottak a szeparatistáknak.
Kitilthajták Ukrajnából Gyöngyösi Márton jobbikos képviselőt, az Országgyűlés külügyi bizottságának alelnökét, aki az ukrán hatóságok szerint illegálisan utazott be Kelet-Ukrajnába, nem hivatalos külföldi megfigyelők egy csoportjával.