fogyasztóvédelem;felmérés;szén-monoxid-riasztó;szaklap;Fűtéstechnika;

2014-12-02 06:12:00

Szükség esetén sem szól a CO-riasztó

"Magyarország, a szén-monoxid-riasztók gagyi-paradicsoma" - nagyon röviden akár így is lehetne összegezni a Víz, Gáz, Fűtéstechnika szaklap egyik legfrissebb felmérésének eredményeit, amellyel azt szerették volna kideríteni, hogy a hazánkban kapható szén-monoxid riasztók hatékonyságát vizsgáló - és igencsak lesújtó eredményekre jutott - októberi felmérés után történt-e változás a piacon.

Két hónapja megírtuk: a fogyasztóvédelem őszi ellenőrzéséből kiderült, hogy tízből kilenc készülék teljesen feleslegesen lógna a falon.

Ekkor a fogyasztóvédelem arra tett ígéretet: elintézik, hogy a nem megfelelő készülékeket kivonják a forgalomból. Nem jártak sikerrel, ugyanis az olcsó riaszók - még ha néhány más csomagolásban is tűnik azóta fel - továbbra is az áruházak polcain vannak.

A szaklap ezúttal újabb 13 készüléket vizsgáltatott be. A teszt során - amelyet egy független labor végzett - azt vizsgálták, hogy a készülékek megfelelnek-e a vonatkozó EU-s szabvány alapvető előírásainak, vagyis hogy a vészjelző a mérgező gáz veszélyes szintjének elérése előtt figyelmezteti-e felhasználót, ugyanakkor téves riasztással ne keltsen pánikot.

Az eredmények borzalmasak: 13-ból 10 riasztó megbukott a teszten, köztük több olyan is, amelyek csomagolásán és a használati útmutatóban a gyártók szinte majdnem minden esetben hivatkoznak a szabványos riasztási szintekre, azt állítva, hogy a készülékük ezeket a követelményeket teljesítik.

Egy olyan készüléket is teszteltek, amelyet korábban a katasztrófavédelem tájékoztató kisfilmjében mint működő, megbízható eszközt mutattak be - ám most bebizonyosodott, hogy az is használhatatlan.