A Fidesz-kormány kétségbeesetten igyekszik diplomáciai erőfeszítéseket tenni annak érdekében, hogy legalább minimális szinten visszaálljon a nemzetközi bizalom az Orbán Viktor miniszterelnök által képviselt külpolitika iránt. Ám erre semmi esélye a magyar kormányzatnak, miután a Fidesz-kabinet az elmúlt években tanúsított folyamatos köpönyegforgatásával egyaránt leszerepelt legfőbb szövetségesünk az Európai Unió (EU), illetve az Amerikai Egyesült Államok (USA) előtt. A másik oldal, Moszkva pedig a kezdetek óta nem bízik a magyar kormányfőben, csupán kijátszható üzletfelet lát benne – nyilatkozta lapunknak Deák András György.
A Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Intézetének a munkatársa ezt annak kapcsán mondta el, hogy a Fidesz-kormány az utóbbi napokban is egymásnak gyökeresen ellentmondó lépéseket, illetve kijelentéseket tett. Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter például hétfőn az európai külügyminiszterek találkozóján még arról beszélt, hogy hazánk kormánya számára tűrhetetlen az Ukrajna elleni orosz agresszió, s ezért a kabinet fenntartások nélkül csatlakozik az Moszkva elleni szankciókhoz. Ma viszont Szijjártó már orosz kollégájával, Szergej Lavrovval találkozik az orosz fővárosban. A találkozót pedig a sajtóhírek szerint Balla János moszkvai magyar nagykövet készítette elő. Aki a hét elején Alekszej Millerrel, a Gazprom orosz állami energetikai vállalat vezérigazgatójával is egyeztetett egyebek mellett magyar fogyasztók biztonságos téli gázellátásáról.
A mai találkozón szinte bizonyosan felmerül a paksi atomerőmű bővítésének, és a Gazprom által szorgalmazott nemzetközi földgázvezetéknek, a Déli Áramlatnak az ügye is – állítják elemzők. Mindkét projekt erős ellenérzéseket vált ki az Európai Unió és az USA részéről egyaránt. Az EU-nak ugyanis versenyjogi aggályai vannak a készülő orosz-magyar projektekkel szemben. Az USA pedig Moszkva térségbeli energetikai erőfölényének az erősödése miatt ellenzi ezeket a beruházásokat.
Emlékezetes: miközben a magyar kormány a nemzetközi fórumokon Moszkva megbüntetésnek a szükségességéről beszél, addig a valóságban olyannyira igyekszik orosz partnere kedvében járni, hogy a napokban törvényt is alkotott, amely lehetőséget biztosít a Déli Áramlat gázvezeték megépítésének a felgyorsítására. Méghozzá úgy, hogy a kivitelezőket akár verseny nélkül is kiválaszthatja a Fidesz-kabinet.
Deák András György úgy véli: a kormányzat hiába igyekszik „testre szabott” törvények gyártásával, és vezeték kiépítésnek a felgyorsításával „kicselezni” az EU-t, ez nem fog menni. Ezt ugyanis már megpróbálta Bulgária, amely végül kénytelen volt leállítani a Déli Áramlat kialakításának az előkészítő munkálatait. Az Unió ugyanis a közösségi támogatások folyósításának a felfüggesztését helyezte kilátásba a projekt folytatása esetére. Ami eléggé nagy érvágás lenne a Magyarország esetében is, miután csak tavaly a magyar bruttó hazai termék (GDP) 5,4 százalékát kitevő, több mint 1600 milliárd forintot kaptunk az EU-tól, ez a befizetéseink utáni nettó összeg volt. Vagyis az uniós pénzek befagyasztása térdre kényszerítené a magyar nemzetgazdaságot.
Az Orbáni külpolitika iránt már elfogyott a türelme valamennyi szövetségesünknek, ezért Brüsszel könnyen szigorú szankciókhoz nyúlhat, s élhet a támogatás befagyasztás eszközével, ha a Fidesz tovább folytatja az „átverés politikáját”. Emellett Washington is kemény kézzel kezd bánni Orbánnal, mert a kormányfő az eddigi figyelmeztetésekből nem értetett – jegyezte meg a külpolitikai szakértő.