Vida Ildikó;NAV;korrupciós ügy;kitiltási botrány;

2014-11-05 21:37:00

Megbukott a kormány

Most már a kormánytagok és a kormányfő személyes felelőssége is felmerül a kitiltási ügyben, hiszen Vida Ildikó NAV-elnök elismerte érintettségét, egyben lebuktatta a kabinetet azzal, hogy közölte: már korábban tájékoztatta az illetékest. Ennek ellenére a kormány tagjai továbbra is hárítanak, de az ügyészség közleménye is arra utal, semmilyen vizsgálatot nem kezdeményeznek. Vidának viszont biztosan távoznia kell az adóhatóság éléről, de azt még nem tudni a kabinetből kit ránthat magával.

Elismerte Vida Ildikó, hogy több kollégájával együtt azon kormányzati tisztségviselők közé tartozik, akit korrupciós gyanú miatt kitiltottak az Egyesült Államokból. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökének állítása szerint az amerikai nagykövetség illetékese levélben értesítette a washingtoni döntésről, ezt azonban az első sajtóhírek megjelenése (október 16.) után, illetve az október 22-i (szerinte előre tervezett) szabadsága előtt néhány nappal kapta meg. Vida a Magyar Nemzetnek adott interjúban nemcsak a botrányban betöltött szerepét igyekezett csökkenteni, s a korrupciós vádakat tagadni, de szó szerint lebuktatta a kormányt, amikor elmondta: kitiltását jelezte egy kormányzati illetékesnek.

Az interjúban a NAV-elnök elmondta azt is, hogy polgári és büntetőeljárásokat kezdeményez a hivatalt és a személye ellen ért rágalmakkal kapcsolatban. Mint mondta, vizsgálati csoportot állít fel, amely "mikroszkóppal" fogja újra átvizsgálni a Magyarországon működő összes számba jöhető céghez kötődő eddigi ügyeket és szálakat. Vida hangsúlyozta, az eljárást példátlannak, aljas támadásnak tartja, hozzátéve: semmilyen korrupciós ügynek nem volt és nem részese. A NAV elnöke úgy fogalmazott, érthetetlen számára, hogy miért támadták őt és a hivatalt ok nélkül. "Vannak vizsgálataink, amelyek olyan érdekcsoportok körül folytak és folynak napjainkban is, amelyek könnyen kapcsolatot teremthetnek az amerikai nagykövetséggel. Az is elképzelhető, hogy külső személyek, minden alap nélkül bár, de ránk hivatkoznak egyes esetekben és ez ellen szinte lehetetlen védekezni" - fogalmazott. A adóhatóság elnöke az interjúban azt is mondta, nem foglalkozott a lemondás gondolatával, mert azzal beismerné a vádakat.

Csakhogy érintettségének elismerését követően nemcsak az nem kérdéses, hogy Vida aligha indíthat rágalmazási pereket az ügyben, hanem az is, hogy a kormánynak lépnie kell: meneszteni a NAV éléről. Már csak azért is, mert Vida nyilatkozatából kiderült: az Orbán-kormány az elmúlt hetekben az ügy eltussolásán dolgozott ahelyett, hogy felfüggesztette volna az érintetteket, s eljárást indított volna a korrupciós gyanú kivizsgálása érdekében. A NAV vezetője mindenesetre kétszer is megismételte a lapnak, hogy a kormány tudott az ügyről.

Erre reagálva, érthetetlen módon "Az NGM továbbra is várja a konkrét amerikai információkat" címmel adott ki közleményt a nemzetgazdasági tárca. Ebben elismerték, hogy Varga Mihály miniszter "a Magyar Nemzet interjújának mai megjelenése előtt" valóban tájékoztatást kapott a NAV elnökétől az őt érintő amerikai kitiltásról, ám azt állították, továbbra sem tudják, hogy az amerikai döntéshozók milyen konkrét ügy miatt korlátozták Vida beutazását és a NGM várja azokat az amerikai információkat, ami alapján az adott ügyben vizsgálatot tud indítani. Azt is írták, hogy az NGM utasítására a NAV folytatja azt a már korábban megkezdett vizsgálatot, amelyet a Bunge Zrt. bejelentése alapján az adóhivatal az ÁFA-visszaélések ügyében indított. "Mindent megteszünk az ügy alapos kivizsgálása érdekében" - tették hozzá. Később Kurucz Éva kormányszóvivő is azt közölte, Vida közvetlenül az interjú előtt tájékoztatta a nemzetgazdasági minisztert. Maga Varga annyit mondott, a NAV-elnök kedden telefonon szólt neki. Arra a kérdésre, hogy mivel Vida megnézheti a követségen az amerikaiak bizonyítékait, a főnökeként fogja-e őt erre utasítani, Varga kijelentette, határozottan kérni fogja erre. De utasítani nem tudja, mert a kitiltás továbbra is Vida magánügye.

Csakhogy Vida szavai nem erről árulkodtak, hiszen a nem kívánatosságáról szóló amerikai levelet a NAV-elnök valamikor október 17. és 22. között vehette kézhez, s ezután - állítása szerint - azonnal értesítette a kabinetet, persze azt nem árulta el, hogy kit. Varga Mihály - nemzetgazdasági miniszterként - Vida munkáltatója, s ő korábban azt nyilatkozta, Vida egy megállapodás értelmében mindenről értesíti őt, ami a munkáját érinti. Márpedig Vida maga állította a Magyar Nemzetben, hogy napokkal a személyes érintettségét bizonyító követségi levél kézhez vétele után értesült arról, hogy a kitiltás nem vonatkozik a hivatalos utakra, azaz eredetileg úgy tudta, nagyon is érinti munkáját az ügy.

