Szijjártó Péter;Pokorni Zoltán;Kósa Lajos;Rogán Antal;vagyonvizsgálat;Giró-Szász András;urizálás;

2014-12-02 06:01:00

Mindannyiunk örömét fogja szolgálni?

Urizálásra, más néven korrupciógyanús meggazdagodásra szép számmal találhatunk példát a mai kormánypártok berkeiben. Csak az utóbbi hetekben, hónapokban kitört botrányokban több százmilliós ingatlanberuházásokra, mesés vagyonokra derült fény a fideszes vezetők, vagy a kormányhoz közelállók körében, akikben az is közös: gondjuk van az elszámolással. Mindezt a kormányoldal nem tisztázni, legfeljebb elfedni kívánja, így érhető Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök urizálós kijelentése, vagy az is, hogy L. Simon László az újságírókat hibáztatja, amiért nyilvánosak az ügyek.

Ami korábban elment, az ma már nem megy el, ami korábban belefért, ma már nem fér bele - nagyjából így foglalható össze Pokorni Zoltán véleménye a kormánypárti politikusok különféle ügyeiről. Bár a Fidesz alelnöke neveket nem mondott, az általa megnevezett ügyekkel egyértelműen Rogán Antalra, Giró-Szász Andrásra, Kósa Lajosra, Szijjártó Péterre és Lázár Jánosra célzott: "Az ami belefért, nem tudom én milyen kirándulás Ausztráliába két évvel ezelőtt, az nem fér bele, és nem kellene akkora házat venni, amekkorát tudsz, akkor sem, ha egyébként a fizetésedből megtehetnéd, mert kétmillió forintos fizetés az egy jó fizetés. Önkorlátozás és polgári erények, nincs urizálás, nem járunk vadászni, nem hordunk milliós karórát, és így tovább. (...) Nincsenek ilyen urizáló életvitelek, illetve nem szabad, mert nem engedheti meg magának egy felelős kormánytag, vezető politikus sem ezt a fajta urizálást, ami lehet, hogy korábban elment."

Pokorni meglepő nyíltságával L. Simon László brutalitása áll szemben, aki vasárnap este a sajtót tette felelőssé: "nem a politikusok emelgetik fel a karjukat és mutogatják az órájukat, hogy tessék lefotózni, milyen órát örököltem a dédpapától, hanem lefotózzák, és utána nem átallják azt írni, hogy XY Rolex órát villantott." Persze a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára is elismerte, hogy tartózkodni kell az ilyen ügyektől, amelyek idegesítik az embereket. Ám ami szerinte most történik, az az emberek hergelése, bőszítése, rossz ösztönökre és irigységre való rájátszás; a média ahelyett, hogy a kormány programjával vagy a Budai Vár felújításával foglalkozna, Lázár János órájával hergeli a közönséget. Giró-Szász András meggazdagodásáról pedig azt mondta: nincs azzal gond, ha vagyonosak a politikusok, mert így arra tudják fordítani az idejüket, hogy a közjót szolgálják. L. Simon demagógiára demagógiával felelt; amikor azt kérdezték, mi szükség van várnegyed rekonstrukciójára, ha az országban statisztikailag igazolhatóan nőtt a szegénység, azt mondta: "ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy zárjuk be az Operaházat és az Erkel színházat, és a pénzt osszuk szét a szegények között". Arra a kérdésre pedig, hogy mennyibe fog kerülni a Karmelita kolostor felújítása, ahová Orbán Viktor hivatala fog költözni, L. Simon úgy felelt: "Sokba fog kerülni, de mindannyiunk örömét fogja szolgálni."

Ami közös a két nyilatkozatban, hogy sem a "régi vágású" Pokorni, sem az új, gátlástalannak tartott nemzedék képviselője, L. Simon nem tudta elütni a korrupcióra, szebben fogalmazva az "urizálásra" vonatkozó kérdéseket a Fidesz kommunikációjának megszokott gyakorlatával. Mindez azt is jelenti, hogy hatástalanná vált a korábbi csodafegyver, a papagájkommandó, amikor csak eleget kellett ismételni egy-egy jól hangzó mondatot: az elmúlt nyolc évet, a gyurcsányozást vagy a szemkilövetést. A Fidesz pontosan abba a csapdába esett, amibe a szocialista/liberális kormányok; ahogy Pokorni mondta: hátradőltek az újabb győzelem után.

Hotel és yacht

Ami a konkrét ügyeket illeti, Giró-Szász András gazdagodását azután kezdte firtatni a sajtó, hogy a Miniszterelnökség kommunikációs államtitkára nyilvánosságra hozta vagyonnyilatkozatát. Ebből derült ki, hogy Giró-Szásznak csaknem egymilliárdos a vagyona. Van egy 750 millió forintos követelése - ki nem fizetett osztalékból és az általa alapított Strategopolis Kft. árából, mert a céget kinevezése miatt el kellett adni -, továbbá 47 milliója befektetési jegyben és 93 milliója takarékbetétben. Ezzel áll szemben egy 50 milliós családi tartozás. Az államtitkár egy WIA 345 típusú yachtot is birtokol, bérel egy Range Rover terepjárót, tulajdonosa egy 200 négyzetméteres paloznaki üdülőnek, és felerészben egy 42 négyzetméteres XI. kerületi lakásnak. Továbbá egy cégben maradt résztulajdonos, a Safe Port Projekt Kft. 20 százaléka az övé.

Mindezt nem a sajtó tálalta ki, Giró-Szász maga hozta nyilvánosságra. Azt viszont már a sajtó tárta fel, hogy az államtitkár yachtját a BFYC Kft. készítette, amely Viszkei András érdekeltsége. Viszkei és fivére több, milliárdos kormányzati kommunikációs pályázatot nyert el a Bell & Partners Kft. nevű cégével. Lapunk írta meg korábban, hogy a Bell & Partners 2005 végéig tulajdonosa volt a vele 2008 végéig azonos nagykovácsi címre - Viszkei András lakhelyére - bejegyzett Euro Publicity Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-nek. Az Euro Publicity Kft.-ben Viszkei András és Viszkei Márton György 2008 szeptemberéig magánszemélyként is tulajdonosok voltak. Ekkor azonban - az opten.hu adatai szerint - az Euro Publicity tulajdonost váltott, és az ismeretlen hátterű svájci Media und Marketing Group AG-hoz került. A svájci cég pontosan ugyanarra a kisvárosi címre - Zollikon, Alte Landstrasse 40. - van bejegyezve, ahol korábban Simicska Lajos és Nyerges Zsolt közös cége - a Basis Invest GmbH - is működött. Az Euro Publicity pedig ma Simicska Lajos tulajdonában áll.

A politológusból egyik napról a másikra milliárdossá váló Giró-Szász nem véletlenül tartotta meg cégtulajdonát; a közelmúltban alapított Safe Port Projekt Kft. résztulajdonosa lett a Dorotya 8 Hotel Kft.-nek, amely a cég nevében szereplő címen 120 szobás szállodát épít az V. kerületben. Az ingatlant 2010-ben adta el nyomott áron a belvárosi önkormányzat, a Fidesz mai frakcióvezetője, Rogán Antal polgármestersége idején egy luxemburgi - vélhetően offshore - cégnek. E céget Serfőző Péter, Giró-Szász sógora irányítja. Az államtitkár el is ismerte, 10 százalékos tulajdonos a Dorottya 8 Hotelben, de részesedését évekkel később - idén ősszel - szerezte, minthogy az ingatlant az önkormányzat eladta.

Cikkünk a következő oldalon folytatódik!