Federica Mogherini;merénylet;Izrael;Benjamin Netanjahu;Szíria;Mahmúd Abbász;Iszlám Állam;

2014-11-20 06:34:00

Izrael sokkos állapotban

Valósággal sokkolta Izraelt az a kedd reggeli merénylet, amely több év után a legsúlyosabb terrorakció volt az országban. Sokan attól tartanak, hogy az Irak és Szíria harmadát uraló Iszlám Állam (IS) szélsőséges ideológiája nemcsak a gázai, hanem a ciszjordániai palesztinok körében is mind népszerűbbé válik.

Bár tegnap nyugalom honolt Jeruzsálemben, érezhető volt a feszültség. A főbb csomópontoknál rendőrök posztoltak.

A keddi merénylet során zsinagógában imádkozó zsidókra támadtak. Négy izraeli vesztette életét, a két merénylőt lelőtték, kedden este pedig egy rendőr is belehalt sérüléseibe.

A veszély ellenére tegnap a hithű zsidók ismét imádkoztak a Har Nov zsinagógában. Közöttük volt Naftali Bennet gazdasági miniszter is – jelentette az ynet portálja.

Szakértők szerint a keddi merénylet csak a kezdet. A palesztinok körében ugyanis egyre népszerűbbé válhat az Iszlám Állam radikalizmusa.

Kivált a Gázai övezetben, ahol még nem heverték ki a néhány hónappal ezelőtt befejeződött háború következményeit.

A tél közeledtével még drámaibb helyzet alakulhat ki a régióban: sokan Izrael ellen fordulhatnak Gáza igen lassan haladó újjáépítése miatt.

Sok izraelit az is aggaszt, hogy az ország a nemzetközi diplomácia frontján is egyre rosszabbul áll, s mind jobban kezdi elveszíteni a Nyugat, vagy legalábbis néhány uniós tagország támogatását.

Erre utal, hogy a spanyol parlament kedd esti ülésén egyhangúlag elfogadta azt a nem kötelező érvényű határozatot, amellyel elismerték a független palesztin államot. Nemrégiben hasonló – szintén nem kötelező érvényű – határozatot fogadott el a brit és az ír törvényhozás.

Izrael a keddi merénylet után kemény válaszcsapást ígért. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök televíziós beszédében kifejtette, „új terrorhullám érkezett tetőpontjához”.

Elrendelte azon családok házainak lerombolását, akik behatoltak a zsinagógába. Fenyegetését már tegnap valóra is váltották. A miniszterelnök egy másik megnyilatkozásában a merénylőket emberi alakot öltött állatoknak minősítette.

Jichak Aharanovics rendőrségi miniszter szerint több polgárnak kell engedélyezni a fegyver viselését, hogy hasonló esetekben megvédhessék magukat.

Az izraeli kormányzat közvetetten Mahmúd Abbászt tette felelőssé a terrorakcióért. A belbiztonsági szolgálat, a Sin Bet vezetője, Joram Cohen ezzel szemben - a Hárec értesülései szerint - ellentmondott a kormányfőnek.

Azt közölte ugyanis, hogy Abbász sem közvetetten, sem pedig közvetlenül nem szólított fel terrorakcióra, nem is állna érdekében a terror szítása. Hozzátette ugyanakkor, néhányan értelmezhették úgy Abbász szavait, hogy terrorra szólított fel.

Elítélte a keddi merényletet John Kerry amerikai külügyminiszter, s eszetlen brutalitásról tett említést. Frank-Walter Steinmeier, a német diplomácia vezetője figyelmeztetett arra, hogy az erőszak erőszakot szül.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár mindkét felet felszólította arra, hogy mindent tegyenek meg a feszültség enyhítéséért.

Szintén mindkét félhez szólt Federica Mogherini, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, aki visszafogottságra szólította fel őket, s figyelmeztetett arra, vissza kell térniük a tárgyalóasztalhoz az izraelieknek és a palesztinoknak.

A Hárec beszámolója szerint ciszjordániában ezzel szemben kétszáz palesztin ötven telepessel került összetűzésbe. A rendőröknek kellett szétválasztaniuk őket.

Az izraeli-palesztin béketárgyalások áprilisi félbeszakítása óta nagyon feszült helyzet alakult ki Izraelben.

Vasárnap egy palesztin buszsofőr holttestére bukkantak, családja szerint izraeli radikálisok lincselték meg, a boncolás azonban azt állította, hogy önkezével vetett véget életének.