megemlékezés;Szenes Hanna;Dohány utcai zsinagóga;Mensch Nemzetközi Alapítvány;antifasiszta ellenállás;

2014-11-06 06:48:00

Emlékezés Szenes Hannára

A Mensch Nemzetközi Alapítvány november 7-én emléknapot szervez Szenes Hanna magyar író, költő,az antifasiszta ellenállás áldozata, Izrael állam hőse magyarországi kivégzésének 70. évfordulóján. 

A megemlékezés színhelyei Budapesten: a volt Margit körúti katonai fogház, Szenes Hanna emlékköve, (VII. ker. Jósika utca és az Izabella utca sarkán), illetve Szenes Hanna emléktáblája előtt a Dohány utcai zsinagóga sírkertje, majd a Goldmark terem.

Szenes Hanna (Hannah Senesh) 1921. július 17-én született Budapesten Szenes Anikón néven. Édesapja, Szenes Béla ismert újságíró és színpadi szerző volt. Kitűnő érettségit tett, de továbbtanulását megakadályozták a zsidótörvények.

1939 szeptemberében kivándorolt Palesztinába. Diplomát szerzett a „Lányok Mezőgazdasági Főiskoláján”, majd 1941—től egy kibucban dolgozott. Ekkor csatlakozott a Haganához, a zsidó védelmi fegyveres szervezethez.

1944. januárjában önként belépett a brit hadsereg SOE (Special Operations Executive, Különleges Akciók Szervezete) ejtőernyős alakulatába.

Egyike volt annak a tizenhét magyar zsidónak, akiket az angol hadsereg arra képzett ki, hogy megkíséreljék megakadályozni a magyar zsidók akkor már küszöbön álló deportálását, és segítsék a Magyarország felett bajbajutott szövetséges pilóták menekülését.

A kiképzést követően főhadnagyi rangot kapott. 1944. márciusában ejtőernyős ugrást hajtottak végre a mai Szlovénia felett. Hosszabb várakozás után májusban, a partizánok segítségével, harcolva érték el és lépték át a magyar határt.

Szenes Hannát egy csendőrjárőr elfogta, megkínozták, majd a nyilas hatalomátvétel után a Margit körúti katonai fegyházba vitték. November 6-án a hadbíró – a vádlott jelenléte, s tárgyalás nélkül – meghozta a halálos ítéletet.

Másnap agyonlőtték. Hamvait 1950-ben Izraelbe szállították, és nemzeti hősként temették el a jeruzsálemi Herzl-hegyen. A Mensch Nemzetközi Alapítvány idén októberben Áder János Köztársasági Elnöknél kezdeményezte a mártírhalált halt Szenes Hanna posztumusz állami elismerését.