kormány;LMP;természet;földek;

2014-11-12 14:47:00

Az ország természeti örökségét is elherdálja a kormány

Az LMP számításai szerint akár kétszázezer hektár, eddig nemzeti parki kezelésben álló föld kerülhet ki természetvédelmi fennhatóság alól - közölte szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján Sallai R. Benedek.

Az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottság elnöke úgy fogalmazott: miközben erősödik az a folyamat, amelynek során csak egy szűk réteg jut állami földekhez a földpályázatokon keresztül, a kormányzatnak már az ország természeti örökségét őrző, nemzeti parki illetőségű földek sem számítanak szentnek. 

Felhívta a figyelmet, hogy egy november eleji kormányhatározattal 700 millió forintos nagyságrendű forrást kaptak a nemzeti parkok annak érdekében, hogy természetvédelmi céllal földeket sajátítsanak ki. Eközben viszont a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkársága a nemzeti parkoktól akar átvenni területeket. Ennek első lépéseként megkezdődött kétszázezer hektár - eddig nemzeti parki vagyonkezelésben lévő - föld átvétele, amivel kockáztatják ezeknek a parkoknak a természeti értékmegőrző munkáját - jelentette ki.

Hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél lévők földeknek az a céljuk, hogy a kis- és közepes gazdákat földhöz juttassák, míg a nemzeti parkoknak az a feladatuk, hogy megőrizzék a környezeti gazdaságot.

Az MSZP-s Gőgös Zoltán szerint maffia alakult a Hortobágyi Nemzeti Park földjeinek megszerzésére - erről lapunk írt még februárban. A szocialisták agrárpolitikusa egyebek mellett elmondta: a hortobágyi földügyekben is tetten érthető Ángyán József korábbi államtitkár megállapítása, mely szerint a kormányt zsákmányszerző gazdasági érdekcsoportok, maffiacsaládok irányítják. Az MSZP-s képviselő kifejtette: az egyik nyertes, aki fiktív lakcímre bejelentve győzött a hortobágyi földpályázaton, nemrégiben céget alapított, amelynek telephelye a legnagyobb földnyertes család tulajdona. Szerinte ez is mutatja, hogy a győztesek - nagyjából húszan - összejátszottak. Gőgös Zoltán azt mondta: a földosztást Kun Péter "bábáskodásával" bonyolították le, ő volt a bíráló bizottság elnöke, ugyanakkor ő maga is több mint 600 hektár földet nyert el, ami fölveti az összeférhetetlenség gyanúját.