A világháború élettudományi tanulságai címen Méhely Lajos dr., a Nemzeti Múzeum igazgató őre, ismert természettudományi író, fölolvasást tartott a Természettudományi Társulatban. Sajnos, nem hallottuk a fölolvasást s egyelőre nem lehet a teljes szövegét sem megkapni. így csak arra a kivonatra vagyunk utalva, amely róla a „Budapesti Hírlap" november 4-iki számában megjelent. Ha nem volnának már ebben a kivonatban is éles támadások a szociáldemokraták és a szocializmus ellen, megvárnánk a teljes szöveg megjelenését. S ha nem volnának Méhely nézetei szembeötlően tévesek és rég megcáfolt tanok és helytelen általánosítások fölmelegítései, egyáltalán nem foglalkoznánk vele.
Méhely dr. szerint a háború a létért való küzdelemnek az emberek és népek között való formája, amely kérlelhetetlen törvényszerűséggel uralkodik az emberi nemen is... „A háború nem emberi találmány, hanem a szerves életnek törvényszerű jelensége".
A háború kikerülhetetlen, mert természeti törvény. A háború üdvös, mert „a természetes kiválogatásnak eszköze". A létért való küzdelem viszi előre a társadalmat. A háború a létért való küzdelem eszköze. Aki a háborút ellenzi, az meg akarja akasztani a társadalom fejlődését. Ezek a mondatok Darwin es a darwinizmus védelme alá állítják a háborút. Mivel a létért való küzdelem az egymás elpusztítása útján megy végbe az állatvilágban: azért kikerülhetetlen a társadalmi életben, az emberek legfejlettebb életviszonylatai között. A természeti törvények a maguk brutális és naiv egyszerűségükben uralkodnak az emberi társadalomban is. Ezt az érvelést: mert így van az állatvilágban, így kell lennie az emberi társadalomban is.
A természet a kolera baktériumát juttatva szervezetünkbe, halálra ítél bennünket. Az ember nem nyugszik ebbe bele. hanem a tudomány és technika fegyvereivel megváltoztatja a természetet és uralkodik rajta, ahelyett,, hogy vakon engedelmeskednék neki. Méhely dr. is bizonyára így cselekszik ezer és ezer dologban. Bizonyára szobában lakik és nem barlangban, amelyet a természet bocsát rendelkezésére. Bizonyára ruhában jár és nem ama hiányos textilárucikkben, amelyet a természet ad védelemül az embernek. Bizonyára kenyeret eszik és nem búzát vagy bogyót. Ha nem antialkoholista, valószínűleg sört iszik és nem árpát eszik, ha italra szomjazik.
De Méhely dr. nem elégszik meg azzal, hogy a háborút kikerülhetetlennek tartja általános természettörvényekre hivatkozva, hanem üdvösnek is tartja, mint a fejlődés eszközét, mint a természetes kiválogatás szervét. Másrészt úgy látszik, ezt a darwinista szempontot összekapcsolja a Malthus „dismal science"-'ével, ördögi tudományával, mert azt is mondja egy helyen, hogy a háborút „a túlnépesedés" is idézte elő. A háború eme darwini és malthusi elméletére legközelebb tesszük meg megjegyzéseinket.
Népszava 1914. november 6.