De a poszt-, és szürmodernitás ennél is továbbmegy. Nemcsak a tudomány nem gondolkodik, hanem a költészet meg a bölcselet sem. A politika meg egyenesen a gondolkodás antiteste.
Voltaképp senki nem tudja igazándiból a gondolkodást művelni, csak mímelni. Ahhoz Isten kell, Ő tud rajtunk keresztül bármit. S jól.
Rugási Gyulának megadatott, hogy gondolkodjon, a szó legnemesebb értelmében. Nem kis kaliber. Egyetemi tanár, aki az igazságot választotta belépése kapujául.
Az egyidejűség hitét. Jézus Krisztus híve, akár csak a dán bölcselő volt. A rabbi képzőben a doktori iskola tanára. A Szent Pál Akadémián ógörögöt, bibliai irodalmat és filozófiát oktat.
Széchenyi professzori ösztöndíjas volt 1998-tól 2001-ig. 1995-ben Soros Alapítvány kritikai díjat, 2003-ban a Palládium díjat kapott. Szent Orpheus arcképe címmel jelent meg monográfiája Szentkuthy Miklósról a kilencvenes években.
Azután 2000-ben XX. századi freskó címmel Határ Győzőről. További fontosabb kötetei: Örök romok (Biblia-filológiai és patrisztikai tanulmányok), 1997. Epheszoszi történet. (Ókereszténység és gnózis)
1998. Költészet és apokalipszis (Hebraisztikai tanulmányok) 2000. A pillanat foglya, 2002. Eszkhatológia és történet-teológia, 2003. Korszakok párbeszéde, 2006. Messianizmus és történetfilozófia, 2010. A historizmus fantomja, 2012.
Mi mást írhatna egy lelkes tanítványa a hatvanadik alakalmából eme rendkívüli intelligenciának? Azt, hogy Tőle tanulta meg, mi az a szubsztancia és az egzisztencia? No meg az esszencia. És az empátia. Igen, valóban.
Azt is, hogy az agapé fontosabb minden adatnál és okosságnál. Egyszer, amikor korábban kellett bejönnie órára, azt mondta:
„Na ez a krokodil állapot.” Igen, mintha most az egész ország abban leledzene. Köszönöm Neked, drága tanár Úr. Hatvanadik születésnapodon Isten éltessen! Írj még sok jó könyvet.