A Népszava március 9-iki számában „Miről beszélnek a költségvetés milliárdjai!" címen, cikket közölt, amelyben az állami költségvetés számadataival kapcsolatban rámutat arra, hogy milyen óriási összegeket, nagyon sok milliárdot költ a kurzusi kormányzat úgynevezett közbiztonsági és közrendészeti kiadásokra, az internálótáborok, csendőrség, rendőrség, megfigyelő szolgálat és egyéb ehhez hasonló intézményekre, amelyek mindennél meggyőzőbben bizonyítják a kormány intencióit, amellyel tipikus rendőrállamot csinálnak ebből az országból. A cikk többek között a következőket mondotta:
Itt áll előttünk a rendőrállam, a maga világosságot nem tűrő intézményeivel. Azokkal az intézményekkel, amelyek 1848 előtt és 1848 után minden becsületes magyar és minden becsületes ember megvetését és utálatát váltották ki. Azokkal az intézményekkel, amelyeknek az volt a hivatásuk, hogy testvért testvér ellen támadtassanak és nemcsak leigázottá, de megvetetté is tegyék a magyar népet. A mindenkitől utált és minden állami föladatra képtelennek mutatkozó abszolutizmusnak ezek az intézményei vigyorognak felénk a belügyi tárca költségvetéséből, a modern technika vívmányaival fölszerelten megújítva és kibővítve. És ezt hirdetik nemzetvédelemnek.
A cikk miatt a Népszavát elkobozták és a hatályosabb törvény alapján a „nemzet megbecsülése ellen elkövetett vétség címén indítottak eljárást.
Az ügyei kedden tárgyalta a budapesti törvényszék Seszták-tanácsa.
A vádlott Feldmann Imre elvtárs volt, aki a cikkért a felelősséget vállalta. Feldmann elvtárs vallomásában előadta, hogy a cikket közérdekből írta és nem lépte túl a jogos kritika határát, amikor a költségvetés számadataiból azt a következtetést vonta le, amik a cikkben vannak.
Kiss Jenő elvtárs védőbeszédében szintén rámutatott arra, hogy a cikk nem vét a nemzet megbecsülése ellen, mert konkrét fényeket sorakoztatott föl, az állami költségvetés tételeit, aminek a kritizálásához joga van a közvéleménynek. Részletesen kifejtette, hogy bűncselekmény egyáltalában nem forog fönn, annál is inkább, mert nem valótlan tényállításokról van szó.
A pörbeszédek után a bíróság rövid tanácskozás után Feldmann elvtársat a cikk miatt 3 hónapi fogházra és 100.000 korona pénzbüntetésre ítélte. Az ítélet ellen úgy az ügyész, mint a védelem föllebbezést jelentett be.
Népszava 1923. november 21.