Ukrajna;Donyeck;szakadárok;Porosenko;

- Porosenko bekeményített

A Donyecki Népköztársaság egyik vezetője, Denisz Pusilin korábbi úgynevezett miniszterelnöke, a kelet-ukrajnai konfliktus megoldása érdekében mielőbbi tárgyalásokat sürgetett. A felhívást a Donyecki Népköztársaság kormánya és népi tanácsa „hivatalos” weboldalán tették közzé. Pusilin a minszki tárgyalások újraélesztését követelte, azt, hogy a válságrendezést célzó kontaktcsoport mielőbb üljön össze a fehérorosz fővárosban. A szakadár vezető a tárgyalások halogatásával vádolta meg a kijevi vezetést. A szakadárok a szeptember 5-i tűzszüneti megállapodást már nem tekintik érvényesnek, ennek ellenére Pusilin azt hangsúlyozta, hogy a Donyeck által sürgetett új tárgyaláson született döntések végrehajtásának kötelező érvényűnek kell lennie minden tárgyaló fél számára.

Néhány napja Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter egy német lapnak úgy nyilatkozott, hogy Kijev nem tervezi Kelet-Ukrajna katonai erővel történő visszahódítását, mert egy hadművelet szenvedésbe taszítaná a polgári lakosságot. A kabinet inkább a minszki szeptember 5-i megállapodás tiszteletben tartását szorgalmazza és politikai megoldást keres a válságra.

Petro Porosenko ukrán államfő kijelentette, hogy az ukrán csapatok készek megvédeni az ukrán határt. Szombaton elrendelte minden közszolgálati intézmény kivonását az oroszbarát szeparatisták ellenőrzése alatt álló kelet-ukrajnai területekről, az így felszabaduló forrásokat humanitárius segélyek formájában juttatják vissza az érintett kelet-ukrajnai régió lakosságának. Porosenko döntése annak köszönhető, hogy a szakadárok november 2-án a minszki megállapodást felrúgva parlamenti és elnökválasztásokat tartottak, amelyeket azonban a világ egyetlen állama sem ismert el és amelyről még Oroszország is úgy nyilatkozott, hogy nem ismeri el, de tiszteletben tartja. Az ukrán elnök szerint a történtek – a szakadár választás és az újabb orosz katonai segítség következtében - Ukrajna kénytelen szigorúbban fellépni, katonailag és gazdaságilag is elszigetelni a lázadók ellenőrzése alatt álló területeket.

Vlagyimir Putyin orosz elnök hibának nevezte a döntést.

Ma reggel hét órakor megkezdődött az elnökválasztás második fordulója Romániában. Az első fordulóban Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök és Klaus Johannis nagyszebeni polgármester, a Keresztény-Liberális Szövetség (ACL) jobboldali választási koalíció jelöltje végzett az első két helyen, ők mérkőznek meg az elnöki tisztségért. Ponta mintegy tíz százalékos előnnyel indult, de a két forduló között a közvélemény-kutatások szerint Johannisnak sikerült lefaragnia hátrányából.