gyorsasági motor;MotoGP;Marc Marquez;Jack Miller;Álex Marquez;

2014-11-10 06:53:00

Sporttörténelmet írtak a Marquez-fivérek

Dupla családi öröm érhette a spanyol Márquez családot. Néhány héttel azután ugyanis, hogy Marc megvédte világbajnoki címét a MotoGP kategóriában, a Moto3-ban nála három évvel fiatalabb öccse, a mindössze 18 éves Álex is világbajnok lett.

Eredmények

Gyorsaságimotoros-vb, Spanyol Nagydíj

MOTO3 1. Jack Miller (ausztrál, KTM) 40:10.982 perc, 2. Isaac Vinales (spanyol, KTM) +0.1553. Álex Márquez (spanyol, KTM) +0.955A vb végeredménye: 1. Álex Márquez (spanyol, Honda) 278 pont, 2. Jack Miller (ausztrál, KTM) 276, 3. Alex Rins (spanyol, Honda) 237

MOTO2 1. Thomas Lüthi (svájci, Suter) 43:08.366, 2. Esteve Rabat (spanyol, Kalex) +0.133, 3. Johann Zarco (francia, Caterham) +10.728A vb végeredménye: 1. Esteve Rabat (svájci, Kalex) 346 pont, 2. Mika Kallio (finn, Kalex) 289, 3. Maverick Vinales (spanyol, Kalex) 274

MOTOGP1. Marc Márquez (spanyol, Honda), 2. Valentino Rossi (olasz, Yamaha) +3.516, 3. Dani Pedrosa (spanyol, Honda) +14.040

A vb végeredménye: 1. Marc Márqez (spanyol, Honda) 362 pont, 2. Valentino Rossi (olasz, Yamaha) 295, 3. Jorge Lorenzo (spanyol, Yamaha) 263

A vasárnapi valenciai futamot követően két ponttal utasította maga mögé az ausztrál Jack Millert. A gyorsasági motor 66 éves történetében még sosem volt példa arra, hogy egy testvérpár két különböző kategóriában is a dobogó legmagasabb fokára állhasson a viadalsorozat végén.

Miller ugyan mindent elkövetett azért, hogy végül ő örülhessen, nem az ő kezében volt saját sorsa, hiszen ahhoz, hogy összetettben is az élre álljon, Márqueznek le kellett volna csúsznia a dobogóról.

Jack Miller végül egy hatalmas hajrát kivágva az első helyen ért célba, a kisebbik Márquez csak arra koncentrált, hogy megtartsa harmadik pozícióját, hiszen ezzel a Hondát „meglovagoló” versenyző összetettben megőrizte első helyét.

Mindez sikerült neki nem kis izgalmak után és segítő hondásoknak – csapattársa, Rins és Vazquez egészen remek hátvédet alkottak a számára –,

illetve Kent utolsó kanyarban elkövetett hibájának köszönhetően harmadik lett, így két pontot megőrzött előnyéből, és a spanyol bajnoki cím mellé immár világbajnoknak is mondhatja magát. A Honda 2005 után volt képes a legkisebb kategóriában a csúcsra érni.

Álex jövőre a Moto2-ben folytatja, Miller viszont egy nagy ugrással a királykategóriában, a MotoGP-ben. Álex bátyja, Marc 18 éves volt, amikor első Moto2 szezonját maga mögött tudhatta: 1991-ben összetettben a második lett, 2012-ben viszont már ő nyert összetettben.

Ekkor került át a MotoGP-be. Repsol Hondájával sikert sikerre halmozott az elmúlt két évben. Első évadjában, 2013-ban 18 versenyéből haton, idén pedig 19-ből 13-on végzett az élen – tegnap is ő lett az első –, megdöntve ezzel Doohen 1997-es csúcsát, amikor az ausztrál egy szezonban 12 alkalommal nyert.

Az összetett második helyéért vívott csatában végül Valentino Rossi diadalmaskodott a Valenciában megszerzett 2. helyével.

A Moto2-ben úgy tűnt, hogy a világbajnok Esteve Rabat futamgyőzelemmel búcsúzik az évtől, ám a befutónál a célegyenesben hatalmasat hibázott – elemelkedett az első kereke a kigyorsításkor – így végül Lüthi győzött, 0.133 másodperccel megelőzve a rendkívül bosszús Rabatot.