Vlagyimir Putyin orosz elnök leállította a Déli Áramlat projektet, ami egyik következménye a nyugati szankcióknak - állapította meg a kommentár szerzője, Josef Kirchengast. De nincs jele a feszültség enyhülésének a közeljövőben. Aki úgy érzi, hogy sarokba szorították, hajlamos irracionális reakciókra. Minél inkább kihat az orosz gazdasági válság az emberek mindennapjaira, annál inkább fogja Putyin a felelősséget az ellenséges nyugati erőkre hárítani, amelyek mindig is tönkre akarták tenni Oroszországot - írta.
Az új ukrán kormány összetétele új tápanyagot szolgáltat az ilyen összeesküvés-elméleteknek. A pénzügyminiszter egy amerikai állampolgár, aki ugyan 20 éve Ukrajnában él, de korábban a washingtoni külügyminisztériumban dolgozott. A gazdasági miniszter litván, az egészségügyi miniszter grúz - mindhármukat elnöki rendelettel honosították kinevezésük előtt. Jobb érveket nem is lehetett volna szállítani Putyinnak. Mindhárom kormánytag "frontállamokból" származik, és kulcstárcákat irányít Kijevben - állapítja meg a szerző.
Jogos a kérdés: okosak voltak-e ezek a személyi döntések a dühöngő propagandaháború fényében? Petro Porosenko elnök és Arszenyij Jacenyuk kormányfő a radikális reformok szükségével és a korrupció elleni elszánt harccal indokolta az "unortodox" intézkedést. Nyilvánvalóan azt a jelzést küldik a külvilág felé, hogy az ország gazdasági vészhelyzetében váltak szükségessé ilyen nem hagyományos személyi döntések. Ez egy segélykiáltás, amellyel a kijevi vezetés saját magát is hatalmas nyomás alá helyezi. Ha nem következnek nagyon sürgősen kivitelezhető reformok, Ukrajna szabad részében is ellenőrizhetetlenné válhat a helyzet.
Az EU szerdán további 500 millió eurót bocsátott Kijev rendelkezésére. A válság méreteit tekintve ez csepp a pohárban. A segélyt konkrét reformintézkedésekhez kötötték. De számításba kell venni egy esetleges geopolitikai katasztrófa költségeit is. Akár tetszik, akár nem, Európa jövője Ukrajnában fog eldőlni - vonta le a következtetést az osztrák lap kommentátora.