Orbán-kormány;beutazási tilalom;Goodfriend;

2014-11-05 11:35:00

Goodfriend: a kormány könnyedén eljárhatott volna

Közös amerikai és magyar érdek a stabilitás, amelyhez társadalmi párbeszédre van szükség – nyilatkozta a Népszabadságnak az USA budapesti nagykövetségét vezető André Goodfriend ideiglenes ügyvivő. 

Goodfriend szerint az Orbán-kormány könnyedén eljárhatott volna korrupciógyanús ügyekben az amerikaiaktól kapott információk alapján, de Magyarországon elmarad a felelősségre vonás. A kitiltottak száma még változhat.

Az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője a Népszabadságnak adott interjújában az Egyesült Államok magyarországi prioritásairól beszélt. "A stabilitásban vagyunk érdekeltek, az erős Európában és az erős európai-amerikai kapcsolatokban. Magyarországi kapcsolataink sok tekintetben éppen ezt tükrözik. A Magyarországgal fenntartott erős kapcsolat segít megszilárdítani a szövetségi rendszeren belüli demokratikus értékeket, mint az emberi jogok vagy a sajtószabadság."

Goodfriend elmondta, hogy Amerika sosem kereste a konfliktust Magyarországgal. "Az a közös érdekünk, hogy ne legyenek olyan köztisztviselők, akiknek közük van a korrupcióhoz."

"Az amerikai cégek versenyképesebbek, amikor a környezetet nem hatja át a korrupció. Ha mégis vannak korrupt kormányzati tisztségviselők, tőlük megtagadjuk a belépést az Egyesült Államokba. Ezzel mutatjuk ki a korrupció iránti zéró toleranciánkat. Erről hosszú évek óta tárgyaltunk a magyar kormánnyal. Szó volt konkrét ügyekről, információkról, amelyek köztisztviselők érintettségét bizonyították."

Goodfriend azt állítja, hogy a kormány már el tudott volna járni a beutazási tilalom ügyében, ha akart volna. "Sok mindenről, amit ma a sajtóban olvashatunk, már évek óta szó volt." Az ügyvivő szerint Magyarország csak annyiban különbözik a többi országtól, hogy nem hallunk felelősségre vonásról, nem látjuk, hogy bíróság elé állítanák a vétkeseket. Elmaradnak a más országokban általában szokásos lépések, amikor konkrét ügyekre derül fény.

"Szerettük volna tudatni a kormánnyal, hogy ilyen eszközt alkalmaztunk, mert feltételeztük, hogy az érintettek tájékoztatják majd a munkaadójukat, és nem akartunk volna meglepetést okozni a kormánynak. Mivel a magyar állampolgárok vízummentesen utazhatnak be az Egyesült Államokba, azt sem akartuk, hogy bárki feleslegesen üljön repülőre, abban a hiszemben, hogy beléphet az országba."

Goodfriend kijelentette, hogy a kitiltottak hatos listája még változhat. "Mindenféle okai lehetnek, ha valakit nem engedünk be. Akár az érintett hivatalos személyek száma is változhat, de nem ugyanabból az okból, mint a „hatoknál".

A teljes interjút itt olvashatja: nol.hu