Két héttel ezelőtt, a Bayern München nagyon hamar eldöntötte az AS Roma elleni, 7-1-gyel zárult találkozót. Talán azért volt a nagy sietség, mert másnap Ferenc pápa fogadta a labdarúgókat, s mégsem járulhattak csapzottan, kialvatlanul Krisztus földi helytartója elé.
Argentínában az 1900-as évek elején kezdett hódítani a labdarúgás: gyerekek garmadája játszott az utcán.
A növekvő érdeklődés azonban komoly veszélyeket rejtett magában. Lorenzo Massa atya egyszer szemtanúja volt, amint a villamos majdnem elütött egy focizó gyermeket, ekkor úgy döntött, tennie kell valamit, hogy befogadja a sportoló ifjakat. 1908. április 1-jén Buenos Aires Almagro negyedében gyűlést tartottak az atya jelenlétében.
Új focicsapatot akartak életre hívni. Többféle ötlet hangzott el, miként is nevezzék el új egyesületet, mire valaki felvetette: legyen a névadó Szent Lőrinc – az atya nyomán. Utóbbi szerénységéből fakadóan elutasította ezt, de végül annyian ragaszkodtak hozzá, hogy ez a javaslat győzedelmeskedett. Arról is vita folyt, milyen szövegösszefüggésben emlékezzenek San Lorenzóra.
Felmerült a „Szent Lőrinc Csatája”, amely az Argentin függetlenségi harc egyik legfontosabb eseményére emlékeztetett. Egy másik alapító, Federico Monti vetette fel, legyen az új csapat neve San Lorenzo de Almagro, azaz utaljanak arra a negyedre, ahol a klub legtöbb támogatója él. Így kapta mai nevét Ferenc pápa kedvenc gárdája.
A pénzben nem szűkölködő klub egymillió eurót ajánlott fel az egyházfőnek a szegények javára. Ugyanakkor az azért kiderült, hogy a bajor focicsapat illetékesei nehezen igazodnak el hitbéli kérdésekben.
Az egyesület ugyanis a VI. Pál teremben történt találkozó után azt írta honlapján, ajándékot is kaptak a pápától, „egy láncon függő keresztet”. Úgy tűnik, a Bayern vezetése még nem hallott rózsafüzérről. Később a klub honlapján javították a hibát.
Szeptember elsején a pápa kezdeményezésére Rómában rendezték meg az első „vallásközi mérkőzést a békéért”.
A római Olimpiai stadionban lejátszott találkozón több egykori és mai világhíresség is fellépett, köztük az isteni jelzőt is kiérdemlő Diego Maradona, Javier Zanetti, Roberto Baggio.
A mérkőzésen keresztény, buddhista, zsidó, hindu, muzulmán és sintoista vallású játékosok is pályára léptek. Zanetti, az Inter alelnöke szerint a mérkőzéssel bizonyságát adhatták annak, hogy lehetséges békés társadalmat felépíteni, amely a párbeszéden és mások elfogadásán alapul.
Ellentétek találkozása: az extravagáns Balotelli és a szerény Ferencpápa FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CLAUDIO VILLA
Februárban a Parma játékosainak adott audienciát Ferenc pápa azelőtt, hogy az együttes bajnoki mérkőzést játszott az AS Roma otthonában, ahol végül 4-2-re nyertek a fővárosiak.
„Nagy megtiszteltetés volt számunkra, hogy fogadott minket a pápa, akinek humanitása páratlan” – mondta a klub elnöke, Tommaso Ghirardi.
2013. augusztus 14-én a pápa tiszteletére rendeztek barátságos mérkőzést Olaszország és Argentína válogatottja között, ami a latin-amerikaiak 2-1-es győzelmével végződött.
A mérkőzés bevételét a szegény gyermekek oktatásának elősegítésére ajánlották fel. Előző nap Ferenc pápa audienciát adott a két ország válogatott játékosainak.
A magánkihallgatáson vezetők, edzők, menedzserek is részt vettek, így mintegy kétszázan voltak jelen. Arra ösztökélte őket, „legyetek a hűség, a tisztelet és az önzetlenség hírnökei, segítsétek elő a társadalmi megbékélést”.
Az olasz játékosokat emlékeztette arra, hogy nagyon népszerűek hazájukban, s nemcsak az érdekli az embereket, milyen remekbe szabott megoldásokat mutatnak be a pályán, hanem az is foglalkoztatja őket, hogyan élnek a pályán kívül.
„Ez nagyon komoly szociális felelősség. Nincs helye önzésnek, mindent a csapat érdekeiért kell feláldozni” – figyelmeztetett Ferenc pápa. A magánkihallgatáson olyan sztárok vonultak fel, mint Lionel Messi, Gianluigi Buffon és Mario Balotelli is.
A pápa az ő figyelmüket is felhívta arra, „nemcsak bajnokok vagytok, hanem elsődlegesen emberek, erősségeitekkel, hibáitokkal, gondolataitokkal, gondjaitokkal együtt. Mindig maradjatok emberségesek a sportban, az életben.
