hivatal;Démász;Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal;számlaösszevonások;kisnyugdíjas;

2014-11-25 06:23:00

A hivatal is vizsgálja a számlaösszevonásokat

A Magyar Energetikai és Közmű Szabályozási Hivatal (MEKH) nem lát kivetnivalót abban, hogy a Démász összevonja a kis összegű számlákat, azonban lapunk kérdésére adott válaszában előrevetíti, hogy a közeljövőben minden szolgáltató esetében felülvizsgálja az értékhatárt.

A Szegedet is ellátó Démász áramszolgáltató a bruttó 6350, nettó 5000 forint alatti havi fogyasztásról nem állít ki számlát, hanem azokat összevonva küldi ki a többnyire kispénzű kisfogyasztóknak. Szerintük a halasztott fizetés előnyös az érintettek számára. Több kisnyugdíjas nem értette meg, hogy ez nekik miért jó, mert tegnapi számunkban éppen amiatt panaszkodtak, hogy ezeket a több havi, összevont számlákat képtelenek kigazdálkodni.

A Népszava kérdésére válaszolva a Magyar Energetikai és Közmű Szabályozási Hivatal elküldte a Démász kérésének indoklását, amelynek alapján engedélyezték 2013-ban a működési szabályzat módosítását és abban a számlák összevonását.

A Démász tapasztalataira és statisztikai méréseire hivatkozva azt írta, hogy a fogyasztók fizetési szokásaiban a nettó 5000 forintot el nem érő számlákat többször fizetik késedelmesen, mint az ettől magasabb összegű részszámlákat. A szolgáltató a "számla előállítása, postázása és a rajta feltüntetett összeg beszedése, valamint a fogyasztói igények közötti optimális egyensúly megtartása érdekében" kezdeményezte az üzletszabályzat módosítását. A Démász - mint írja - a módosítás tervezetét honlapján is megjelentette és a reprezentatív fogyasztói érdekképviseleti szervezeteket is értesítette - ellenvéleményeket nem kapott.

Ez a gyakorlat létezik más közműcégnél is- írja válaszában az energiahivatal - ám a közeljövőben minden szolgáltató esetében felülvizsgálja az értékhatárt.

Maradt, mi volt

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal Orbán Viktor által 2013 nyarán kinevezett elnöke változatlanul a Fidesz választókerületi elnöke is Dunaújvárosban - tette közzé az atlatszo.hu. Dorkota Lajos szerint ez rendben van - tolmácsolta az elnöki álláspontot a hatóság sajtóosztálya.

A Dorkota által vezetett hatóságról rendelkező jogszabály szerint az elnök nem lehet „párt országos vagy területi szervezetének tisztségviselője.” Vagyis az intézmény vezetőjének pártoktól függetlennek, az aktív pártpolitikától abszolút tartózkodónak kell lennie, azaz nem lehet politikus, nem viselhet párttisztséget - figyelmeztetett a honlap szerzője.