Mexikó;tüntetések;diákok;gyilkosságok;Pena Nieto;Guerrero szövetségi állam;

2014-11-14 06:32:00

Mélyül a mexikói válság

Mexikóban továbbra is rendkívül feszült a helyzet a 43 diák eltűnése és meggyilkolása miatt. Többszáz tüntető megrohamozta a helyi parlament épületét Guerrero szövetségi államban, s felgyújtották az üléstermet.

A helyi törvényhozás épp nem ülésezett. A megmozdulás mintegy félezer résztvevője a parlament könyvtárában is randalírozott, súlyos károk keletkeztek az épületben. Több gépkocsit is felgyújtottak.

Előzőleg feldühödött tanárok hatoltak be a regionális oktatási minisztérium épületébe. A centrum előtt a radikális Ceteg nevű szakszervezet aktivistái bútorokat és dokumentumokat égettek el.

Kedden mintegy 2000 diák és tanár kövekkel és petárdákkal támadta meg a kormányzó Intézményes Forradalmi Párt (PRI) regionális székházát Chilpancingóban, az állam központjában.

Előző nap több órán keresztül tartották megszállva Acapulco nemzetközi repülőterét. Más szövetségi államokban is feszült a helyzet.

Veracruzban tüntetők sportolók egy csoportját támadták meg, akik a közép-amerikai játékok fáklyáját vitték. „Nem akarunk sporteseményt, az igazságot akarjuk” – hangoztatták a tüntetők.

Az emberek elsősorban a hatóságokra dühösek, mert úgy vélik, csekély hajlandóságot mutatnak arra, hogy részletesen kiderítsék, mi történt a Guerrero államban elrabolt 43 diákkal, akik a helyi polgármester feleségének beszédét akarták megzavarni, s a rendőrség adta át őket a helyi drogcsempész szervezetnek még szeptember végén.

Múlt hétvégén a Guerreros Unidos elfogott tagjai bevallották, hogy megölték a fiatalokat és elégették holttesteiket.

A nyomozók szerint nagyon kicsi az esély arra, hogy sikerüljön azonosítani a teljesen elszenesedett emberi maradványokat. Csak néhány csontdarab van vizsgálható állapotban – közölte Jesus Murillo Karam főügyész.

A maradványokat szerdán indították útnak Ausztria felé, a további vizsgálatokat az innsbrucki egyetem szakértői végzik majd el. DNS-teszt révén próbálják megállapítani, hogy valóban az elraboltak földi maradványairól van-e szó.

Előzőleg argentin törvényszéki orvosszakértők egy csoportja vizsgált meg különféle helyszínekről, hat tömegsírból származó 39 testmaradványt, ám azok egyikét sem tudták a 43 tanítóképzős diákhoz kötni.

Az argentin patológusokat a diákok családjai kérték fel független szakértőként. Felipe de la Cruz, az eltűnt diákok szüleinek szóvivője közölte, megkettőzik az erőfeszítéseket az igazság felderítésére.

Az Emberi Jogok Amerika-közi Bizottsága (CIDH) ugyancsak felajánlotta segítségét a maradványok azonosításához.

A gerillák múlt heti vallomása után több mexikói városban elszabadult a pokol, hiszen fény derült arra, hogy a helyi vezetés, a korrupt rendőrök és a Guerreros Unidos drogbanda tagjai összejátszanak egymással.

A mexikói főügyészség szemtanúk beszámolói alapján rekonstruálta a történteket. Eszerint a diákokat valószínűleg szeptember 26-án éjjel gyilkolták meg.

A fiatalok összetűztek az igualai rendőrséggel, akik átadták a fiúkat a helyi bűnszervezetnek. A drogcsempészek kamionnal szállították Cocula szeméttelepére, mintegy 30 kilométerre onnan, ahol az incidens történt.

A beszámolók szerint a fiúkat fejbe lőtték, s a holttesteket egymásra hordva felgyújtották, 14 órán át égették, majd a maradványokat a folyóba dobták.

A gyilkosságra a parancsot Iguala város polgármestere, José Luis Abarca és felesége, a drogmaffiához kötődő családból származó María de los Ángeles Pineda adta ki. A házaspár elmenekült, Mexikóváros külterületén bújkáltak, ott fogták el őket. Iguala rendőrfőnökét még mindig körözik.

A botrány kínosan érinti a mexikói köztársasági elnököt, Enrique Pena Nietót is, miután kevesen hiszik el a helyi hatóságok hivatalos verzióját a történtekről, s úgy vélik, a mexikói kormányzat korántsem tett meg mindent a szörnyű bűntény felderítésére.

Pena Nieto a válság ellenére elutazott Pekingbe, az APEC csúcstalálkozójára, de végül kénytelen volt lerövidíteni külföldi útját.

Az államfőt személyesen is bírálat érte, mivel kiderült, luxusvillát építtet feleségének, egy kínai-mexikói konzorciumnak kiadott 3,7 milliárd dolláros megrendelést hirtelen visszavonták és tendert írtak ki az építkezésre.

.