hagyaték;Petőfi Irodalmi Múzeum;Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni;Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ;

2014-12-01 06:50:00

Lecsaptak a Radnóti-hagyatékra

Magánszemélyek mellett a Petőfi Irodalmi Múzeum vásárolta meg a 102 éves korában idén elhunyt Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni hagyatékából származó műtárgyakat, amelyeket vasárnap bocsátottak árverésre.

Az önálló blokkba szerkesztett hagyatéki tárgyakat tizennyolc képzőművészeti alkotás képezte.

A költő özvegyének végakarata szerint árverésre kínált grafikák, festmények, illetve kerámia és szobrászati alkotások közül tízet védettnek nyilvánított a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ.

A megjelölt alkotásokra az állami elővásárlás joga vonatkozik, azonban az állam képviselője ezekre a műtárgyakra tartott igényét csupán a legmagasabb licit bejelentése után jelezheti.

A Petőfi Irodalmi Múzeum ezzel a joggal élve vásárolta meg már az első árverésre bocsátott műtárgyat, Beck Judit képzőművész 1941-ben készült, Radnóti Miklós költőnek a születésnapjára ajándékozott tusrajzát is az Arte Galéria 62. árverésén.

Az alkotásra a legmagasabb licit 550 ezer forint volt, végül a lelkes érdeklődő otthona helyett mégis a Petőfi Múzeum falát fogja ékesíteni.

A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) a nagy érdeklődés mellett megtartott aukción összesen hét képzőművészeti alkotást vásárolt meg Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni hagyatékából.

„Azokat választottuk, amelyek elsősorban Radnóti és nem az özvegye tulajdonában lehettek. Egyelőre az elhelyezésről, kiállításra kerülésükről még nem tudok semmit mondani, de annyit elárulhatok, hogy a múzeum mindenképpen ki szeretné állítani a most megvásárolt tárgyakat a közeljövőben” – fogalmazott E. Csorba Csilla, az irodalmi múzeum elnöke.

Hozzátette, a következő árverésekre is ellátogatnak, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy lehetőség szerint tovább gyarapítsák a Petőfi Irodalmi Múzeum Radnóti Miklóshoz kapcsolódó tárgyi emlékeit.

Radnóti Miklós özvegyének kétkötetes naplója, amelyet Ferencz Győző költő, irodalomtörténész rendezett sajtó alá, a hét közepe óta kapható a könyvesboltokban. A személyes feljegyzések 1935-től 1946-ig mutatják be a Fifinek becézett asszony mindennapjait.