szegénység;Liszt;alapítványok;

- Lisztet osztanak szegény gyerekek szüleinek

Megkezdődött az idei "Magyarok kenyere" program keretében készült liszt szétosztása, az adományból elsőként a Baranya Megyei Gyermekvédelmi Alapítvány által támogatott gyermekek nevelőszüleinek adtak kedden Pécsen - adja hírül az MTI.

Korinek László jogászprofesszor, a kezdeményezés ötletgazdája elmondta: az idén összegyűlt mintegy 200 tonna búzából 160 tonna liszt lett, ebből a 970 gyermekről gondoskodó alapítvány 6 tonna kiváló minőségű étkezési és 2 tonna, háziállatok etetésére szolgáló takarmánylisztet kapott. Tudatta azt is, hogy a következő hetekben az erdélyi Dévai Szent Ferenc Alapítvány, a kárpátaljai Nagydobronyi Református Irgalmas Szamaritánus Gyermekotthon, továbbá a hátrányos helyzetű gyerekeket és hajléktalanokat segítő budapesti Oltalom Karitatív Egyesület képviselői is átvehetik a nekik szánt adományt.

A "Magyarok kenyere" 2011-ben indult Pécsről azzal szándékkal, hogy jelképezze a nemzeti összetartozást és a szolidaritást.  A kezdeményezés keretében az ország minden megyéjéből és a külhoni területekről összegyűjtött búzát ünnepélyesen összeöntik és lisztet készítenek belőle, majd azt rászorulóknak juttatják el. Évek óta ebből a lisztből sütik az állami ünnepre szánt, a Szent Jobb-körmeneten megáldott kenyeret és azt a több ezer cipót is, amelyet a Pécsi Jótékony Nőegylet értékesít, hogy a befolyt összegből gyermekek étkeztetését segíthesse. A jótékonysági akció első évében 10, 2012-ben 25, tavaly 100, idén pedig a várakozásokat messzemenően meghaladva, 200 tonna búzát sikerült összegyűjteni.

Korinek László kedden, a liszt szétosztásának megkezdésekor arra hívta fel a figyelmet, hogy közeleg a katolikus hagyományban a jótékonyság kezdetét jelentő Szent Erzsébet napja és advent időszaka is. Úgy vélte, ez eszünkbe kell, hogy juttassa: mindig fontos azokra is gondolni, akik nélkülöznek.

Nohát akkor gondoljunk:

Gyermekszegénység ügyben Magyarország gyakorlatilag már 2012-ben szégyenpadra került.  Az UNICEF akkoriban új deprivációs indexe szerint a fejlett országok sorában a leghátsók között kullogott  Magyarország, de még régiós összehasonlításban is szégyenyteljes és védhetetlen eredményeink voltak. Már Két éve minden harmadik gyerek nélkülözőnek számított Magyarországon, a 18 éven aluli magyarok 31,9 százaléka ugyanis nem fért hozzá a fejlett országokban használatos erőforrásokhoz.

Nyomorult dolog magyar gyereknek lenni - erre már idén októberben hívta fel a figyelmet a hvg.hu

A magyar gyerekek (már) 35 százalékának komoly anyagi nélkülözést kell elviselnie. Még a román gyerekek is jobban járnak, a többi régiós országról nem is beszélve, ahol csak a 6-7 százalékuk kerül ilyen helyzetbe. Magyarország az igazságtalanság és a gyerekszegénység országa – írta Pogátsa Zoltán közgazdász. A német Bertelsmann alapítvány az utóbbi években rendszeresen elkészíti az Európai Unió országainak listáját társadalmi igazságosság szempontjából. Magyarország folyton a lista aljára kerül, idén csak Románia, Bulgária, illetve Görögország volt rosszabb társadalmi igazságosság szempontjából. A legújabb lista azt mutatja, hogy hazánkban különösen drámai az egyik komponens, a gyerekszegénységet jelző mutatónk. 

Szakszervezeti vezetők szerint nem becsülik meg a szociális ágazatban dolgozókat, az átlagbérük tarthatatlanul alacsony. A Szociális Területen Dolgozók Szakszervezetének (SZTDSZ) képviselői erről kedden beszéltek Budapesten a szociális munka napja alkalmából rendezett szakmai konferencia előtt.