nagykövet;vizsgálat;Norvég Alap;

2014-11-04 14:18:00

Civil ügyek - A norvégok nem tárgyalnak Lázárral

A Norvég Civil Alap felhasználása ügyében indított norvég vizsgálat november végére zárulhat le, és az eredményeket nyilvánosságra hozzák, így bárki hozzáférhet - közölte újságírókkal Tove Skarstein budapesti norvég nagykövet.

A diplomata a norvég nagykövetségen rendezett sajtótájékoztatót követően azzal kapcsolatban, hogy Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban közölte: meghívják a norvég kormány illetékeseit a helyzet rendezésére, kijelentette, hogy az illetékes norvég miniszter nem fogadta el a meghívást.

A Népszava október 22-én megírta, hogy lezárult a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vizsgálata a Norvég Civil Támogatási Alap ügyében: a Kehi a vizsgált 63 projektből 61 esetben állapított meg szabálytalanságot. A hivatal közlése szerint az Ökotárs Alapítvány tevékenységével és a támogatások felhasználásával kapcsolatban felmerül a hűtlen kezelés, a költségvetési csalás, a magánokirat-hamisítás és a jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűncselekményének gyanúja, ezért a Kehi feljelentést tesz. Azt is megírtuk, hogy Lázár János bejelentette: Magyarországra hívja az illetékes norvég minisztert. A Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte: új megállapodás kötéséről kíván tárgyalni, miután szerinte a Kehi vizsgálata azt bizonyítja, hogy a pénzek osztását végző Ökotárs és más alapítványok "visszaéltek a norvég kormány bizalmával".

Norvégia azonban saját hatáskörében indított vizsgálatot az ügyben, jelezve: nincs teljes bizalommal a magyar kormányzati hivatal által feltártakkal szemben. Most pedig az is kiderült, hogy az illetékes norvég miniszter elutasította Lázár János meghívását. 

Tove Skarstein norvég nagykövet azt mondta, bár ismerik az ügyben született Kehi-jelentést, a saját vizsgálatukat veszik majd figyelembe, senki sem bűnös, amíg a bűnössége be nem bizonyosodik. Bár az ügy kedvezőtlen hatással van a magyar-norvég kapcsolatokra, mindkét ország tisztában van vele, hogy ez nem járhat hátrányos következményekkel a két ország közötti együttműködés minden más területére - hangsúlyozta a diplomata, aki a kétoldalú kapcsolatok fontos területeiként nevezte meg az oktatást, a kultúrát és a turizmust, továbbá arra is kitért, hogy a két ország szövetséges a NATO-ban.