Az emberség hírnökei legyetek” – mondta. Lionel Messi azt közölte, ez volt élete egyik legcsodálatosabb napja. „Arra kértem Istent, támogassa a pápát, hogy segíthessen a társadalom kirekesztettjeinek” – jelentette ki.
Az olasz válogatott és a Juventus legendás kapusa, Gianluigi Buffon megjegyezte: „Ma jöttem rá arra, hogy valaki még Messinél is fontosabb a világban: Ferenc pápa. A pályán is ’doppingol’ minket, hogy ránk figyel. Megmutatja nekünk a helyes utat, megmelengeti a szívünket, megrendíti mindannyiunk lelkét”.
A nemzetközi sajtó különösen kíváncsi volt Ferenc pápa és a küldöttség minden bizonnyal legextravagánsabb tagja, Mario Balotelli találkozójára. Valóban nem mindennapi kézfogó volt ez.
Az egyikük aszketizmusáról, szerénységéről ismert, aki egyszerű ruhákban jelenik meg a hívek előtt még megválasztását követően is, és inkább gyalog jár, metróval utazik, mintsem drága autóval.
A másikuk viszont már nemcsak tarajos, időnként szőkére, máskor feketére festett frizurájával tűnik ki „munkatársai” közül, hanem méregdrága, szupergyors, felvágós járgányaival is – legutóbb egy Bentley Continental GT-vel nyargalt a liverpooli utcákon.
Nem sok jel utalt arra, hogy megtalálják a közös hangot egymással, ám az audiencia legderűsebb pillanata mégis az volt, amikor a pápa megszólította a manapság nem túl nagy formában focizó csatárt.
Az egyházfő arra utalt, hogy – Balotellihez hasonlóan – őt is olyan szertelen személyiségnek tartják, aki megszegi az előírásokat.
Amikor a játékosok egyenként a pápához járultak, az olaszok katonás rendben közelítették meg, az argentinok azonban kisebb tumultust idéztek elő, tolakodtak, hogy a pápa színe elé járulhassanak.
Ferenc pápa Balotelli felé fordulva megjegyezte: „Itt a Vatikánban úgy tartják, hogy nem vagyok eléggé összeszedett. S most, rájuk tekintve ki is világlik, melyik országból jöttem”.
Nincs semmi meglepő abban, hogy a pápa számára ilyen fontos szerepet tölt be a labdarúgás. Amikor még Buenos Aires érseke volt, mindenki ismerte.
Ha buszra szállt, az őt megszólítókkal nem az éppen aktuális evangéliumi szövegrészletről kezdtek elmélkedni, hanem a fociról.
A társalgás különösen pergő és vidám volt a San Lorenzo de Almagro győzelmei után, azonban ha az azúrkékek kikaptak, az a pápa hangulatára módfelett rányomta a bélyeget. Miért éppen ezt választotta kedvenc csapatául?
Bár a főváros két legnépszerűbb klubja az olasz bevándorlók által alapított Boca Juniors, amely 24-szer lett bajnok, valamint a River Plate, amelyet a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség, a FIFA 2000-es szavazásán a 20. század legjobb argentin klubjának választottak 33 bajnoki címével, Jorge Bergoglio mégis a San Lorenzo iránt kötelezte el magát.
Ebben döntő szerepet játszhatott édesapja, aki ennél a klubnál kosárlabdázott, így ő is itt kezdett kosarazni. Szerepe lehetett azonban annak is, hogy az egyesület névadója, közvetetten legalábbis, egy katolikus pap, Lorenzo Massa volt. Lorenzo, azaz Lőrinc atya szívesen látta plébániájának területén a fiatalokat, akik naphosszat itt rúgták a labdát.
Ferenc pápa megválasztása óta rendszeresen fizeti a tagdíjat a San Lorenzónak, így hivatalosan is a csapat szurkolója maradt, bár alighanem akkor sem vették volna vissza a szurkolói kártyáját, ha egyszer-egyszer elfeledkezett volna az átutalásról...
„Minden hónapban, időben megkapjuk a tagsági díját” – mondta el a Fox Sports televíziónak a San Lorenzo alelnöke, Marcelo Tinelli. Pápaként ugyan már nincs lehetősége a stadionban szurkolni a San Lorenzo mérkőzésein, de az biztos, hogy a televízióban, amikor ideje engedi, megtekinti a legnagyobb rangadókat.
A pápa megválasztása valami rejtélyes, új erőt kölcsönzött a San Lorenzónak. A Ferenc beiktatását követő első bajnokságot, a 2013-as nyitószakaszt, a Torneo Inicialt ugyanis megnyerte a gárda.
Az igazi szenzáció azonban csak ezután következett: 2014 augusztusában történelme első Libertadores Kupáját (a legrangosabb dél-amerikai kupa) is elhódította, miután két vállra fektette a paraguayi Nacionalt. El is dicsekedett a serleggel a csapat: elvitték a Vatikánba, hogy „első számú szurkolójuk” is megcsodálhassa.