Szétesőben a kormányzati kommunikáció és a kormányzás is, látszik a zavarodottság - kommentálta a boltok vasárnapi zárva tartása körül kialakult össze-vissza beszédet Dávid Ferenc a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője hétfői sajtótájékoztatóján közölte, a Fidesz azt szeretné, hogy vasárnap egyetlen munkavállalót se lehessen dolgoztatni. A politikus közölte, terveik szerint a hét utolsó napján semmilyen üzlet nem lehet majd nyitva, ahol nem a tulajdonos vagy annak családtagjai dolgoznak. Az adventi időszakban feloldaná a tiltást, de ezeken a napokon plusz bért kell kapniuk az érintett munkavállalóknak. Rogán a jelenleginél 50 százalékkal magasabb vasárnapi pótlékot sem tartana kizártnak. A politikus nem tart elbocsátásoktól.
Dávid a Rogán-féle bejelentésre reagálva úgy vélte, a Fidesz a saját szakminiszterét, Varga Mihályt alázta meg azzal, hogy semmibe vette a véleményét. Ezek után nehéz arra kérdésre válaszolni, vajon mi értelme van a mai napra kitűzött egyeztetésnek a gazdasági tárcával. Dávid Ferenc a Népszavával közölte, módosításokkal együtt sem tartják elfogadhatónak a vasárnapi zárva tartást és a törvény kozmetikázásában nem vesznek részt.
Rogán kijelentése, hogy az a cél, hogy vasárnap egyetlen munkavállalót se lehessen dolgoztatni, sem a köz-, sem a versenyszférában nem értelmezhető: így például a rend- és honvédelemben, a közszolgáltatásokban, illetve az egészségügyben. Az üzleti szférában pedig például az idegenforgalom bénulhatna meg - mondta Dávid.
Több szakszervezet és szakmai, érdekvédelmi szervezet úgy véli, akár 15-20 ezer munkahely is megszűnhet a boltok kötelező vasárnapi zárva tartása miatt. A VOSZ a foglalkoztatottak vasárnapi munkavégzését önkéntes nyilatkozattételhez kötné, amelynek nyomán a hétvégi munkáért plusz pihenőnap, illetve a jelenleginél magasabb bérkiegészítés is járna. A vállalkozói érdekképviselet népszavazást kezdeményez az üzletek vasárnapi nyitva tartásáért, ha elfogadják a kereskedelmet korlátozó jogszabályt.
A kormány nyilvánvaló célja, hogy a multik helyét a hazai üzletláncok vegyék át FOTÓ: TÓTH GERGŐ
Dávid Ferenc úgy vélte a kormány célja a multik elleni egész pályás letámadással vagyonelemeik leértékelése, hogy - a bevált gyakorlat szerint - az állam áron alul fölvásárolhassa, majd kedvezményes hitelekkel, támogatásokkal a kormányzathoz közel álló cégekhez juttassa azokat.
Vannak azért támogató szervezetek is, mint a Magyar Kereskedelmi és Ipar Kamara kereskedelmi kollégiuma. Igaz, információink szerint a kollégium elnöke, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kamara elnöke, a korábban még egyik kedvezményezettnek tartott hazai lánc, a COOP vezető tisztségviselője.
Ugyancsak kiállt a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete (KDFSZ) is a "a szabad vasárnap" bevezetése mellett. A szakszervezet közleménye szerint elfogadhatatlannak tartja azoknak a szervezeteknek a megnyilvánulását, melyek az alacsony jövedelemmel rendelkező munkavállalóknak a tisztességes alapbér helyett pótlékemelést ígérnek, s az önkéntes vasárnapi munkavégzésről szóló nyilatkozattételi javaslattal konfliktus helyzetet teremtenek a munkahelyeken. Bubenkó Csaba, a KDFSZ elnöke a Népszavának elmondta, a kiskereskedelmi ágazatban dolgozók érdekeit képviselik. Hozzátette, hamis az a kép, hogy a családi vállalkozók nyitva tarthatnak vasárnap és ezért nem lehetnek a családjukkal. Ők ugyanis maguk dönthetik el, hogy kinyitnak vagy inkább a családjukkal töltik a pihenő napot. A KDFSZ elnöke szerint a vásárlási szokások megváltozhatnak és az emberek elmehetnek szombaton is vásárolni.
Lapunk információi szerint több nagy lánc dolgozói aláírásgyűjtésbe kezdtek: a vasárnapi nyitva tartás mellett. Úgy tudjuk, eddig az ott dolgozók több mint fele csatlakozott a támogatókhoz.