Kijev;nagykoalíció;Petro Porosenko;Függetlenség tér;

2014-11-22 06:31:00

Nagykoalíció Kijevben

Egyetlen évtized alatt két forradalmat is megélt Ukrajna, tegnap állami ünnep keretében emlékeztek a Majdan tüntetések kezdetének egy éves évfordulójára és megkezdődtek a narancsos forradalom tíz éves évfordulójának előkészületei is. Tegnapra megszületett az ötpárti kormánykoalíciós megállapodás is.

Méltóság és a Szabadság Napja elnevezéssel ünnepelték tegnap Kijevben és Ukrajna-szerte az Euromajdanként ismertté vált, a hatalomváltásba torkoló demonstráció kezdetének egy éves évfordulóját. 2013 november 21-én Kijevben a Függetlenség téren, a Majdanon tüntetők gyűltek össze miután Viktor Janukovics volt elnök felfüggesztette az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási és szabadkereskedelmi egyezmény aláírási előkészületeit.

A kijevi ünneplés azonban nem volt incidens mentes. A téren összegyűltek egy csoportja kifütyülte az áldozatok emlékére koszorút elhelyező államfőt, Petro Porosenkot. „Szégyen. Miért nem büntettek meg senkit?” „'Gyermekeink vérének köszönhetően töltheti be tisztségét. Porosenko, hol vannak a gyermekeink gyilkosai?” – kiabálták az áldozatok hozzátartozói. A történtek miatt a helyszínre érkező Joe Biden amerikai alelnök, akinek az eredeti tervek szerint csatlakoznia kellett volna az ukrán államfőhöz, már ki sem szállt autójából.

Biden tárgyalásokat folytatott mind az államfővel, mind Arszenyij jacenyuk régi-új miniszterelnökkel. Bejelentette, az Amerikai Egyesült Államok készen áll arra, hogy új szankciókat vezessen be, amennyiben Oroszország nem hagy fel az Ukrajnával szemben folytatott agressziójával. Az amerikai alelnök szerint az eddigi szankciók nagy hatással voltak az orosz gazdaságra. Ezek eltörölhetők, amennyiben Moszkva hajlandó teljesíteni a minszki fegyverszüneti megállapodást és felszabadítani a Krímet. Ellenkező esetben újabb szankciók várhatók, szögezte le. Az amerikai politikus szerint Oroszország azonban ahelyett, hogy teljesítené a konfliktus rendezésében vállalt kötelezettségeit, "egyre provokatívabb cselekményekhez" folyamodik, és még kevésbé tartja magát a rendezésről szóló minszki megállapodáshoz, amelyet aláírt.

Tegnap hajnalban aláírták a kormánykoalíciós szerződést is a kijevi parlamentben, így felállhat az újabb Jacenyuk-kormány. Mind az öt nyugatbarátnak tartott parlamenti párt tagja a koalíciónak, az államfő mögött álló Petro Porosenko Blokk és Jacenyuk kormányfő Népi Frontja mellett helyet kapott a koalícióban a lembergi polgármester meglepetéspártja, a harmadik helyen végzett Szamopomics-Önsegítés, de bevonták a kormányzatba Oleh Ljasko radikális Pártját és Julija Timosenko meggyengült, a parlamenti küszöböt épp hogy átlépő Batykivscsináját is. Csupán a Régiók Pártja romjain létrejött Ellenzéki Blokk maradt ki az együttműködésből.

A koalíciós szerződés többek között azt is tartalmazza, hogy Ukrajna egyik elsődleges célja a NATO tagság megszerzése. Jacenyuk a Bidennel folytatott megbeszélés után jelezte, tíz napon belül megalakul az új kabinet, mivel halaszthatatlan feladatai vannak – meg kell kezdeni a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal és mielőbb el kell fogadni az ország 2015-ös költségvetését. Elmondása szerint a koalíció minden pártja kap miniszteri tárcát, amire belátásuk szerint jelölhetnek akár politikust, akár technokratát.

Kiújultak a tüzérségi támadások
A minszki megállapodások óta először az elmúlt 24 órában rögzítettük, hogy kiújultak az ukrán területek elleni tüzérségi támadások az Oroszországi Föderáció irányából - jelentette be tegnap Andrij Liszenko, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács szóvivője. Tájékoztatása szerint tüzérségi támadás érte a Luhanszk megyei, határ menti Komisne települést a dél-oroszországi Rosztovi területen fekvő Manockij felől. "Oroszország meg sem próbálja betartani a minszki megállapodásokat. Folytatja a lázadók felfegyverzését és reguláris csapatok küldését" - állította Liszenko.