Mi lesz a Garcia-jelentés sorsa? A kérdés azért sem mellékes, mert ha kiderülne, óriási korrupció történt a 2018-as oroszországi és a 2022-es katari világbajnokság odaítélése során, akkor végső esetben akár még az is előfordulhat, hogy el kell venni a két országtól a rendezés jogát.
Legutóbb az Angol Labdarúgó Szövetség elnöke, Greg Dyke írt nyílt levelet Sepp Blatternek, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség elnökének, amelyben a Garcia-jelentés nyilvánosságra hozatalát követelte.
A FIFA első embere azzal érvelt, hogy amennyiben lehetővé tenné a hosszú jelentés közzétételét, azzal nemcsak a FIFA alapszabályát sértené meg, hanem a svájci törvényeket is.
A volt amerikai ügyészt, Michael Garciát, a FIFA etikai bizottsága vizsgálati részlegének vezetőjét bízták meg azzal, vizsgálja ki, történt-e korrupció a következő két, a 2018-as oroszországi és a 2022-es katari világbajnokság odaítélése során.
November 13-án azonban Hans-Joachim Eckert, a szövetség etikai bizottsága vezetője arra a sokakat meglepett következtetésre jutott, hogy semmiféle korrupció sem történt, a Garcia-jelentés alapján legalábbis nem jutott ilyen következtetésre.
Ez azért is volt váratlan, a Sunday Times korábban nem éppen az odaítélés tisztaságát alátámasztó cikksorozatot tett közzé. Másrészt a bajor bírót Németországban a korrupció legelismertebb szakértői között tartják számon.
Az ítéletet felháborodással fogadta maga a jelentéstevő, Michael Garcia, aki szerint elfogadhatatlanul enyhe ítélet született.
Ezt követően az amerikai ügyész azt követelte, hogy a FIFA teljes terjedelemben hozza nyilvánosságra a jelentést, mert meglátása szerint az etikai bizottság vezetője nem megalapozott következtetéseket vont le.
Mint mondta, Eckert a tényeket elferdítve hamis következtetéseket vont le. Egyben azt is bejelentette, megtámadja a döntést.
Végül kompromisszumos megoldás született, igaz, a futballszerető, a teljes igazság megválasztására vágyó közvéleményt ezúttal is kihagyták a játékból, mert a nyilvánosság továbbra sem ismerheti meg a dokumentumot.
Múlt héten arra jutottak, hogy a jelentést Domenico Scalának, a FIFA könyvvizsgáló bizottságának vezetőjének továbbítják, s majd ő eldönti, mennyi információt kell eljuttatni abból a végrehajtó bizottságnak. Az ügy tehát a színfalak mögött folyik tovább, megoldás egyelőre nincs.
Garcia lenne a jó és Eckert, aki a FIFÁ-t fedezi a gonosz? Garcia mindent fel akart tárni, de Eckert megakadályozta mindezt? Ez azért ennél kicsit összetettebb, s valószínűleg nem lehet csak feketén vagy fehéren értékelni az ügy szereplőt.
„Michael igazán felhívhatott volna, akkor megbeszéljük az esetet töviről-hegyire, ahogyan ez kollégák között szokás” – fejtette ki Eckert a Spiegelnek. Szerinte Garcia azért orrolhatott meg rá, „mert előzetesen nem osztottam meg vele a döntésemet”.
Garcia egyértelműen azt a benyomást kelti, amint ennek hangot is adott, hogy a bajor bíró fontos megállapításokat tusolt el, nem vette figyelembe a több mint 400 oldalas jelentés számos fontos elemét.
Hogy ez így van-e, vagy sem, csak akkor tudhatnánk meg, ha valóban nyilvánosságra hozzák a dokumentumot, erre azonban Blatter jogi okokra hivatkozva nem hajlandó.
A német sajtó mindenesetre kételkedik abban, hogy Eckert, a tekintélyes müncheni bíró nagyon elferdítette volna a tényeket. A Spiegel is inkább mást gyanít a háttérben.