Előfordulhat ugyanakkor, hogy az esetről nem Varga, hanem közvetlenül Orbán Viktor kormányfő értesült. Ha nem is Vidától - akit az illetékes miniszter javaslatára maga a miniszterelnök nevezett ki -, hanem akár a polgári hírszerzésen keresztül. Erre Orbán brüsszeli nyilatkozata utalt is.

Tüntetés is lesz
A Horváth András által nyilvánosságra hozott áfacsalási ügyek kapcsán született 1000 milliárdan a tisztességes adózásért nevű Facebook-csoport vasárnap este 6 órára tüntetést szervez Mondjon le Vida Ildikó és a kitiltott NAV vezetés! címmel. A NAV belvárosi, Széchenyi téren található székházához hirdették meg a demonstrációt.

Éppen ezért kérdésekkel fordultunk a nemzetgazdasági tárcához, a kormányfőhöz, s az adóhatósághoz is azért, hogy megtudjuk: ki, pontosan mikor, s hogyan értesült Vida Ildikó érintettségéről, s e példátlan eset nyomán milyen munkáltatói és jogi lépésekre készülnek. A felelős minisztérium lapzártánkig semmilyen választ nem adott kérdéseinkre, a NAV a következő mondattal hárította el a megkeresést: "Vida Ildikó már nyilatkozott, további hozzáfűznivalója nincs". Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője mindössze annyit válaszolt részletes kérdéseinkre: "Az ügyben ugyanaz a miniszterelnök álláspontja, amit legutóbbi brüsszeli sajtótájékoztatóján részletesen kifejtett."

Csakhogy mindez nyilvánvalóan nem elegendő. Nemcsak az adóhatóság vezetőjének fedhetetlenségén esett ugyanis csorba - ami azonnali menesztését, s az ügyben érintettek felfüggesztését kellene, hogy magával vonja -, hanem a munkáltatói jogokat gyakorló miniszterén is, akinek távozása szintén felmerülhet. Varga ugyanis a törvény szerint "felügyeli és ellenőrzi a NAV tevékenységét és vezetését, a törvények és más jogszabályok végrehajtását". Miután eltussolhatatlanná váltak azok a korrupciós gyanúk, amelyek a kormányzati tisztviselőket "magukkal rántották", a hazai igazságszolgáltatás nem hagyhatja továbbra is figyelmen kívül hivatali kötelezettségét, s az ügyek feltárását.

Lehet, hogy mégis figyelmen kívül hagyja, hiszen az ügyészség a 444.hu-nak adott válaszából az derül ki: konkrét terhelő adatok híján az ügyészség nem fog eljárást kezdeni Vida ügyében. "Az ügyészség a sajtóban megjelent hírek alapján az elmúlt időszakban széleskörű iratvizsgálatot folytatott, amelynek eredményeképp azt állapította meg, hogy jelenleg nincs olyan folyamatban lévő vagy befejezett büntetőügy, amellyel konkrétan azonosítani lehetne olyan eseteket, amelyekre a kitiltások vonatkozhatnak" – írta a 444.hu-nak az ügyészség. Hozzátették, eddig olyan információt, amely konkrét személlyel kapcsolatban megalapozott gyanúra adhatnak okot, senki nem szolgáltatott. Ennek hiányában fel sem merülhet konkrét büntetőeljárás kezdeményezése – tették hozzá.

Hack: nincs jogalapja az "anyatigrisnek"
Noha Vida Ildikó azt mondta, anyatigrisként védi majd magát és a NAV-ot, mert szerinte alaptalan rágalmak fogalmazódtak meg velük szemben, valójában sem a magyar és nemzetközi sajtó, sem pedig az amerikai kormány nem gázolt a NAV-elnök becsületébe.
Hack Péter jogász szerint tízezer dolláros kérdés, hogy Vida milyen jogi lépéseket tervezhet, hiszen személyes érintettségét maga ismerte el. Közszereplő esetében ráadásul a rágalmazás gyanúját bizonyítani kell, ha tehát nem valós állítások fogalmazódtak meg, annak ellenkezője is bizonyításra szorulna, így például az is, ha nem érintett korrupciós ügyekben. Ám ezt kizárólag az amerikai fél adta magyarázatul a beutazási engedélyek ügyében, önszántából, a sajtó pedig nem jutott előrébb a konkrét ügyek feltárásában.
Hack szerint épp ezért Vida Ildikónak sem rágalmazás, sem becsületsértés tényállása alapján nem lenne joga pereket indítani a sajtóval szemben, de az amerikai kormány képviselőivel szemben sem, hiszen azok sem név szerint, sem az adóhatóság elnökeként nem nevezték meg Vidát. Ráadásul André Goodfriend amúgy sem lenne perelhető, hiszen diplomataként mentességet élvez. Hack felhívta a figyelmet arra is, hogy az USA-nak – ahogy más országoknak – nincs indoklási kötelezettsége a területére történő beutazások megtiltása esetében.
Emlékeztetett: noha a jobboldali sajtó az amerikai korrupciós botrány ügyében rendre úgy tálalta az eseményeket, az Egyesült Államok az ártatlanság vélelmének elvét figyelmen kívül hagyva, eljárás nélkül nyilvánította nem kívánatossá az érintetteket, - köztük Vidát -, valójában a magyar törvények ugyanezt teszik lehetővé. Sőt, a magyar kormány is így járt el, például a fajvédő konferencia szervezőjével szemben nem olyan régen, de Hack más esetekről is tud, amikor indoklás nélkül, az állam szuverén jogára hivatkozva megvonták a beutazási engedélyeket.

Cikkünk a következő oldalon folytatódik!