kampány;Magyar Hospice Alapítvány;Egészségügyi Világszervezet;Muszbek Katalin;tévészpot;

2014-11-14 06:13:00

Hospice-filmek sztárokkal

Dobó Kata, Csányi Sándor, Szellő István és Szalóki Ági mellett több híresség is szerepel a Magyar Hospice Alapítvány november 1-jén induló kampányában. Muszbek Katalin az OrientPress Hírügynökségnek elmondta: a kampány adakozásra buzdít, hiszen az adományok rendkívül fontosak az alapítvány számára, hogy életben tudjanak maradni és tovább tudják segíteni a nehéz helyzetben lévő betegeket és családjukat.

Hétféle tévészpot és egy internetes terjesztésre szánt kisfilm készült, amelyben 15 közismert ember - színészek, sportolók, zenészek, médiaszemélyiségek - szerepel.

Ami közös bennük, hogy mindegyikőjüknek személyes élményük fűződik a hospice-hoz, így nemcsak az arcukat adták a kezdeményezéshez, hanem beszélnek is arról, mit jelent nekik méltósággal búcsúztatni, búcsúzni.

A Magyar Hospice Alapítvány filmjeiben Dobó Kata, Csányi Sándor, Tatár Csilla, Várkonyi Andrea, Bródy János, Monspart Sarolta, Gianni Annoni, Steinmetz Barnabás, Szalóki Ági, Torres Dani, Farkas Róbert, Barabás Éva, Szellő István, Klukon Edit és Muszbek Katalin, az alapítvány orvosigazgatója szerepelnek.

A szpotokat a Filmpartners készítette, a cég önkéntesként vett részt ebben a munkában, csakúgy, mint a sminkestől a rendezőig minden stábtag, sőt a Hospice a stúdiót is pro bono kapta két napra.

Az alapítvány működési költségének 40 százalékát az OEP fedezi, munkájukat mintegy 80 önkéntes támogatja. Az otthoni betegellátást csaknem 80 százalékban el tudják látni az OEP támogatásból.

Ugyanakkor összességében 75 fő kap valamilyen juttatást, az évek során ugyanis bebizonyosodott, hogy csak karitatív, önkéntes munkával nem működtethető a rendszer.

A Magyar Hospice alapítvány költségeinek jelentős része a bérek és járulékok fizetésére megy. Jelenleg az otthonápolásban 15 nővér és 8 orvos tevékenykedik, a fekvőbeteg részlegen minden műszakban két nővér, s három orvos dolgozik.

Az ingyenes ellátást az alapítvány felajánlásokból és pályázatokból igyekszik biztosítani. Muszbek Katalin úgy vélekedett: az adakozásnál is megmutatkozik a halál tabuja, az emberek képzeletében egy falba ütközünk, arra gondolnak: ez egy, a haldoklókkal foglalkozó rendszer, ezért inkább egyet hátralépnek.

Magyarországon jelenleg 14 kórházi osztályon, 200 ágyon folyik intézményi hospice-palliatív ellátás (a palliatív gondozás a súlyos, életveszélyes betegségben szenvedőknek nyújtott ellátás), holott az Egészségügyi Világszervezet szerint viszont 500-ra lenne szükség. Muszbek Katalin ezzel egyetértésben elmondta, a rendszer nagyon-nagy fejlesztésre szorul.