Együtt-PM;beutazási tilalom;bűnsegéd;

2014-11-06 15:27:00

Együtt-PM: A legfőbb ügyész is "bűnrészes"

Az Együtt-PM szerint a legfőbb ügyész "bűnsegédként asszisztál" Orbán Viktor korrupt kormányának további működéséhez a beutazási tilalommal kapcsolatos magatartásával. A legfőbb ügyész szerint ugyanakkor minden törvényes és lehetséges lépést megtettek.

A szövetség nem látja, hogy Polt Péter bármit is tenne az amerikai beutazási botrány hátterének kivizsgálásáért - jelentette ki az Együtt-PM társelnöke csütörtökön sajtótájékoztatón. A Legfőbb Ügyészség épülete előtt Szigetvári Viktor felszólította a testületet, hogy forduljon adatkéréssel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vezetőjéhez, Vida Ildikóhoz, aki egy interjúban beismerte, hogy ő az egyik kitiltott. Minden lehetőség adott arra, hogy Vida Ildikó információkat szerezzen az amerikai nagykövetségen az őt érintő kérdésekről. Miután ez megtörtént, Polt Péter azonnal rendeljen el a nyomozást! - szólított fel a politikus.

Az Együtt elnökségi tagja azt mondta, egy hónapja folyik az ügy, és ha Orbán Viktor és a kormány úgy akarta volna, akkor már rég a végére járhattak volna. Az eset olyan Orbán Viktor számára, mint az őszödi beszéd volt Gyurcsány Ferencnek: ha Orbán Viktor miniszterelnök is marad, akkor sem lesz meg az a politikai hitelessége, ami az ország vezetéséhez szükséges - jelentette ki Szigetvári.

Szigetvári Viktor emlékeztetett, hogy a magyar állampolgárokra kirótt amerikai beutazási tilalom ügyében vesztegetés, illetve "hivatalos személynek feljelentés elmulasztása" ügyében tettek feljelentéseket a Legfőbb Ügyészségen. Szelényi Zsuzsanna független képviselő a tájékoztatón hozzátette: elvárják az ügyészségtől, hogy a gyanú alapján indítsanak nyomozást.

A sajtótájékoztató végén megjelent Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője, aki bejelentette, hogy Polt Péter legfőbb ügyész helyettesével, Belovics Ervinnel és Sinku Pál főosztályvezetővel együtt az épületében fogadja a két politikust, ahol a sajtó nyilvánossága előtt válaszol kérdéseikre. Polt Péter a megbeszélés előtt jelezte:  az ügyészség szakmai szervezet, ezért semmiféle politikai szervezetre nincsenek tekintettel. Megjegyezte azt is, hogy a magyar ügyészségnek nem az amerikai, hanem a magyar jogszabályokat kell követniük.

A legfőbb ügyész szerint a hatóság valamennyi, a rendelkezésére álló eszközt igénybe vette, hogy tisztázzon bizonyos kérdéseket. Amikor a sajtóban megjelentek a hírek, akkor az ügyészi szervezeten belül egy általános iratvizsgálatot tartottak, erről jelentést is készítettek. Ebben kigyűjtötték azokat az ügyeket, amelyek szóba kerülhetnek, mert annyit tudtak, hogy kormányzati tisztviselők is érintettek lehetnek és egy korrupciós ügyről van szó. Megjegyezte: terminológiai problémák is felmerülhetnek, mert nem tudják, hogy az amerikai hatóságok pontosan mit értenek korrupciós cselekmények alatt.

Miután a sajtóban megjelent, hogy az érintett kormányzati tisztviselők esetleg a NAV kötelékébe tartoznak, azokat az ügyeket is kigyűjtötték, amelyek kapcsolatban vannak az adóhatósággal - mondta Polt, hangsúlyozva, hogy a sajtóban megjelent "és meg nem jelent nevekhez nem tudtuk igazítani ezeket az ügyeket, mert nem volt lehetőség rá, olyan történeti tényállás hiányában, amelyre szükség lett volna" ahhoz, hogy megmondják, azok megegyeznek-e a Legfőbb Ügyészség iratiban megtalálható történeti tényállással. Hozzátette: Vida Ildikó neve nem merült fel ezekben az ügyekben.

Arra is kitért, hogy az ügyészség megkereste amerikai partnereit, ő maga személyesen az igazságügy-miniszterhez fordult, a bűnözés megelőzéséről és a bűnözés elleni küzdelemről szóló egyezmény alapján kért felvilágosítást. Ha a kölcsönös jogsegélyről szóló egyezményre hivatkoznak, akkor be kellett volna számolni a tényállásról, a bizonyítékok forrásáról és a nyomozás állásáról - érvelt Polt Péter. Összegzése szerint az ügyben minden törvényes és lehetséges lépést megtettek.