Garcia szintén tekintélyes ügyész volt az Egyesült Államokban. Terroristák után nyomozott, akik a World Trade Centerben helyeztek el bombát, leleplezte Eliot Spitzer prostituáltakkal kapcsolatos botrányát, minek nyomán le kellett mondania a New York-i kormányzónak, kínos helyzetbe hozta a Wall Street egyes illetékeseit.
Valóságos sztár volt hazájában. A vb-helyszínek odaítélése kapcsán indított vizsgálat során azonban messze nem volt akkora mozgástere.
Nem hallgathatott le telefonbeszélgetéseket, nem követhette nyomon a banki átutalásokat, s nem is küldhetett senkit sem vizsgálati fogságba.
Lehetőségei annyira korlátozottak voltak, hogy még a legfontosabb tanúk többségét sem tudta meghallgatni. A FIFA végrehajtó bizottságának azon 24 tagjából, akiknek közük lehetett a vb helyszínekkel kapcsolatos döntésben, 11-en már nincsenek a helyükön, egy pedig meghalt.
Garcia a 11 személyből csak hatot tudott meghallgatni, akadtak pedig, akik írásban feleltek az amerikai ügyész kérdéseire. Hárman nem válaszoltak megkeresésére. Ketten teljesen eltűntek, Garcia nem is bukkant a nyomukra.
Az amerikai szakember vizsgálata több millió dollárba került. Összesen 75, az ügyhöz közvetetten vagy közvetlenül kapcsolódó személyt kérdezett meg munkatársaival. A záródokumentum függeléke körülbelül 200 ezer oldal.
Oroszországban nem is vizsgálódhatott személyesen Michael Garcia, mivel 2013-ban beutazási tilalmat rendeltek el vele szemben a moszkvai hatóságok, így ezt a részt helyettese állította össze. Garciának minden állítása ellenére valószínűleg nincs adú ász a kezében.
Mindez azonban természetesen nem jelenti azt, hogy minden törvényesen zajlott volna a helyszínek kijelölésénél. Sőt. Ez esetben inkább csak arról van szó, hogy a Garcia-jelentés önmagában aligha ad választ a legnagyobb kérdésekre.
Markus H. Schneider sportjogász a Handelsblattban úgy vélte, az egyesületi jogszabályoknál a hűség, a lojalitás elve érvényesül. Ezért jogi szempontból elfogadhatónak tartja, hogy a FIFA elutasítja a Garcia-jelentés nyilvánosságra hozatalát.
Bár a dokumentum nem ismert, az azért tudvalévő, ki Garcia egyik koronatanúja. Phaedra Al-Majidról van szó, aki nemrégiben a BBC-ben úgy nyilatkozott, életveszélyben érzi magát.
A nő a katari pályázat médiaküldöttségének volt tagja, 2010-ben azonban kirúgták. 2011-ben került napvilágra az az állítása, amely szerint a katari illetékesek pénzt ajánlottak a FIFA végrehajtó bizottsága három tagjának, hogy az ő pályázatukat támogassák.
Al-Majid később visszavonta a vallomást. Most azonban megint ragaszkodik az eredeti verzióhoz, amely szerint korrupció történt, de akkor nyomás alá helyezték, ezért félelmében visszavonta a vallomást.
A nő elárulta, hogy minden információját továbbította Michael Garciának. A Huffington Post azt közölte, hogy a FBI, amely már szintén nyomoz a vb-helyszínek ügyében, személyes védelmet ajánlott a katari nőnek.
Sepp Blatter bejelentette: büntetőjogi feljelentést tesz a berni ügyészségnél. Mennyire vehető komolyan ez a lépés? Szakértők szerint nem lesz sok következménye.
Sylvia Schenk, a Transparency International sport-munkacsoportjának vezetője a Handelsblattnak elmondta, csak elterelő hadműveletről van szó.