Több ponton módosul a holnapi alakuló ülésen a fővárosi közgyűlés szervezeti és működési szabályzata. A testületnek mostantól 33 tagja lesz: a főpolgármester mellett a 23 fővárosi kerületi polgármester és a fővárosi kompenzációs listáról mandátumot szerző 9 képviselő. Egy-egy rendelet elfogadásához a főváros lakosságszámának együttesen több mint a felét képviselő kerületi polgármesterek "igen" szavazatára lesz szükség, a polgármesterek azonban közgyűlési munkájukért a jövőben nem kapnak plusz pénzt. A kompenzációs listán bejutott képviselők alapdíja csökken a korábbihoz képest, hiszen míg az előző ciklusban ők a főpolgármesteri illetmény 25 százalékát kaphatták, az új szabályozás értelmében mostantól 15 százalékot vihetnek haza. Igaz, hogy a kompenzációs listáról bejutott képviselő közül csupán egyetlen "mezei" fideszes tagja lesz a közgyűlésnek, Bagdy Gábor ugyanis mától pénzügyi főpolgármester-helyettesként dolgozik a következő öt évben.
Bagdy az előző ciklusban is főpolgármester-helyettes volt, akár Szeneczey Balázs, aki a városfejlesztésért fog felelni. Újonc viszont a humán területek főpolgármester-helyettesi posztjára jelölt Szalay-Bobrovniczky Alexandra, akinek férje a Századvég Alapítvány kuratóriumának elnökhelyettese. A főpolgármester-helyetteseket a ma délelőtti alakuló ülésen választják meg és a havi egymillió forint körüli illetményükről, valamint a költségtérítésről is ma szavaznak.
Az új testületben a korábbiaktól eltérően nem lesznek frakciók, mert a fideszes többség így akarja. Kocsis Máté, Józsefváros polgármestere, a kormánypárt kommunikációs igazgatója az önkormányzati választások után jelentette be, hogy fölöslegesnek tartja a képviselőcsoportokat. A közgyűlés többségét ugyanis mostantól polgármesterek adják, akik értelemszerűen a saját kerületüket fogják képviselni, és nem egy politikai közösség érdekeit - indokolta javaslatát Kocsis, amit Tarlós István is elfogadott. A régi-új főpolgármester szerint blöff, hogy a frakciók megszűnésével csorbulnak az ellenzéki jogok. "Ez egy szokásjog alapján átvett valami a parlament utánzásából" - fogalmazott lapunknak a napokban Tarlós. Hozzátette: alanyi képviselői jogait minden képviselő, így a polgármester is gyakorolhatja anélkül, hogy a fővárosi, vagy bármelyik közgyűlésben "frakciózni" kellene. Az önkormányzatoknak véleménye szerint nem feltétlenül kis parlament mintájára kellene működniük, "pártutasítások alapján, csordaszerűen" szavazni, hanem a szolgáltató tevékenységet előtérbe helyezve. A főpolgármester azt is elmondta, hogy a módosításról egyeztet a legtöbb ellenzéki képviselőt adó szocialistákkal és ragaszkodik ahhoz, hogy a közbeszerzési bizottságot - akárcsak az előző ciklusban - most is ellenzéki elnök vezesse.
A szocialisták pártjuk alapszabályát szem előtt tartva ennek ellenére szerdán megalakították saját képviselőcsoportjukat, bár tudják, hogy a működés feltételeit a fideszes többség nem fogja biztosítani. Horváth Csaba ismét megválasztott frakcióvezető lapunknak azt mondta, nem támogatják, csak tudomásul veszik a Fidesz döntését. A szocialisták két bizottságot vezethetnek majd, a közbeszerzési testület elnöke várhatóan Trippon Norbert lesz és Horváth is bizottsági elnökként fog dolgozni, erről azonban csak november 26-án dönt a fővárosi közgyűlés. A szocialisták frakcióvezetője elmondta, hogy Tarlós valamilyen arányos infrastruktúrát ígér a listáról bejutott képviselőknek, ez azonban véleménye szerint kevés lesz ahhoz, hogy megfelelő munkát tudjanak végezni. Kijelentette, hogy az új szervezeti és működési szabályzat sok kérdésre nem ad választ, nem szabályozza egyebek mellett a felszólalásokat, de pontosan azt sem, hogyan súlyozzák majd a polgármesterek szavazatait.