.Az I. rendű vádlott 2013 őszéig a Magyar Állam tulajdonában lévő, jelenleg nem működő Gyöngyösoroszi I. számú ércbányában dolgozott Károlytárón, így tudta, hogy a bányajáratokban hozzáértők számára értékkel bíró, ásványbörzéken értékesíthető ásványok gyűjthetők.
Amikor 2014 januárjában a bánya területén véletlenül talált egy kulcscsomót, melynek kulcsai az altáró ajtajait nyitották, azokat - ennek ismeretében - nem adta le, hanem magánál tartotta.
Röviddel később, egy népszerű közösségi portálon megismerkedett a VI. rendű vádlottal, akiről tudta, hogy ásványgyűjtő, ezért felajánlotta neki, hogy őt és ismerőseit fejenként 15 000 forintért bejuttatja a bánya területére.
Idén március 22-én az esti órákban a VI. rendű vádlott két másik ásványgyűjtő - a IV. és az V. rendű vádlott - társaságában megjelent Károlytárón, ahol a II. és a III. rendű vádlott vezetésével lementek a tárnába - melynek ajtaját a korábban talált kulccsal nyitották ki - majd ott a magukkal vitt ásványgyűjtő szerszámokkal megkezdték a táró falának fejtését.
Ennek során összesen 73 000 forint értékű kalcitot, fluoritot, pirittel vegyes kvarcot, és kvarccal vegyes fluoritot bányásztak ki, majd próbáltak magukkal vinni, ebben azonban a bánya egy dolgozója által időközben értesített rendőrjárőr megakadályozta őket.
A Gyöngyösi Járási Ügyészség kisebb értékre elkövetett lopás vétségével vádolja a hat férfit, akik közül az I. rendű vádlott felbujtóként követte el a bűncselekményt.
A Gyöngyösi Járási Ügyészség valamennyiük esetében pénzbüntetés kiszabását, továbbá azt is indítványozta, hogy a bíróság az elkövetéshez eszközül használt szerszámokat és védő felszereléseket kobozza el, a kifejtett ásványokat és a kulcscsomót pedig a sértett képviselőjének rendelje kiadni.