Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke az ünnepségen megerősítette, hogy a szövetség népszavazást kezdeményez a vasárnapi nyitva tartásról az ezt korlátozó jogszabály elfogadása esetén.
Az ügyvezető elnöke kifejtette, hogy szövetségük a vasárnapi nyitva tartást szakmai kérdésként kezeli, és arra kérte a politikai pártokat, maradjanak távol kezdeményezésüktől.
Mára az Európai Unió is elismeri a magyar gazdaság eredményeit - hangsúlyozta az államtitkár. Hozzátette, hogy a magyar kiskereskedelmi forgalom a korábbi években tapasztalt folyamatos csökkenést követően 2011-től emelkedésnek indult az emelkedő béreknek, a csökkenő inflációnak köszönhetően, az idei évtől pedig már tartós a kiskereskedelmi forgalom bővülése.
Gondos Judit elmondta, a következő időszakban számos olyan intézkedés lesz, amely a kereskedelmet, a lakosságot érinti, az NGM elkötelezett abban, hogy ezekről párbeszédet folytasson, és kompromisszumos megoldást találjanak.
Demján Sándor szerint is szakmai kerekasztal keretében kell megvitatni a kereskedelmet érintő kérdéseket kompromisszumra törekedve a kormány képviselőivel. A VOSZ azt képviseli, hogy a kereskedelemben sem lehet jogszabályokkal torzítani a versenyt.
Demján Sándor hangsúlyozta, hogy az áruválaszték bővülésével, a hálózatfejlesztéssel Magyarországon végbement a kereskedelem modernizációja, az ágazat a legnagyobb áfabefizető, és jelentős foglalkoztató. A szövetség szavai szerint a pénzügyi stabilitást fontos kérdésnek tartja, szerintük a vasárnapi zárva tartás az adóbevételek csökkenését eredményezi, ez esetben pedig újabb adót kellene kivetni a kiesés pótlására.
Az ügyvezető elnök a vasárnapi nyitva tartásra példaként Lengyelországot említette, ahol vasárnap is nyitva tartanak az üzletek, a krakkói bevásárlóközpontot pedig megáldotta az egyház.
Az Európai Kereskedelem Napján átadták a Klauzál Gábor elismerő okleveleket, valamint a Magyar Kereskedelemért Nagydíjakat.
Krisán László, a VOSZ kereskedelmi szekciójának vezetője bejelentette, hogy a tervezettel ellentétben nem tartják meg a szakmai fórumbeszélgetést, mert a szakmának most nem egymással kell beszélgetnie, hanem a kereskedelmi kerekasztal keretében kell megvitatni a fontos kérdéseket, például az e-útdíj emelésének tervezetét, az ágazati különadókat, a szakképzést, a cafeteria adójának emelését, a szabad vasárnap bevezetését, az éjjeli nyitva tartás eltörlését, a bevásárlóközpontokba induló ingyenes buszjáratok beszüntetését, a két évnél hosszabb távon veszteséges üzletek bezárásának kötelezővé tételét, az élelmiszer-lánc-felügyeleti díjak sávos emelését.
A VOSZ összesítése szerint az Európai Unió országaiban a kereskedelemben dolgozók száma meghaladja a 30 milliót, a teljes európai GDP 11 százalékát a kereskedelmi szektor adja. Magyarországon 530 000 alkalmazott dolgozik az ágazatban, amely több mint 8000 milliárd forint kiskereskedelmi forgalmat realizál.