Milánó;futballhuligánok;Dinamo Zagreb;Niko Kovac;Európa-bajnoki csoportrangadó;Luka Modrico;

Döbbenten szemlélik a játékosok, mi történik a lelátón FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CLAUDIO VILLA

- Botrány a milánói rangadón

Óriási botrányt okozott a mintegy nyolcezres horvát szurkolósereg néhány tagja Milánóban, az olaszok elleni Európa-bajnoki csoportrangadón. Füstbombákat dobtak a pályára, s már úgy tűnt, a játékvezető végleg félbeszakítja a találkozót. Európában nagy felháborodás fogadta a huligánok akcióját.

Szégyen, döbbenet, és mérhetetlen csalódás. Ahelyett, hogy az olaszok és a horvátok valóban remek iramú meccséről maradna emlékezetes a két ország válogatottjának vasárnap esti Európa-bajnoki selejtezője, néhány horvát „szurkoló” más forgatókönyvet képzelt el a találkozónak, s sajnos, az ő akaratuk érvényesült: már az első félidőben rövid időre félbe kellett szakítani a találkozót, amikor petárdákat dobtak a játéktérre.

Olaszország - Horvátország 1-1
Giuseppe Meazza stadion, 63 222 néző.
Gólszerző: Candreva (11.), ill. Perisic (15.)
Vezette: Björn Kuipers (Hollandia).

Bár az UEFA nem engedélyezi a gyűlöletkeltő rigmusokat, a horvátok nagy szerencséje az volt, hogy Björn Kuipers játékvezető nem beszél horvátul, s talán nincs annyira tisztában az ország történelmével.

Az első játékrész derekán ugyanis az általuk skandált „Za dom spremni” („Készen állunk a hazáért!”), a második világháború idején megalakult náci

bábállamban, az Ante Pavelic-fémjelezte Független Horvát Államban (Nezavisna Drzava Hrvatske, NDH) a Sieg Heil horvát megfelelője volt. Így köszöntötték egymást a horvát usztasák.

Eb-selejtezők
Vasárnapi eredmények
A csoportCsehország-Izland 2-1
Hollandia-Lettország 6-0
Törökország-Kazahsztán 3-1

A második félidő közepén végképp elszabadult a pokol. Azért is érthetetlen néhány horvát viselkedése, mert csapatuk remekül játszott. Még úgy is, hogy Luka Modricot a 26. percben sérülés miatt le kellett cserélni (hat hetet kell kihagynia).

Rakitic, Perisic és a tulajdonképpen hazai környezetben fellépő Kovacic (a

milánói Internazionalében játszik) káprázatos futballt mutattak be, a találkozó félbeszakításáig szinte lefocizták a csak a védekezésre koncentráló olaszokat.

Ekkor aztán petárdákat, füstbombákat dobáltak a játéktérre. Úgy tűnt, a zágrábi Dinamo ultrái, a Bad Blue Boys zászlói mögül dobálóztak.

A találkozó tíz percig állt, az olasz közönség fütyült, teljes joggal dühítette őket, hogy egy maroknyi szurkoló tönkretesz egy szép futballestét.

Láthatóan a horvát játékosokat és Niko Kovac szövetségi kapitányt is felháborították a történtek. Csak akkor kezdett helyreállni a rend, amikor az olasz rendőrök behatoltak a horvát ultrák közé, s kiürítették szektorukat.

Az olasz közszolgálati csatorna, a RAI kommentátora arra kereste a választ, miért kell botrányt okozni, hiszen Horvátország bő két évtizede elnyerte függetlenségét, s tavaly július óta az Európai Unió tagja is.

Nem könnyű megmondani, mi motiválta „szurkolókat”. Egyes vélekedések szerint az a keménymag okozhatta a botrányt, amely hadban áll a Horvát Labdarúgó Szövetséggel (HLSZ). Azt akarták elérni, hogy a horvát válogatott a zöld asztalnál szenvedjen vereséget.

A holland bírónak köszönhetően nem így történt, 10 perc után folytatódott a játék, a Vecernji List szerint Mandzukic és Corluka diplomáciai tevékenységének köszönhetően sikerült elkerülni, hogy ne rekesszék be végleg a találkozót.

Bár a horvátoknak volt még egy nagy helyzetük Perisic révén, láthatóan nagyon megzavarta őket az incidens. Az olaszok vették át az irányítást, az eredmény azonban már nem változott.

A találkozó után a horvátok értetlenül álltak az események előtt. Niko Kovac szövetségi kapitány rögtön a lefújás után elnézést kért olasz kollégájától, Antonio Contétől. Mint mondta, ezek a „szurkolók” Horvátország tekintélyét veszélyeztetik nemcsak Európában, az egész világon. Modric szerint ilyen szurkolókra nincs szüksége a nemzeti tizenegynek.

Kovacic kifejtette, a botrányokozók „nem igazi horvát szurkolók”, mert akik szeretik az országot, sosem tennének ilyet. Nem tudta leplezni csalódottságát Ivica Olic sem, aki századik válogatottságát ünnepelhette: „San Siro, teltház, sok horvát szurkoló.

Minden ideális egy jó mérkőzéshez, erre mindent tönkretesznek”. Ivan Rakitic, a Barcelona középpályása elmondta, nagyon tartottak attól, hogy a holland játékvezető végleg véget vet a meccsnek.

Lapvisszhang
Jutarnji List
Sosem volt olyan veszélyben a San Siro, mint vasárnap este. A találkozó háromnegyedét mi utaltuk, tiki-takát játszottunk, de aztán közbelépett a „12. játékos”, s súlyos károkat okozott az egész csapatnak. Olaszország magához tért. Az Azzurrinak azonban ma nincsenek igazi klasszisai, akik eldönthetnének egy mérkőzést. A horvát szurkolók megmutatták a csúf arcukat.
Vecernji List
A horvát rendőrség ismeri azokat, akik állandó rendbontást okoznak. Meg kellett volna állítani őket. Nem lett volna szabad Milánóba engedni őket. A brit példát kellene követni. Ezek horvát erőszaktevők, huligánok. Szégyenbe hozták Horvátországot. El kell tiltani őket attól, hogy betehessék a lábukat a stadionokba. Nagy szégyen, hogy a szerb szurkolókkal emlegetnek minket egy szinten.

2013 november 22-én Mikola Azarov miniszterelnök bejelentette, Ukrajna felfüggesztette az uniós társulási egyezményt célzó tárgyalásokat. Kijevben tüntetések kezdődtek, s visszaút már nem volt, következett a Majdan és a februári hatalomváltás. Azóta az építkezés helyett egy kilátástalan háborúba sodródott Ukrajna. Az okokról, következményekről és kilátásokról Ukrajna magyarországi ideiglenes ügyvivőjét, MihajloJungert kérdeztük.