Ki fogja képviselni a Bosch dolgozókat? - kérdezi közleményében Fodor Tibor, a Liga borsodi elnöke, aki szerint szakszervezetüket az elmúlt évben a cég számos dolgozója kereste fel jogi problémájával, aki elmondták: a gyárban "hatalmas méreteket ölt a fluktuáció, indokolatlanul sok embert foglalkoztatnak rövid időtartamra kötött határozott idejű szerződésekkel, jelentős a túlmunka, és a legtöbb dolgozó nem érzi magát megbecsültnek, fél, hogy bármikor elveszítheti állását."
Fodor Tibor úgy fogalmazott: megmozdulásukkal szeretnék felhívni a dolgozók figyelmét arra, hogy a munkahelyi körülmények megváltoztatása egy erős munkavállalói összefogással indulhat meg. Kifejtette, a problémák orvoslására a dolgozóknak egy erős szakszervezet létrehozására van szükségük, amely hatékonyan képviselheti érdekeiket a külföldi tulajdonú munkáltatóval szemben.
Bodnár József, a Vasas Szakszervezet észak-magyarországi regionális ügyvivője közölte: 2005-től működik mindkét miskolci Bosch gyárban a Vasas Szakszervezeti Szövetséghez tartozó alapszervezet, mindkét alapszervezet reprezentatív.
A Boschnál évenként voltak bér- és szociális tárgyalások, amelyek megállapodással végződtek, korábban a megállapodás kikényszerítése érdekében demonstrációt is tartottak, jelenleg tart a kollektív szerződés kötését célzó tárgyalások előkészítése. Rendszeresek a gyár vezetőivel a megbeszélések, tárgyalások, amelyeken számos felvetésükre pozitív eredmény született, a Vasas Szakszervezeti Szövetség és a német Friedrich Ebert Alapítvány szervezésében a magyarországi Bosch cégek bevonásával egy munkáltatói-munkavállalói konferenciát is tartanak a közeljövőben.
Sok problémát kell még megoldani, ami csak párbeszéddel lehetséges a munkáltatói és munkavállalói érdekek figyelembe vételével - szögezte le Bodnár József, aki azt is megjegyezte: a Liga tervezett csendes demonstrációján vajon hogyan történik a figyelemfelhívás, "suttogva, netán szájról olvasva, vagy a Liga szakszervezetbe való belépési nyilatkozat osztogatásával?".